Víťazom Cinamatiku sa stal film Medzi stenami

Cinematik-2009-posterŠtvrtý medzinárodný filmový festival Cinematik trvá síce do 15. septembra, ale už dnes večer slávnostne v kine Fontána odovzdali ceny víťazom. Tohtoročný festival je pozoruhodný dobrými filmami, ale najmä tým ako stúpla návštevnosť – až o 80 percent. Za necelých 5 dní (chýbajú ešte údaje z posledných dvoch dní) si pozrelo filmy 12 tisíc divákov a so sprievodnými akciami to vychádza na 14 tisíc. Je to až neuveriteľné. Snaha usporiadateľov orientovať sa na divákov od 18 do 25 rokov bola teda správna.

Zlatým klincom večera sa však stalo uvedenie 70 minútového dokumentu Marka Škopa Osadné. Snímka nemala ani jeden negativny ohlas, čo je na festivaloch nevídané. Film si zaslúži väčšiu pozornosť, a preto sa k nemu vrátime na inom mieste.

Cenu súťažnej sekcie Meeting Point Europe rozhodli mladí európski kritici udeliť vlaňajšiemu víťazovi z Cannes filmu Medzi stenami režiséra Laurenta Canteta. Scenár k filmu napísal a zároveň si zahral hlavnú postavu Francois Bégaudeau. Pri práci na scenári mu pomáhali Robin Campillo a Laurent Cantet. Snímku premietli na záver canneského festivalu, veľa ľudí už odcestovalo a videla ho len hŕstka skalných. O čo menej ľudí videli Zlatou palmou ovenčený film tým úspešnejšie bolo jeho ťaženie po svete. Cena mladých kritikov na festivale Cinamatik je toho len dôkazom. Nečudo – je to téma výsostne aktuálna. Učitelia a žiaci, navyše deti z rôznych sociálnych skupín a niektorí až nepoučiteľní. Darmo sa učitelia snažia odovzdať im to najlepšie ich problémové správanie znechucuje. A darmo učiteľ, ktorý sám je nekonvenčným pedagógom, robí čo môže, konflikt je neodvratný. Mimoriadne sugestívny film vyrozprávaný jednoduchými výrazovými prostriedkami, ale o to účinnejší.

Ani pri Cene divákov sa senzácia nekonala. Dostal ju anglický film Milionár z chatrče režiséra Dannyho Boyla. ( Na réžii sa podieľal aj Loveleen Tandan). Ak som dobre rátala tak dostal vlani osem Oscarov, sedem cien BAFTA a štary Zlaté glóbusy. Obsah filmu je známy a zrejme sa porotcovia rôznych súťaží nemýlili, lebo film má stále úspech.

A nakoniec tretiu ocenenie Cenu primátora mesta Piešťan si osobne prevzal Peter Strickland za film Katalin Varga, ktorý vznikol v rumunsko-maďarsko-anglickej koprodukcii. Snímka získala na v laňajšom Berlinale Strieborného medveďa za výnimočný umeleckým prínos: zvukový dizajn a na MFF v Bruseli 2009 dostala hlavná predstaviteľka Hilda Péterová Cenu za najlepší herecký výkon. Film o nenávisti, pomste a odplate je situovaný do nehostinných oblastí karpatských hôr. Cez ne tiahne odhodlane so svojím synom, nevinným dieťaťom, matka, aby sa pomstila človeku, ktorý jej zničil život. V zaslepenosti po odplate ničí čo jej príde do cesty a nakoniec aj samú seba. Zlo plodí vždy len ďalšie zlo – to je ústredný motív úvahy na tému odpúšťania a zodpovednosti za svoje skutky.

Piešťanský Cinematik zajtra (15.9.2009) definitívne zavrie svoje brány a zanechá pre usporiadateľov nemalú úlohu – ako profitovať a zúročiť obrovský nárast diváckej návštevnosti. Dúfame, že sa im podarí aj naďalej ho zvyšovať.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.