Filmárske asociácie podporujú výstražný štrajk RTVS

SEFTAlogo resizeProfesijné asociácie z oblasti filmovej tvorby vyjadrujú verejnú podporu zamestnancom a zamestnankyniam RTVS, ktorí sa rozhodli protestovať proti prijatiu zákona o STVR a vstúpiť do výstražného štrajku. Štrajkujúci upozorňujú, že prijatie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý aktuálne prerokováva Národná rada SR, bude znamenať vážne ohrozenie slobody slova a zavedie do verejnoprávnych médií politickú kontrolu vysielaného obsahu. Plánované legislatívne zmeny sú nezlučiteľné s prijatým Európskym aktom o slobode médií.

Nominanti a nominantky strany SNS, ktorá zákon predkladá, vo svojich verejných vyjadreniach deklarovali, že majú zámer politicky zasahovať do názorov prezentovaných na obrazovke aj do personálneho obsadenia postov vo verejnoprávnom médiu.

Profesijné asociácie z oblasti filmovej tvorby dôrazne upozorňujú, že zákon nielen ohrozí kvalitu spravodajských relácií, ale bude mať dopad aj na programy vyrábané vo verejnom záujme, a to najmä na dokumentárne série, hrané filmy a televízne seriály, ale aj na mimoriadne dôležitú tvorbu pre deti. Kontrola obsahu politickými nominantmi znamená možné vylučovanie ideologicky či tematicky nepohodlných diel či angažovaných autorov a autoriek. V ohrození bude pluralita prezentovaných názorov, pestrosť tém aj kvalita estetických prístupov, ktoré RTVS dnes zabezpečuje ako rešpektovaná a dôveryhodná inštitúcia.

Verejnoprávne médium je nenahraditeľným partnerom pri realizácii slovenských filmových a televíznych diel. Pri uchádzaní sa o podporu na výrobu audiovizuálnych diel zo zahraničných zdrojov a európskych dotačných systémov je účasť najmä verejnoprávneho TV vysielateľa veľmi dôležitým prvkom, lebo predstavuje pozitívny moment hodnotovej selekcie, ktorú má práve verejnoprávny vysielateľ garantovať. A to môže iba vtedy, ak bude nezávislý od politických alebo ideologických vplyvov. Hroziace neodborné zásahy STVR do koprodukcií s externým prostredím budú mať preto výrazný negatívny dopad na množstvo a kvalitu domácej audiovizuálnej tvorby a v konečnom dôsledku i na reprezentovanie slovenskej kinematografie v zahraničí.

Slovenská republika je demokratický štát a trváme na tom, aby boli pri jeho spravovaní dodržiavané demokratické princípy, súčasťou ktorých je garancia slobody prejavu. Sloboda prejavu v zmysle, ako ju definuje Európsky dohovor o ľudských právach, je civilizačným úspechom slobodného sveta a nesmieme sa jej vzdať. Bez slobodných médií a slobodného umenia nemôže fungovať slobodná spoločnosť.

Plne podporujeme a pridávame sa k požiadavkám štrajkujúceho zamestnanectva RTVS, žiadame stiahnutie predloženého zákona o STVR a ukončenie snáh o politickú kontrolu nad médiami verejnej služby bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Zároveň vyzývame k hľadaniu systémových riešení, ktoré minimalizujú možnosti politického tlaku na RTVS a zabezpečia jeho stabilné financovanie.

Slovenská filmová a televízna akadémia
Asociácia nezávislých producentov
Asociácia producentov animovaného filmu
Asociácia scenáristov v slovenskej audiovízii
Asociácia slovenského dokumentárneho filmu
Asociácia slovenských filmových strihačov
Asociácia slovenských kameramanov
Slovenská asociácia producentov v audiovízii

kontaktné osoby:
Katarína Krnáčová, SFTA, +421 905 384 615, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Martin Šmatlák, SFTA, +421 905 600 164, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Ivana Laučíková, APAF, +421 905 745 667, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Adam Straka, ASDF,+421 904 054 960, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

V Bratislave a v iných mestách na Slovensku, 10. 6. 2024

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.