Bush, Guevarra aj Tysom na Art Film Feste

art-film-fest-datum-f_resizePriaznivci filmového umenia sa na 17. ročníku Art Film Festu môžu tešiť na skutočné bonboníky svetovej kinematografie. Na festivalové plátna doTrenčianskych Teplíc a Trenčína sa od 20. do 27. júna totiž dostanú absolútne novinky režisérov, ktorí majú doma už bohatú úrodu Oscarov či Zlatých glóbusov. Sekcia Okolo sveta, ktorá sa v programe Art Film Festu nachádza po prvý raz, ponúkne domácim divákom tieto jedinečné filmy v slovenskej premiére.

Mnohonásobný držiteľ Oscara Oliver Stone, ktorý má vo svojej filmografii už životopisné snímky o slávnych amerických prezidentoch JFK a Nixon, doplnil minulý rok svoju zbierku hláv štátov o Georgea W. Busha. O jedného z najkontroverznejších, najuzavretejších a najcynickejších prezidentov americkej histórie. Stone v snímke W., ktorú po prvý raz na Slovensku uvedie Art Film Fest, chronologicky sleduje život 43. amerického prezidenta od roku 1967. Od odviazaných dní na vysokej škole vrátane žúrov, cez vojenskú službu, veľký biznis v naftárskom priemysle, až po prezidentskú kandidatúru v roku 2000 aprvé štyri roky v najvyššom úrade, a následne druhú kandidatúru v roku 2004. george_bushStoneov portrét Busha je vyvážený,charizmatický, ironický i idealistický. A hoci ide o film o špičkovom politikovi, je to skôr obraz o človeku, ktorý išiel do politiky, čo však možno vôbec nemal robiť. Prednosťou snímky sú herecký výkon hlavného predstaviteľa Josha Brolina.

Meno ďalšieho hrdinu, ktorý zavíta na festivalové plátno, rezonuje aj 40 rokov po smrti. Ernesto „Che“ Guevarra je symbolom 60. rokov, čias, keď revolúcia visela vo vzduchu. Mladý, pekný a idealistický hrdina utláčaných je hlavnou postavou filmov oscarového režiséra Stevena Soderbergha Che Guevara: Revolúcia, ktorý je už v našich kinách a druhého dielu Che – Guerilla, ktorý po prvýkrát na Slovensku premietnu na Art Film Feste. Fascinujúci obraz symbolu idealizmu a hrdinstva, ktorý naďalej žije v srdciach mnohých ľudí sveta, sa na 17. Art Film Feste uvedie v jedinej spoločnej projekcii. Film je rozdelený do dvoch kľúčových častí Guevarrovho života: prvá je datovaná rokmi 1955 až 1962, druhá od roku 1966 až po jeho smrť v októbri 1967. Soderbergh, hlavný predstaviteľ herec Benicio Del Toro a Guevarrov životopisec Jon Lee Anderson si predsavzali neľahkú úlohu. Vyrozprávať príbeh ikony. Výsledok jevšak fascinujúci. Na plátne figuruje silná a rozhodná osoba, ale aj ľudsky omylná a krehká.

che_guevarra2_resizeObdivovaný a zatracovaný. Taký je bývalý šampión v superťažkej hmotnosti. Nemusíte byť milovníkom boxu, ale dokumentárny film Mike Tyson vás dostane. Režisér James Toback prináša pútavú chronológiu bezpochyby zaujímavého života tejto kontroverznej športovej figúry. Dozviete sa, ako si chlapec z chudobného černošského geta vydobyl svoj americký sen. A ako napokon nezvládol svoje výnimočné postavenie a skončil vo väzení. Sympatické je, že príbeh Tysona rozpráva samotný Tyson, a to veľmi otvorene a úprimne.

