Art Film Fest privíta Jeremy Ironsa

jeremy_irons_dead_ringers_ironsUvažoval o kariére veterinára, ale prepadol na prijímacích skúškach. Upratoval domy, udržiaval pouličné kvetináče. Až sa z neho napokon stal jeden z najznámejších hercov ocenených najprestížnejšími cenami. Slávny Jeremy Irons prijal pozvanie Art Film Festu a v sobotu 20. júna si osobne prevezme ocenenie Hercova misia a pripevní mosadznú tabuľku so svojim menom na Most slávy v Trenčianskych Tepliciach.

Za roky svojej plodnej hereckej kariéry si hviezda filmov Lolita, Smrtonosná pasca III., Muž so železnou maskou či Posadnutosť, zahrala po boku slávnych hercov ako Meryl Streep, Ben Kingsley, Liv Tyler, Juliette Binoch, Glenn Close, Melanie Griffith či Rachel Weisz. Irons stvárnil postavy romantických milencov, rozorvaných intelektuálov, ale aj psychopatov.

Priam dokonale stvárnil profesora Humberta vo filme Lolita (1997), ktorý vzplanie zničujúcou vášňou k svojej mladučkej nevlastnej dcére. Filmový prepis slávneho rovnomenného románu Vladimira Nabokova zrežíroval špecialista na milostné drámy, Adrian Lyne, ktorý má na konte snímky ako Osudová príťažlivosť či 9 a pol týždňa. Dnes si už mnohí pri čítaní Lolity nevedia ako šialene a nešťastne zamilovaného profesora predstaviť nikoho iného ako práve Ironsa.

Jeremy Irons sa narodil 19. septembra 1948 v mestečku Cowes na ostrove Wight vo Veľkej Británii. Herecké vzdelanie získal na bristolskej Old Vic School a po štúdiu získal angažmán v jej kočovnom divadelnom súbore. Prvým krokom k stabilnej hereckej kariére bolo účinkovanie v seriáloch ako napríklad Palliserovci (1975) a Láska k Lýdii (1977). Za jeho herecký debut, ktorým na seba upozornil, možno považovať životopisný film o slávnom tanečníkovi Nižinskij (1981). Irons si zahral slávneho choreografa Michaila Fakina.

Výrazne na seba upozornil vo svojom druhom filme Francúzova milenka (1981), v ktorom si zahral po boku Meryl Streep. Stvárnil tu dve duchovne prepojené osoby – intelektuála a milenca, ktorí prepadnú láske k tajomnej žene. Práve tieto herecké polohy Ironsovmu naturelu pristali a stal sa ich ideálnym predstaviteľom. Aj vďaka elegantnému až aristokratickému výzoru a výrazným očiam.

Irons prepožičal svoju smutnú tvár aj ďalším postavám osudových milencov. Na filmovom plátne podľahol láske k mnohým dámam: vo filme Zrada (1982) Patricii Hodgeovej, v Swannovej láske (1984) Ornelle Muti a v Posadnutosti (1992) Juliette Binoche.

Prvé významné ocenenie Ironsovej práce prišlo v roku 1984. Za postavu v divadelnej hre na Broadwayi To pravé, kde si zahral s Glenn Close, získal prestížnu divadelnú cenu Tony. Ocenenie newyorskej filmovej kritiky pre najlepšieho herca získal o štyri roky neskôr za dvojúlohu bratov dvojčiat, ktorí pracujú ako gynekológovia v snímke Príliš dokonalá podoba.
Najslávnejšiu filmovú cenu Oscara ako aj Zlatý glóbus ako najlepší herec si vyslúžil v roku 1990 za rolu vo filme podľa skutočných udalostí Zvrat šťasteny, v ktorom si zahral aristokrata, obžalovaného z dvojnásobného pokusu o vraždu svojej ženy.

Irons exceloval aj v snímke Misia (1986) s Robertom De Nirom. Vytvoril tu rolu jezuitského misionára, ktorý sa snaží šíriť kresťanstvo medzi amazonskými Indiánmi a stavia sa na ich obranu.

Do Prahy zavítal Irons vďaka nakrúcaniu filmovej fikcie zo života slávneho pražského rodáka, spisovateľa Franza Kafku. Film Kafka (1991) režíroval známy Steven Soderbergh a Ironsovi zveril hlavnú postavu židovského úradníka Kafku. Počas svojho pražského pobytu si Irons zahral aj v snímke podľa hry Václava Havla Žebrácka opera, ktorú nakrútil Jiří Menzel.
„Boli sme s Jiřím Menzelom na večeri a ja som sa ho opýtal, či by som si v tomto filme mohol zahrať. Pozval ma, prišiel som, obliekli a nalíčili ma. Scénu sme nakrútili za dve hodiny a dostal som honorár 25 dolárov. Bola to úžasná spolupráca,“ zaspomínal si Irons počas svojho bratislavského pobytu v roku 2005, keď bol hosťom odovzdávania cien TOM 2004. Bratislavu navštívil aj v roku 1991, keď sa z pražského nakrúcania presúval do Berlína. Vtedy na Slovensku strávil jeden deň, kúpil si tu akordeón a obrázky.

Ironsovou manželkou je herečka Sinéad Cusack. Spoločne si zahrali vo filme Bernarda Bertolucciho Zvodná krása (1995), ktorý bol zároveň posledným filmom populárneho francúzskeho herca Jeana Maraisa.

Ironsove meno sa spája aj s Hollywoodom. Titulnú úlohu gaunera, ktorý túži po peniazoch a pomste, si zahral v Smrtonosnej pasci III. po boku Brucea Willisa. V Mužovi so železnou maskou stvárnil Aramisa, ktorý sa obráti náboženstvo. Za hereckých partnerov tu mal Johna Malkovicha a Gérarda Depardieua. V epose režiséra Ridleyho Scotta Kráľovstvo nebeské sa prevtelil do vojvodcu Tiberiasa. Zlého čarodeja si zahral v adaptácii stolovej hry Dungeons & Dragons.

Medzi Ironsove záľuby patrí jazda na koni a motorke, lyžovanie aj záhradkárstvo.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.