Slovenská účasť na filmovom trhu v Cannes

peter_kerekes_resizeSlovenská kinematografia sa opäť predstaví v Cannes. Nie v takej sláve, akú pre Slovenskú republiku vlani prinieslo uvedenie filmového debutu Juraja Lehotského Slepé lásky vo festivalovej sekcii Quinzaine des réalisateurs / Directors' Fortnight, ale v bohatom zastúpení na filmovom trhu. Súčasťou 62. ročníka prestížneho medzinárodného filmového festivalu v Cannes je aj medzinárodný filmový trh Marché du Film, kde bude Slovensko už po šiestykrát zastúpené v spoločnom pavilóne s Českou republikou. Canneský festival i Marché du Film sa tento rok uskutočnia v termíne od 13. do 24. mája 2009.

Spoločný česko-slovenský pavilón v Cannes už po šiestykrát

Pavilón už tradične bude slúžiť ako miesto pre zahraničných záujemcov o informácie o slovenskej kinematografii a audiovízii, ale aj ako priestor pre slovenských zástupcov na prezentáciu svojej tvorby a činnosti a na ich stretnutia s producentmi, zástupcami medzinárodných festivalov a s ďalšími filmovými profesionálmi. V pavilóne sa budú prezentovať aktuálne a pripravované slovenské diela, pre záujemcov bude k dispozícii väčšina slovenských filmov na DVD, press materiály k filmom, informácie o projektoch vo vývoji a výrobe i materiály v anglickom jazyku. Predstavená bude aj nová propagačná publikácia o slovenskej audiovízii Slovak Films 07 – 09, ktorá v sebe spája katalóg slovenských filmov za uvedené obdobie a sprievodcu slovenským audiovizuálnym prostredím, tiež Správa o stave slovenskej audiovízie za rok 2008 kancelárie MEDIA Desk Slovensko so súhrnnými informáciami o dianí vo všetkých oblastiach slovenského audiovizuálneho priemyslu v štrnástich kapitolách so štatistikami a rebríčkami, ktorá slúži ako základný zdroj informácií pre medzinárodné trhy a organizácie a jej kvalitu oceňujú i renomované inštitúcie ako European Audiovisual Observatory, Media Salles či Európska komisia.

Na filmovom trhu sa zúčastnia generálna riaditeľka Sekcie médií, audiovízie a autorského práva na MK SR Nataša Slavíková, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Peter Dubecký, slovenskí profesionáli zo Slovenskej asociácie producentov v audiovízii (SAPA), vrátane jej prezidenta Mariana Urbana, členovia Rady novovzniknutého Audiovizuálneho fondu i jej predseda Patrik Pašš, ale aj zástupcovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA), filmových festivalov (Art Film Fest) a ďalší. Slovenskú účasť v spoločnom slovensko-českom pavilóne organizačne zabezpečuje SFÚ v spolupráci so SAPA a s finančnou podporou MK SR, pavilón v tandeme s Českou republikou sa organizuje po tretíkrát. Jeho tradičnými partnermi sú opäť Kofola, a.s., Víno Topoľčianky a Segafredo a spoločnosť Hlava z Českej republiky.

