Art Film Fest - slávne filmy a osobnosti

art-film-fest-datum-f_resizeNovinky režisérov svetového mena, kultové snímky, tanečné filmy či americké komédie, koncerty pod holým nebom, osobnosti strieborného plátna a ešte viac ponúkne blížiaci sa 17. ročník Art Film Festu, ktorý privíta filmových fanúšikov od 20. do 27. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Art Film Fest, ktorý patrí k najväčším slovenským filmovým festivalom s dlhou tradíciou a čoraz vyšším kreditom aj v zahraničí, má tento rok v programe 87 celovečerných a viac ako 56 krátkych filmov v súťažných aj nesúťažných programových sekciach zo 43 krajín sveta.

„Keď sme začali v tomto roku zostavovať program 17. ročníka, priznám sa, čelil som obavám, či budeme môcť ponúknuť dostatok filmov. Teraz, keď program uzavierame, zmocňuje sa ma intenzívna obava, či na vybrané množstvo filmov nájdeme dostatok miesta v premietacích sálach. O čom to svedčí? S filmovým umením to zrejme nie je zďaleka také zlé, ako sa často tvrdí. A možno aj o tomto festivale vie svet podstatne viac, než sme si ochotní doma pripustiť,“ hovorí programový riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel.
Filmov na Art Film Feste oproti minulým rokom pribudlo. „Dúfam, že to ocenia diváci, nielen tí tradiční, ale aj ďalší noví návštevníci, ktorí dúfam zavítajú do známych festivalových miest. Práve jedinečná príťažlivosť Trenčianskych Teplíc a neopakovateľná atmosféra typického kúpeľného prostredia, sú pre úspešnosť nášho festivalu rovnako dôležité ako jeho bohatá filmová ponuka a ďalšie sprievodné podujatia,“ dodáva.

Hercova misia

Artfilm aj tento rok udelí osobitné festivalové ocenenia Hercova misia – Actor's Mission Award za herecký prínos dvom osobnostiam kinematografie a dve ceny Zlatá kamera – Golden camera za mimoriadny prínos filmovému umeniu.

Cenu Hercova misia si v sobotu 20. júna osobne v Trenčianskych Tepliciach prevezme a vlastnoručne pripevní bronzovú plaketu na Most slávy svetoznámy britský herec Jeremy Irons a v piatok 26. júna český herec Jaromír Hanzlík.

Zlatú kameru získa slávny taliansky režisér Ettore Scola, ktorý si ju prevezme hneď v úvode Art Film Festu, v piatok 19. júna a prvá dáma českého filmu, režisérka Věra Chytilová, ktorá si pre ocenenie príde v sobotu 27. júna.


Okrem súťažných sekcií aj sekcie informatívne

Slovenská sezóna ponúkne výber aktuálnych domácich snímok a aj premiéry. Diváci sa dočkajú napríklad dlhoočakávaného filmu režiséra Ivana Vojnára s pôvodným názvom Kvety sakury, ktorý sa do kín dostane ako Ženy môjho muža. Festival uvedie napríklad aj Pokoj v duši, Tango s komármi, Ako sa varia dejiny, Nebo, peklo, zem či Nedodržaný sľub.

Sekcia Americké tanečné filmy 80. rokov obsahuje snímky, ktoré sa už viac ako 20 rokov pripomínajú niekoľkým generáciám nezabudnuteľnými tanečnými číslami či hudobnými hitmi. Diváci sa môžu tešiť aj na Fame režiséra Alana Parkera alebo All That Jazz režiséra Boba Fosseho. Každý tanečný film návštevníkom osobne uvedie známy slovenský tanečník a choreograf Ján Ďurovčík.

Prezident festivalu Milan Lasica vybral svoje obľúbené komédie do sekcie To najlepšie z komédie, do festivalových kín osobne uvedie napríklad Krásky noci s legendárnou Ginou Lolobrigidou.

Sekcia Okolo sveta obsahuje skutočné bonbóniky svetovej kinematografie. Potvrdený je aj víťaz posledného festivalu v Benátkach a na Oscara nominovaný Wrestler režiséra Darrena Aronofského, s ktorým sa na herecký piedestál navrátil Mickey Rourke. Dočkáme sa aj filmových portrétov Georgea Busha, Che Guevarru aj Mikea Tysona.

Sekcia Európske zákutia zas prinesie najnovšie spracovanie legendy o čachtickej panej Alžbete Bathory. Snímku Grófka nakrútila a spodobnila známa francúzska herečka a režisérka Julie Delpy. Film mal svetovú premiéru na nedávnom prestížnom festivale v Berlíne.

Kultové filmy ponúkne snímky, ktoré tvorili históriu filmu. Láska a anarchia zase mapuje najsúčasnejšie trendy nezávislého európskeho, amerického aj ázijského filmu. Nočná prehliadka prináša opäť výber šokujúcich a unikátnych filmových diel.

Art Film Fest si pripomenie dvadsiate výročie novembrovej revolúcie 1989
Vo festivalových kinách premietne dve snímky, venované tejto mimoriadnej historickej udalosti. Americký dokumentárny film The Power of the Powerless/ Moc bezmocných režiséra Coryho Taylora chronologicky mapuje nežnú revolúciu v uliciach Prahy a Bratislavy a skúma škodlivé účinky takzvanej „gumovacej“ histórie. Snímka je unikátna aj tým, že komentár k nej číta slávny herec Jeremy Irons, ktorý príde osobne na festival osobne.

Druhým titulom bude Občan Havel přikuluje od amerického filmára českého pôvodu Jana Nováka a jeho syna Adama. Dokumentárna koláž je svedectvom o normalizačných absurditách, približuje metódy eštebáckych vypočúvaní, existenciu bytového divadla.

Okrem filmov budú môcť návštevníci zadarmo navštíviť aj dva veľké koncerty pod holým nebom. V nedeľu 21. júna, privíta Trenčín na námestí pozoruhodnú kapelu od našich západných susedov, Bratov Ebenovcov, ktorých lídrom je známy moderátor a herec Marek Eben. Druhý veľký koncert Art Film Festu sa uskutoční v stredu, 24. júna, a fanúšikovia sa môžu tešiť na populárnu českú skupinu Kryštof na čele s charizmatickým Richardom Krajčom

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.