“George Clooney, choose me!”

benatky_logoTam, kde sa objaví George Clooney, je zvyčajne stredobodom pozornosti. Vyzeralo to tak aj keď prišiel s režisérom Grantom Heslowom a kolegom Evanom McGregorom podporiť americkú nesúťažnú komédiu The Men Who Stare at Goats.

Šialený film o tajnom americkom vojenskom projekte, ktorý má za cieľ vychovať vojnových psychotronikov - bojovníkov nadprirodzených schopností, používajúcich hypnózu, telepatiu a telekinézu. Súčasťou tréningu je sústredené pozeranie sa na živú kozu. Jediný dosiahnutý efekt je bezvedomie škrečka.

Tlačová konferencia sa však rýchle zvrtla, keď mladý muž z briadkou dostal do rúk mikrofón, aby položil otázku, ale namiesto toho začal kričať “George Clooney, choose me!” a vyzliekol sa takmer donaha. the_men_who_stare_at_goats_press_conferenceZostal len v trenírkach, popísaných tými istými slovami: “George Clooney, vyber si mňa!” Slávny herec zachoval pokoj a odvetil: “Zostaňte tam, potom si vás vyzdvihneme.” Tlačová konferencia pokračovala, ale mala novú hviezdu, vyzlečeného mladíka. Neskôr vysvitlo, že nešlo o exhibicionistu či beznádejne zaľúbeného homosexuála, ale o moderátora talianskej televízie Mediaset Maura Casciariho, ktorý si takto, na spôsob filmového Brüna, robil posmech z imidžu filmovej hviezdy, známej ako miláčik žien.

Mystifikácia vhodne zapadla do kontextu, lebo The Men Who Stare at Goats, film, ktorý vyznieva absurdne a neuveriteľne, sa zakladá na pravde. “Práve tie momenty, ktoré sa vám zdajú byť najneuveriteľnejšie a najabsurdnejšie, sú autentické,” vyhlásil Clooney.

V utorok mal na pôde benátskeho festivalu v rámci prehliadky Týždeň medzinárodnej kritiky predpremiéru a v stredu premiéru slovensko-česko-írsky film scenáristky a režisérky
Miry Fornayovej Líštičky, dráma o dvoch slovenských sestrách žijúcich v írskom Dubline. Kým staršia Tina je zamestnaná a šťastne zasnúbená, mladšia Betka pracuje ako au-pair. Postupne sa na povrch vynárajú dôvody napätia medzi sestrami i Betkinho zmäteného správania sa a psychickej lability.

survival_of_the_deadVo štvrtok sa konalo tretie, posledné predstavenie Líštičiek. Všetky premietania mali veľmi dobrú návštevnosť, publikum živo reagovalo a na záver zakaždým ocenilo snímku potleskom. Líštičky sa uchádzajú o divácku cenu kraja Veneto a o Leva zajtrajška - cenu za najlepší debut. Rozhovor s režisérkou si môžete prečítať na inom mieste nášho portálu.

Jednoznačne kladného až nadšeného prijatia sa dostalo hororu klasika
George A. Romera Survival of the Dead s tradičnou témou nemŕtvych - zombies, obohatenou o priam westernový motív dvoch znesvárených rodov, vedených silnými mužmi. Nechýba ani na všetko odhodlaný oddiel vojakov, k novinkám možno prirátať uvažovanie o etike “zabíjania” nemŕtvych. Ukáže sa však, že krutý Muldoon je proti zabíjaniu zombies najmä preto, že predstavujú možnú lacnú otrockú pracovnú silu. Stačí ich len odučiť od neskrotnej chuti na ľudské mäso...il_grande_sogno_3

Zato naopak, pohŕdavé bučanie a pískanie sprevádzalo záverečné titulky nového filmu režiséra Michele Placida Il grande sogno o veľkom sne z revolučného roku 1968 o slobode, rovnosti, bratstve, dôstojnosti a spravodlivosti. Skupinový portrét dobovej revolučne naladenej mládeže sa však zmení na trúchlivú romancu a záverečné titulky dopovedia, že zo zapálených altruistických buričov vyrástli podnikatelia, pedagógovia a umelci, rozvíjajúci úspešné kariéry.

Znakom toho, že benátsky festival sa neúprosne chýli ku koncu je i dnešné vyhlásenie víťazov v kategórii krátkych filmov, ohlásené na večer.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.