■ V projekte Producers on the Move bude slovenským zástupcom Peter Kerekes

Slovensko sa vďaka členstvu SFÚ v medzinárodnej organizácii European Film Promotion (EFP) tento rok na festivalovom trhu v Cannes už po tretíkrát zapojí do projektu Producers on the Move. Aj jeho jubilejný 10. ročník, ktorý predstaví 23 mladých producentov z členských krajín EFP, je zameraný na medzinárodný networking medzi producentmi z celého sveta. Projekt predstavuje najsľubnejšie producentské talenty jednotlivých európskych krajín. Na jednej strane uľahčuje spoločnostiam objaviť „novú krv“ filmového priemyslu, na druhej strane poskytuje mladým producentom exkluzívny priestor pre svoju prezentáciu a nadviazanie pracovných kontaktov.
Vybraným slovenským producentom pre rok 2009 je Peter Kerekes, režisér a zároveň i producent koprodukčného dokumentárneho filmu Ako sa varia dejiny. Film mal na Slovensku premiéru 19. februára 2009 a svoju medzinárodnú púť začal koncom apríla na 15. ročníku významného Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Visions du Réel vo švajčiarskom meste Nyons. Kerekes o práci na svojom poslednom filme Ako sa varia dejiny, ktorý rozpráva o absurdite vojny prostredníctvom príbehov kuchárov vo viacerých európskych krajinách, pre festivalový newsletter SFÚ pre Cannes, povedal, „bolo to oveľa jednoduchšie, ako sme očakávali. V každej krajine som mal rešeršéra, ktorý mi vyhľadával kontakty. Najprv sme oslovili oficiálne armádu a kluby veteránov. Tam nám dali kontakty na jednotlivých kuchárov. Niektorí z nich boli zaujímaví pre náš film, niektorí si zase spomenuli na historky svojich kolegov. Tak sa postupne rozvinula pavúčia sieť, v ktorej uviazlo 106 kuchárov a tých sme osobne navštívili.“ Podľa spomínaného newslettra Kerekes svoju prácu na ďalšom filme, roadmovie v čase a priestore, ktoré bude hovoriť o našom vzťahu k veciam cez odpoveď na otázku „Ktoré veci by ste si vzali so sebou, keby ste museli navždy opustiť svoj domov?“, už bude mať možnosť nakrúcať aj vďaka novým pracovným kontaktom zo stretnutia s ďalšími producentmi v Cannes. V predchádzajúcich dvoch rokoch sa projektu Producers on the Move zúčastnili Marek Veselický a Marko Škop.

■ Trhové projekcie štyroch slovenských filmov

Na tohtoročnom medzinárodnom filmovom trhu Marché du Film v Cannes sa uskutočnia aj trhové projekcie (tzv. market screening) štyroch slovenských a koprodukčných filmov. Záujemcovia budú môcť vidieť na dvoch projekciách koprodukčné filmy Bathory Juraja Jakubiska a Tobruk Václava Marhoula, po jednej projekcii budú mať koprodukčný film Anglické jahody Vladimíra Drhu a slovenská snímka Nebo, peklo ... zem Laury Sivákovej. Všetky uvedené filmy budú mať na trhu vlastného agenta pre medzinárodný predaj (tzv. sales agent). Snímka Bathory bude uvádzaná novým sales agentom, spoločnosťou Vision Films (USA).

Projekcie slovenských filmov na filmovom trhu Marché du Film Cannes 2009:

BATHORY / Juraj JAKUBISKO / SK, CZ, UK, HV 2008 / 138 min
13.5.2009 - 17:30 - Riviera 2
18.5.2009 - 09:30 - Riviera 3
Sales Agent: Vision Films (USA)

TOBRUK / Václav MARHOUL / CZ, SK 2008 / 102 min
15.5.2009 - 12:00 - Riviera 1
18.5.2009 - 16:00 - Palais C
Sales Agent: Intramovies (IT)

ENGLISH STRAWBERRIES / Anglické jahody / Vladimir DRHA / CZ, SK, UA 2008 / 114 min
17.5.2009 - 15:30 – Palais H
Sales Agent: Simply Cinema (CZ)

HEAVEN, HELL ... EARTH / Nebo, peklo ... zem / Laura Siváková / SK, CZ 2009 / 95 min
20.5.2009 – 9:30 – Riviera 4
Sales Agent: Film Europe (SK)


Viac informácií o slovenskej účasti na MFF Cannes a Marché du Film 2009 (v slovenskom jazyku) nájdete na www.aic.sk, viac o MFF Cannes 2009 na oficiálnej adrese festivalu www.festival-cannes.com a viac o Marché du Film 2009 na oficiálnej adrese filmového trhu www.marchedufilm.com. Viac informácií o European Film Promotion nájdete na domovskej adrese www.efp-online.com.


Kontaktná osoba pre účasť Slovenskej republiky na MFF a Marché du Film v Cannes:
Alexandra Strelková
riaditeľka Národného kinematografického centra SFÚ
tel.: 02/57 10 15 27
fax: 02/52 73 32 14
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
francúzsky mobil: +33 630 165 450 (platný v čase od 14. 5. – 23. 5. 2009)

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.