Jakubisko dopísal slovanskú epopeju

Kto čakal, že sa po dokončení najnákladnejšieho slovenského filmu všetkých čias, historickej fresky Bathory, Juraj Jakubisko odoberie na zaslúžený odpočinok, mýlil sa. Už po minuloročnej premiére Bathory prenikla na verejnosť správa, že chystá ďalšiu, ešte náročnejšiu historickú látku, tzv. slovanskú epopeju, príbeh, ktorý by zmapoval počiatky slovanstva v strednej a východnej Európe v 6. a 9. storočí n.l.

Po roku je na svete prvá verzia scenára, ktorá nesie pracovný názov Tisíc rokov samoty, ten sa však bude ešte meniť. „Je to príbeh, ktorý sa dotýka prakticky všetkých slovanských národov, ale aj mnohých národov neslovanských, napríklad Turkov či Mongolov. Veľkú rolu tu hrá pohanská viera. Úsvit slovanského veku by som rád nakrúcal v nejakej prírodnej scenérii, ktorá má sama o sebe charizmu. Jedno také zázračné miesto som teraz objavil na obyčajných fotkách z dovolenky našich známych, v lete sa tam chcem ísť pozrieť,“ poznamenáva Juraj Jakubisko. Spomínané miesto a krajinu, kde sa nachádza, však odmieta prezradiť.

Obrovský kus práce teraz čaká Jakubiskovu manželku a jeho producentku Deanu Horváthovú-Jakubiskovú. „Šírke záberu toho príbehu zodpovedá aj šírka medzinárodnej koprodukcie, ktorú musím pre nový projekt zaistiť, v tejto fáze jednáme s veľkými štúdiami, ako v Amerike, tak aj v Európe. Aj herecké obsadenie bude ešte viac multinárodné než u Bathory,“ hovorí k svojej producentskej úlohe Jakubisková. Okrem toho sa však musí venovať tiež premiéram Bathory po celom svete, ktoré ju čakajú na jeseň.

S medzinárodným uvedením Bathory som sa neponáhľala, dala som si striktnú podmienku, že vo všetkých krajinách, kam ju predám, musí najskôr prejsť kinodistribúciou, než bude uvedená v televízii či na videu. Okolo filmu sa viedli a vedú vášnivé diskusie, ale v jednom sa jeho priaznivci a odporcovia zhodujú, je to film, ktorý patrí na veľké plátna kín.“

Z rovnakého dôvodu sa Bathory vráti aj do slovenských kín. „Dohodli sme sa s producentkou a so sieťami multikín Palace Cinemas a Cinemax, ako aj s multikinom Europa Cinemas i s ostatnými regionálnymi kinami, že film od 18. júna nasadíme späť do multiplexov,“ hovorí k tomu Ivan Sollár z distribučnej spoločnosti Tatrafilm. „Aj keď film prilákal do kina takmer pol milióna slovenských divákov, stále nás kontaktujú, že by film radi ešte videli na plátne. Samozrejme, ak sa k aktivite spomínaných kín pridajú ďalšie kiná, budeme iba radi, kópií je už teraz dostatok.“

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.