Bratislavský festival ocení dánskeho režiséra Bille Augusta

IFF Bratislava logo resizeOcenenie za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii prevezme na 15. ročníku MFF Bratislava jeden z najuznávanejších škandinávskych tvorcov – dánsky režisér, scenárista a kameraman, držiteľ Oscara BilleAugust.

Bille August patrí medzi jedného z  najznámejších a najuznávanejších škandinávskych režisérov na svete. Vzdelanie získal na Danske Filmskole a jeho tvorivé začiatky sú spojené s  televíznou produkciou, kde v roku 1978 debutoval drámou Líbánky (Honningmåne/In My Life). Už na začiatku svojej kariéry sa prejavil ako talentovaný tvorca s výnimočným citom pre psychologické vykreslenie rodinných a spoločenských vzťahov, úspech mu priniesli filmy pre mládež Zappa (1983) a Tancuj a krič (Tro, håb og kærlighed/Twist and Shout, 1984). Medzinárodné uznanie a Bille August resizecelosvetový ohlas získal filmom Pelle Dobyvateľ (Pelle Erobreren/Pelle the Conqueror, 1987) nakrúteným podľa románu spisovateľa Martina Andersena Nexø. Snímka bola v roku 1988 ocenená Oscarom za najlepší cudzojazyčný film a Zlatou palmou v Cannes. Druhú Zlatú palmu mu vyniesla spolupráca s jedným z najlepších filmárov všetkých čias Ingmarom Bergmanom, ktorý pre Augusta napísal scenár k filmu S najlepšími úmyslami  (Den gode vilje/The Best Intentions, 1991), v ktorom rozpráva príbeh svojich rodičov Anny a Henrika Bergmanových.

 

Svoj režisérsky kumšt Billy August potvrdil aj po odchode z rodného Dánska pri práci na veľkých medzinárodných koprodukciách. V zahraničí režíroval romantickú drámu, výpravnú rodinnú ságu s hviezdnym medzinárodným hereckým obsadením  Dom duchov (The House of the Spirits, 1993), nakrútenú podľa románu bestselleru čílskej spisovateľky Isabely Allende. Do Augustovej filmografie patria aj ďalšie úspešné adaptácie literárnych diel ako napr. snímky Jerusalem (1996), Stopy v snehu (Frøken Smillas fornemmelse for sne/Smilla's Sense of Snow, 1997), Bedári (Les Misérables, 1998) či Pieseň pre Martina (En sang för Martin/Song for Martin, 2001). Do rodného Dánska sa vrátil po 25 rokoch a nakrútil životopisnú drámu Marie Kroyer (2012), ktorá mala vo februári premiéru aj v našich kinách. Za svoju tvorbu bol odmenený rytierskym rádom Dánskeho a Švédskeho kráľovstva.

 

Bille August osobne predstaví bratislavským divákom svoj najnovší film Nočný vlak do Lisabonu (Night Train to Lisbon, 2013), ktorý nakrútil podľa rovnomenného bestselleru Pascala Merciera. Hlavným hrdinom je profesor Raimund Gregorius, v podaní Jeremyho Ironsa, ktorý sa po strenutí s tajomnou ženou rozhodne zmeniť svoj život a odísť do Portugalska. Nastúpi na vlak do Lisabonu, aby sa vydal po stopách autora svojej obľúbenej knihy, aristokratického a nešťasného lekára Amadeu de Prada. Film mal premiéru na filmovom festivale Berlinale.

 

V tejto fáze festivalovej prípravy sa program bratislavského festivalu nachádza v poslednom predvýberovom kole. Ambíciou 15.MFF Bratislava je do svojho programu získať a zaradiť aj filmy z nedávno skončeného filmového festivalu v Benátkach či MFF v Toronte.

 

Viac: www.iffbratislava.sk  
                                                                   

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.