Vo festivalových kinách premietnu aj film Wrestler režiséra Darrena Aronofskeho, ktorý touto snímkou triumfálne vrátil Mickeyho Rourkea na herecký piedestál. Wrestler začal svoju žatvu úspechu nečakaným, ale zaslúženým víťazstvom ostatného festivalu v Benátkach. Okrem Zlatého leva získal dva Zlaté glóbusy a dve oscarové nominácie. Do slovenských kín sa táto mimoriadna snímka dostane až na konci septembra, Art Film Fest tak ponúka jedinečnú možnosť zhliadnuť neprehliadnuteľný film už o tri mesiace skôr. Aronofsky si vzal pred objektív kamery príbeh Randyho Robinsona, slávneho 0zápasníka z 80. rokov, ktorý si prilepšuje vystúpeniami pre zostávajúcichn prívržencov tohto tvrdého športu. Žije len pre krátke chvíle vzrušenia, keď cíti nadšenie svojich zopár fanúšikov. Je však odcudzený od dcéry a nie je schopný udržať si žiaden skutočný vzťah. Pri jednom vystúpení dostane silný srdcový záchvat, a ďalšiu šou by už nemusel prežiť. Starnúci muž prehodnocuje svoj život. Pokúsi sa teda nadviazať vzťah s dcérou, začne si so staršou striptérkou, no vášeň pre boj ho lákajú späť do ringu...

Charlie Kaufman sa najskôr preslávil ako inteligentný a veľmi nekonvenčný scenárista. Na konte má napríklad film Adaptácia ocenený nomináciou na
Oscara a Zlatý glóbus či Večný svit nepoškvrnenej mysle, za ktorého scenár získal tiež nomináciu na Oscara a Zlatý Glóbus.Tento raz prichádza Kaufman s režijnou prvotinou Synecdoche, New York, ktorá bola uvedená v hlavnej súťaži v Cannes 2008, a potom získala päť medzinárodných ocenení. Hrdinom príbehu o strachu zo smrti, o úzkosti, o neschopnostiach ľudí či o láske, je Caden Cotard, ktorému sa práve rúca zdravie aj manželstvo. Jeho žena zmizne aj s ich dcérkou, a pred Cadenom sa otvára životná prázdnota. Nečakane ju však naruší štedrý grant, ktorý mu poskytne možnosť konečne vytvoriť svoje veľdielo. Pravdivú divadelnú hru, ktorá obsiahne „všetko“.Môžete ho milovať alebo nenávidieť. Ale jedno je isté.

Dnes je Kim Ki-Duk azda najznámejším súčasným kórejským režisérom, ktorého uznávajú po celom svete. A jeho tvorba nemôže chýbať ani na Art Film Feste. Očaruje špecifickým výtvarným cítením a silnými nadčasovými výpoveďami. Má na konte aj cenu za najlepšieho režiséra z Berlinale za film Samaritánka a z Benátok za snímku 3-iron. Neprehliadnuteľná je aj jeho v poradí 15. snímka, Bi-mong, v preklade Sen. Je asi najzvláštnejším Kim Ki-dukovým filmom. V otázke, čo je skutočnosť a čo sen, zachádza naozaj ďaleko. Rozpráva o Jinovi, ktorý sa v jedno ráno prebudí s nepríjemným pocitom. Snívalo sa mu, že riadil auto, havaroval a ušiel predtým ako dorazila polícia. Je veľmi znepokojený, vydá sa teda na miesto, kde sa odohrala nehoda v sne. Príde na križovatku, je tam zdemolované auto, policajti... Presne ako v sne. A polícia ho začne vyšetrovať aj spolu s mladou ženou Ran. V osudovú noc Jin totiž spal v jej posteli. Po sérii psychologických vyšetrení Jin a Ran zistia, že sú nevysvetliteľne prepojení.

Sedemnásty Art Film Fest uvedie v sekcii Okolo sveta aj ďalšie výnimočné filmy. Medzi nimi aj snímku Two-Legged Horse/ Dvojnohý koník talentovnej iránskej režisérky Samiry Makhmalbafovej, The Window/ Okno argentínskeho režiséra Carlosa Sorina, film Notorious Georgea Tillmana Jr., juhokórejský film The Good, the Bad, the Weird/ Dobrý, zlý, podivný od Kim Ji-woona či komédiu The Yes Men Fix the World/„Yesmeni“ dávajú svet do poriadku z dielne humoristickej „úderky“ Andy Bichlbaum, Mike Bonanno, Kurt Engfehr.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.