Buďme svetovejší ako svetoví!

Slovenská televízia prináša každodenné spravodajstvo z Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (Banská Bystrica - Košice). Chvályhodné.
„Filmoví fajnšmekri si pochutnávajú na svetových premiérach,“ vraví redaktorka. A mne je jasné, že tá dobroprajná duša vonkoncom netuší, o čom točí. Každý festival regionálneho významu by sa totiž zbláznil od šťastia, ak by sa mu podarilo získať do svojho programu čo i len jedinú svetovú premiéru. Pretože „svetová premiéra“ nie je premiéra svetového filmu v slovenskom kine, ako sa nazdáva pani televízna redaktorka, ale terminus technicus s presným významom, ktorý, zdá sa, v STV nepoznajú všetci. Tak si to radšej vysvetlime.


SVETOVÁ PREMIÉRA (WORLD PREMIERE) je vôbec prvé riadne uvedenie filmu pred bežným publikom. Začína sa ňou komerčné zhodnocovanie diela v kinách. Diváci, ktorí sa na nej zúčastnia, vidia film ako prví na svete - pravdaže, ak si odmyslíme filmových pracovníkov, publikum na neverejných testovacích predstaveniach, distributérov a obchodníkov na filmových trhoch, prípadne recenzentov na premietaniach pre novinárov. Medzinárodný filmový festival v Benátkach uvádzal tohto roku všetky svoje filmy okrem štyroch vo svetových premiérach. Zvyšné štyri boli premiéry medzinárodné.


MEDZINÁRODNÁ PREMIÉRA (INTERNATIONAL PREMIERE) je prvé riadne uvedenie filmu v kinách inej krajiny, ako je krajina jeho vzniku. Teda je to, keď napríklad hollywoodsky trhák po prvý raz uvedú pre verejnosť za hranicami USA. Slovenské ale i stredoeurópske festivaly by sa zbláznili od radosti, keby mohli uviesť aspoň medzinárodnú premiéru. V skutočnosti sa tešia aj tomu, že môžu film uviesť v premére národnej.


NÁRODNÁ PREMIÉRA (NATIONAL PREMIERE) je prvé uvedenie filmu pre verejnosť v danej krajine. Napríklad ak spomínaný hollywoodsky trhák prvý raz premietnu na Slovensku, je to jeho slovenská národná premiéra. A aby sme hneď skomplikovali všetko, čo tu hlásame, treba upresniť, že za medzinárodnú premiéru sa považuje prvé predstavenie filmu, po ktorom sa začne riadne komerčné uvádzanie filmu v sieti kín tej-ktorej krajiny. Premietania na filmových festivaloch, prehliadkach či seminároch, po ktorých nenasleduje nasadenie snímky do riadnej distribúcie, sa nezvyknú považovať za národnú premiéru, len za festivalové či študijné projekcie. Pravda, trošku sa to celé mieša s distribučnou premiérou.


DISTRIBUČNÁ PREMIÉRA (RELEASE) je prvé uvedenie filmu na začiatku riadnej distribúcie v danej krajine. Začína sa ňou regulárne premietanie snímky v sieti kín, slúži spravidla viac ako nástroj PR a marketingu, má výrazne slabší spoločenský, slávnostný charakter ako národná premiéra a jej cieľom je zdôrazniť, že film sa dostáva do kín.


Tak - a teraz už zostáva len zariadiť, aby si túto poznámočku prečítali aj v STV. Možno o vlas klesne množstvo bludov, každodenne šírených našimi médiami.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.