Českých levov ovládli Vlny


Ceskylevlogo resizeȎsmeho marca boli v pražskom Rudolfíne už po tridsiaty druhý raz udelené ceny Českej filmovej a televíznej akadémie (ČFTA) Český lev. Slávnostný večer ovládli Vlny, ktoré mali štrnásť nominácií na toto ocenenie a odniesli si ich šesť – za najlepší film, réžiu, scenár, pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe (Tatiana Pauhofová), najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe (Martin Hofmann) a za najlepší zvuk (Viktor Ekrt). Televízne kategórie ovládla šesťdielna miniséria Metoda Markovič: Hojer (r. Pavel Soukup) z produkcie Voyo, ktorá získala štyroch Českých levov z desiatich nominácií. Tá zvíťazila aj na Cenách českej filmovej kritiky v kategórii Mimo kino.  Večer bol tentoraz venovaný filmovým profesionálom, bez ktorých by žiadny film nevznikol, ale zostávajú skrytý v pozadí. Okrem tých známejších profesií sa divákom v krátkosti predstavili napríklad aj koordinátorka intimity a green film konzultant.

Vln6 resize„Pre nadchádzajúci ročník cien Český lev došlo k niekoľkým zmenám v oceňovaných kategóriách. Televízne minisérie a seriály sú novo zlúčené do jednej kategórie a televízne filmy sú posudzované v rámci celovečerného hraného filmu. Zároveň boli rozšírené herecké kategórie, novo sú samostatne posudzované herecké výkony v seriáloch a minisériách, a to v hlavných aj vedľajších úlohách,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka ČFTA Tereza Malá Rychnovská.

Výber diel do prvého kola hlasovania je iný ako na Slovensku kde predvýberové komisie nie sú. V prvom kole hodnotili členovia ČFTA 93 diel. 41 dlhometrážnych hraných filmov, 16 dokumentárnych filmov, ktoré vybrala predvýberová komisia zostavená z členov akadémie z celkového počtu 42 filmov (Česká televízia koprodukovala 32 dlhometrážnych filmov uvedených do kín v roku 204), 10 animovaných či bábkových a tiež 10 krátkych filmov, ktoré komisia zložená z akademikov vybrala z celkového počtu 26 prihlásených filmov. A okrem toho všetci akademici posudzovali aj vysielateľmi/producentmi prihlásených 16 seriálov a minisérií, ktoré boli počas roku 2024 uvedené na televíznych obrazovkách alebo na online platformách.

Okrem rozšírenia televíznych kategórií sa organizátori snažili priblížiť sa i mladším divákom a novým médiám a tak slávnostný večer moderoval youtuber Karel „Kovy“ Kovář. Jiří Mádl a producentka filmu Vlny, Monika Kristl, mimochodom pravnučka Vlastu Buriana, počas celého večera ďakovali všetkým, ktorí sa počas dlhých desiatich rokoch podieľali na výrobe tohto filmu a nevzdali to. Tatiana Pauhofová svoju cenu venovala všetkým odvážnym novinárom na Slovensku, Stanislav Majer zasa poďakoval predobrazu svojej postavy, novinárovi Milanovi Zah resizeWeinerovi a vyslovil želanie, aby sme už také situácie aké sú zobrazené vo filme nikdy nezažili.

Ocenenia v hlavných hereckých úlohách získali, rovnako ako na Cenách českej filmovej kritiky, herečka Pavla Beretová za úlohu v dráme Rok vdovy a Oldřich Kaiser, ktorý si odniesol sošku za výkon vo filme Záhradníkov v rok. Tento film režiséra Jiřího Havelku sa hral aj v slovenských kinách, ale veľa divákov to nezaregistrovalo. Kasier povedal, že režisér mu pred nakrúcaním radil „Oldo mlč, lebo Lev nebude.“ A aby bol pod neustálym dozorom tak do filmu obsadil aj Kaiserovu partnerku Dášu Vokatú.

Tento rok sa darilo aj Slovákom a Slovenkám. Tohto roku síce manželská dvojica Katarína Štrbová Bieliková a Martin Štrba vyšla naprázdno (kameraman Martin Štrba nebol ani nominovaný) ale nahradila ju iná. Producentka Agata Novinski sa stala spoludržiteľkou Českého leva pre najlepší animovaný film za Keď život chutíMichal Novinski získal ocenenie za hudbu k tejto snímke. A Českého leva v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe v seriálovom diele získala Slovenka žijúca a hrajúca v Čechách, Zuzana Zlatohlávková, za seriál Dobré ráno, Brno! II.

V kategórii najlepší dokument uspel portrét osobitej fotografky Libuše Jarcovjákovej, legendy svetovej fotografie a nespútanej ženy, ktorá sa vzoprela všetkým konvenciám s názvom Ešte nie som, kým chcem byť. Film režisérky Kláry Tasovskej nadchol publikum na Berlinale aj v Karlových Varoch.

