Pred 44. MFF v Karlových Varoch

mv5bmtq4mzazmjuxm15bml5banbnxkftztywnty1mja1__v1__cr00265265_ss90_Predsedníčka poroty tohtoročného filmového Festivalu v Cannes, popredná francúzska filmová a divadelná herečka Isabelle Huppertová bude ozdobou 44. medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, ktorý sa slávnostne otvorí 3. júla a potrvá do 11. júla. logo_resizeHuppertová príde na premiéru francúzskeho súťažného filmu Villa Amalia režiséra Benoita Jacquota , v ktorom stvárnila hlavnú úlohu. Isabelle neuvidíme len v tomto filme, ale v rámci Pocty francúzskemu režisérovi Patriceovi Chéreauovi uvedú drámu Gabriela, v ktorom je opäť v centre pozornosti jej neopakovateľné herecké nadanie. Okrem toho si Isabelle prevezme aj Cenu za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii - Krištáľový glóbus. Cenu za mimoriadny umelecký prínos, teda Krištáľový glóbus, si prevezme aj americký filmový a divadelný herec a režisér John Malkovich.

12805-antonio-banderasNemenej očakávaný je aj španielsky herec Antonio Banderas, ktorý zavíta na festival v sprievode svojej manželky a americkej herečky Melanie Griffithovej. Obdivovaný Španiel, žijúci už roky v USA , takisto neodíde s prázdnymi rukami a odnesie si Cenu prezidenta festivalu. Prvý festivalový víkend uvedie svoje filmy, už spomínaný popredný francúzsky tvorca Patrice Chéreau a v druhej polovici festivalu predstaví svojich päť filmov osobitý americký filmový režisér Alan Rudolph. So svojim novým filmom sa predstaví režisér Paul Schrader, scenárista Taxikára a Zúrivého býka. Uvidíme jeho filmovú adaptáciu kontroverzného románu Yorama Kaniuka Okamžik vzkriesenia.

Festival slávnostne otvorí film režisérky Shany Festovej Dar. Okrem skvelých hereckých výkonov Susan Sarandonovej a Piercea Brosnana sa zaskvela dnes azda najtalentovanejšia súčasná britská herečka Carey Mulliganová. Debutantka Festová nakrútila zrelú štúdiu o vyrovnaní sa s bolesťou. O čo vo filme ide ? Pokojný život dobre situovanej rodiny náhle rozvráti smrť staršieho syna. Každý túto nešťastnú udalosť vníma inak a rieši ju po svojom. Len priateľka zosnulého chce o svojej láske vedieť viac... Aj pre záverečný film festivalu sa rozhodli usporiadatelia zrejme správne. Festival ukončí hudobná komédia Richarda Curtisa Piráti na vlnách. V roku 1966, najslávnejšej ére britskej populárnej hudby, venuje jediná oficiálna rozhlasová stanica BBC len dve hodiny vysielacieho času do týždňa rokenrolu. To rozhnevá diskdžokejov a rozhodnú sa pre pirátske vysielanie, teda hrať 24 hodín denne obľúbenú hudbu. Viac ako polovica anglickej populácie začne počúvať ich Radio Rock, ktoré vysiela mimo britského územia.

Nesporne veľkou udalosťou bude aj svetová premiéra filmu Miloša Formana Dobře placená procházka, ktorá sa nezaobíde bez prítomnosti režiséra.

Spokoj_v_dusi1_1_resizelovensko je na 44. MFF v Karlových Varoch po dlhšom čase veľmi úspešné a dôstojne zastúpené. V hlavnej súťaži, teda dlhometražných filmoch, bude súťažiť snímka Vladimíra Balka Pokoj v duši. Film svojimi kvalitami (konečne!) nebude ani pri veľkej konkurencii tentoraz na chvoste rebríčka, ale na vyšších priečkach. V Súťaži dokumentárnych filmov nás bude zastupovať snímka Marka Škopa Osadné.

Iste bude zaujímavé, kto zasadne v hlavnej porote. Predsedať jej bude , tak ako na tohtoročnom Cannes, žena, a to francúzska producentka Claudie Ossardová. Členmi poroty budú herečka nórsko- švédskeho pôvodu Maria Bonnevieová, ruský filmový režisér narodený v Kazachstane Sergej Dvorcevoj a slávna iránska herečka Niki Karimiová. Ďalej to budú Rodrigo Plá narodený v Uruguaji, ale vyštudovaný v Mexiku, jeden z najvplyvnejšíchjň amerických filmových kritikov Kenneth Turan a český filmový režisér Ivan Zachariáš.

Päťčlennej porote súťaže Na východ od Západu bude predsedať bulharský filmový kritik a publicista Božidar Manov. A takisto päťčlennej porote dokumentárnych filmov maďarský filmový kritik a publicista Görgy Báron.

Filmy hlavnej súťaže:

Un ange à la mer (Anjel na mori)
Režie: Frédéric Dumont, Belgicko, Kanada, 2009

Nije kraj ( Bez konca)
Režie: Vinko Brešan,Chorvatsko, Srbsko 2008

Oveja negra (Čierna ovca)
Režie: Humberto Hinojosa Ozcáriz, Mexiko, 2009

Cold Souls (Duša Paula Giamattiho)
Režie: Sophie Barthes, USA, 2008

Bist (Dvadsať)
Režie: Abdolreza Kahani Irán, 2009

Barami Memounen Got, Himalaya (Himaláje)
Režie: Jeon Soo-il, Južná Korea, Francúzsko, 2008

Nem vagyok a barátod (Nie som tvoj priateľ)
Režie: György Pálfi, Maďarsko, 2009

Pokoj v duši
Režie: Vladimír Balko, Slovenská republika, 2009

Applause (Potlesk)
Režie: Martin Pieter Zandvliet, Dánsko, 2009

Świnki (Sviňky)
Režie: Robert Gliński, Poľsko, Nemecko, 2009

Villa Amalia
Režie: Benoît Jacquot, Francúzsko, Švajčiarsko, 2008

Vĺčik (Vlček)
Režie: Vasilij Sigarev, Rusko, 2009

Whisky mit Wodka (Whisky s vodkou)
Režie: Andreas Dresen, Nemecko, 2009

Tutta colpa di Giuda (Za všetko môže Judáš)
Réžia: Davide Ferrario, Taliansko, 2009

Spracovala: Emília Kincelová

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.