Slovenské filmy v poľskom Zwierzynci

ako_sa_varia_dejiny_resizePočas najbližších desiatich dní v termíne od 7. do 16. augusta 2009 sa v poľskom meste Zwierzyniec uskutoční 10. Letná filmová akadémia. V jej programe má každý rok zastúpenie aj slovenská kinematografia, tohtoročný jubilejný ročník podujatia nebude výnimkou. Premietne sa deväť slovenských filmov.

Program prehliadky v oblasti slovenskej tvorby je zameraný na súčasnú kinematografiu. Na slávnostnom otvorení dňa 7. septembra sa bude premietať koprodukčný dokumentárny film o vojenských kuchároch Ako sa varia dejiny slovenského režiséra Petra Kerekesa, ktorý oslovuje divákov predovšetkým na zahraničných festivaloch. V nasledujúcich dňoch poľskí diváci uvidia ďalšie dokumenty, medzi nimi úspešné Slepé lásky Juraja Lehotského o láskach slepých, Poslednú maringotku Petra Beňovského o posledných európskych kočovníkoch, Momentky Petra Krištúfka o slovenskej hudobnej legende Dežovi Ursinym a za osobnej účasti režiséra Dušana Trančíka snímku Optimista o zakladateľovi piešťanských kúpeľov Ľudovítovi Winterovi. Z celovečernej hranej tvorby sa bude premietať retrokomédia Muzika Juraja Nvotu o mladom hudobníkovi, jeho kapele a túžbe po slobode, ktorá sa hrdí deviatimi národnými filmovými cenami Slnko v sieti, koprodukčná česko-slovenská snímka Malé oslavy Zděnka Tyca o ceste tínedžerky svetom dospievania, vojnový film Tobruk Václava Marhoula a roadmovie Výlet Alice Nellis o jednej českej rodine a ich ceste na Slovensko.

Spoločná sekcia našich filmov nesie názov „Z tamtej strany Tatier“, riaditeľ 10. Letnej filmovej akadémie Zwierzyniec Piotr Kotowski ju uvádza slovami: „Slovenské kino, ktoré je nám geograficky bližšie, je u nás podstatne menej známe ako filmy zo susedných Čiech, pretože od politického rozvodu oboch našich susedov sa rozvíjalo len nesmelo v tieni expanzívnej českej kinematografie. Toto konštatovanie však vychádza z neznalosti aktuálnej slovenskej produkcie. Za uplynulú sezónu možno slovenské kino označiť ako dobre naštartované, o čom svedčia aj jeho medzinárodné úspechy.“

Letná filmová akadémia v poľskom Zwierzynci vznikla v roku 2000 ako experiment, dnes je z nej festival veľkého dosahu u odbornej i laickej verejnosti. Každoročne ponúka filmy z celého sveta v niekoľkých programových sekciách. Tento rok sa odpremieta viac ako 300 filmov, pripravené sú tiež stretnutia s tvorcami, semináre, diskusie, predpremiéry filmov, nočné projekcie, ale aj sprievodné podujatia v podobe divadelných predstavení a koncertov. Aktuálny ročník podujatia si pripomenie 100 rokov poľského kina a v tejto súvislosti aj zakázané a zabudnuté filmové diela, okrem slovenských filmov bude predstavená aj česká kinematografia a do programu sú zaradené aj exkluzívne snímky z Čile, Mexika, Kolumbie, Argentíny a ďalších krajín.

Viac informácií o prehliadke nájdete na oficiálnej stránke 10. Letnej filmovej akadémie Zwierzyniec www.laf.net.pl.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.