Celkovo počas večera zaznelo nemej narážok na súčasnú geopolitickú siruáciu ako počas predchádzajúcich ročníkov. Ale počas odovzdávania Českého leva za najlepší zvuk si Marek Eben neodpustil poznámku, že sa rozhodli uvaliť dvadsaťpercentné clo na tlmočenie do americkej angličtiny.

Počas večera bol udelený aj Český lev za mimoriadny prínos českej kinematografii. Ocenení boli režisér, scenárista a herec Karel Smyczek a po prvý raz bolo toto ocenenie udelené in memoriam. Dirigent Mario Klemens, ktorý sa postaral o hudbu k stovkách filmov a seriálov – medzi nimi aj Perinbaba, Tisícročná včela, Chodník cez Dunaj, Ja milujem, ty miluješ, Súkromné životy či Želary – a v rokoch 1972 – 1976 bol dirigentom Štátnej filharmónie v Košiciach, totiž 11. januára 2025 zomrel a tak cenu prevzal jeho syn Adam Klemens, ktorý je tiež dirigentom.

Český lev za rok 2024:

 NAJLEPŠÍ CELOVEČERNÝ HRANÝ FILM

Vlny – producentka Monika Kristl

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM

Ešte nie som, kým chcem byť – réžia Klára Tasovská – producenti Lukáš Kokeš, Klára Tasovská

NEJLEPŠIA RÉŽIA

Vlny – Jiří Mádl

NAJLEPŠIA HEREČKA V HLAVNEJ ÚLOHE

Rok vdovy – Pavla Beretová

NAJLEPŠIA HEREČKA V HLAVNEJ ÚLOHE V SERIÁLOVOM DIELE

Dobré ráno, Brno! II – Zuzana Zlatohlávková

NAJLEPŠÍ HEREC V HLAVNEJ ÚLOHE

Záhradníkov rok– Oldřich Kaiser

NAJLEPŠÍ HEREC V HLAVNEJ ÚLOHE V SERIÁLOVOM DIELE

Metoda Markovič: Hojer – Petr Lněnička

NAJLEPŠIA HEREČKA VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE

Vlny – Tatiana Pauhofová

NAJLEPŠIA HEREČKA VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE V SERIÁLOVOM DIELE

Dobré ráno, Brno! II – Simona Lewandowska

NAJLEPŠÍ HEREC VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE

Vlny – Stanislav Majer

NAJLEPŠÍ HEREC VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE V SERIÁLOVOM DIELE

Metoda Markovič: Hojer – Petr Uhlík

NAJLEPŠÍ SCENÁR

Vlny – Jiří Mádl

NAJLEPŠIA KAMERA

Amerikánka – Martin Douba

NAJLEPŠÍ STRIH

Ešte nie som, kým chcem byť – Alexander Kashcheev

NAJLEPŠÍ ZVUK

Vlny – Viktor Ekrt

NAJLEPŠIA HUDBA

Keď život chutí – Michal Novinski

NAJLEPŠIA SCÉNOGRAFIA

Amerikánka – Jan Kadlec

NAJLEPŠIE KOSTÝMY

Amerikánka – Jan Kadlec

NAJLEPŠIE MASKY 

Smetana – Martin Valeš, Jana Bílková, Martin Větrovec

NAJLEPŠIA MINISÉRIA ALEBO SERIÁL

Metoda Markovič: Hojer – hlavní tvorcovia Jaroslav Hruška, Pavel Soukup ml. – hlavní producenti Lukáš Mráček, Tomáš Hruška

NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM

Keď život chutí – réžia, výtvarník Kristina Dufková – producenti Matěj Chlupáček, Agata Novinski, Marc Faye

NAJLEPŠÍ KRÁTKY FILM

Bzukot Země – réžia Greta Stocklassa – producenti Jakub Vacík, Marek Dusil

MIMORIADNY PRÍNOS ČESKEJ KINEMATOGRAFII

režisér, scenárista a herec Karel Smyczek

dirigent Mario Klemens (in memoriam)

 

Neštatutárne ceny ČFTA:

CENA MAGNESIA ZA NAJLEPŠÍ ŠTUDENTSKÝ FILM

Plevel – režie Pola Kazak

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAGÁT

Jan Kadlec, Jan Poukar – Amerikánka

CENA FILMOVÝCH FANÚŠIKOV

Jiří Mádl – Vlny

 

PREHĽAD PODĽA POČTU OCENENÍ/NOMINÁCIÍ

Vlny – 6/14

Metoda Markovič: Hojer – 3/10

Amerikánka – 3/13

Dobré ráno, Brno! II – 2/4

Ešte nie som, kým chcem byť – 2/4

Keď život chutí –  2/3

Bzukot Země – 1/1

Rok vdovy – 1/2

Smetana – 1/5

Záhradníkov rok – 1/4

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.