Benátky odhalili chystané prekvapenia

benatky_logo_redMedzinárodný filmový festival, ktorý sa večer 2. septembra začne na benátskom Lide, si píše 66. ročník. Tvárou a moderátorkou slávnostných podujatí tohto roku bude populárna talianska herečka Maria Grazia Cucinotta. Spolu s riaditeľom Marcom Müllerom uvedie v stredu 2. septembra v Sale Grande festivalového Filmového paláca svetovú premiéru čiastočne autobiografickej drámy talianskeho filmára Giuseppe Tornatoreho Baarìa, zaradenej do hlavnej medzinárodnej súťaže. A v sobotu 12. septembra sa s nami rozlúči záverečným filmom – Chengdu, wo ai ni (Chengdu, I love you) čínskej dvojice Fruit Chan a Cui Jian.

BAARAGiuseppe Tornatore (prvé foto je z jeho súťažného filmu) vo štvrtok v Benátkach slávnostne otvorí výstavu svojich fotografií, nazvanú Indiscrezioni.

Tesne pred začiatkom usporiadatelia odtajnili štyri „filmové prekvapenia”. Hlavná prehliadka mimo súťaž uvedie dlhometrážny dokument o postavení žien v súčasnom Iráne, ktorý pod názvom Ruzhaye Sabz (Green Days, druhý obrázok) nakrútila najmladšia nádej známej filmárskej rodiny Hana Makhmalbaf. Do prehliadky Orizzonti zaradili 280-minútový zostrih sedemhodinového kultového projektu amerického režiséra Joe Danteho The Movie Orgy-Ultimate Version. Dante je tohto roku členom hlavnej medzinárodnej poroty, vedenej režisérom Angom Lee.

V Benátkach nemôže chýbať Peter Greenaway. Tohto roku sa v prehliadke Orizzonti Eventi predstaví s „adaptáciou” Veroneseho maľby Svadba v Káni Galilejskej nazvanou The Marriage. Tá istá sekcia ponúkne aj štvrtý z utajovaných filmov - debut gréckej režisérky Angely Ismailos Great Directors, venovaný majstrom súčasného filmu ako Bernardo Bertolucci, Catherine Breillat, Liliana Cavani, Stephen Frears, Todd Haynes, Richard Linklater, Ken Loach, David Lynch, John Sayles a Agnès Varda.

Green_days_2Nedeľa a pondelok budú v Benátkach patriť štúdiám digitálnej animácie Pixar. Režisér John Lasseter preberie z rúk Georga Lucasa Čestného Zlatého leva za prínos svetovej kinematografii. Lucas, ktorý Pixar pred rokmi založil ako súčasť svojich štúdií Industrial Light and Magic, bude hostiteľom celého slávnostného večera, na ktorom sa zúčastnia i ďalší tvorcovia populárnych animovaných filmov Pixaru. Všetci potom v pondelok spolu povedú tvorivé dielne a panelové diskusie.

Diskusiou odborníkov i laikov pod vedením filmového historika Petra Cowieho si festival pripomenie i sté výročia narodenia japonského režiséra Akira Kurosawu.

Festival sa tohto roku viac ako inokedy otvára bežnému publiku. K pokladniciam na Lide pribudli ďalšie v historickom centre mesta. Vstupenky za prijateľné ceny, v priemere okolo 10 eur, je možné zakúpiť i cez internet. V predaji sú aj komplety zahŕňajúce vstupenky, ubytovanie a dopravu. Študenti sa môžu akreditovať na celý festival za 100 eur a pripravené majú aj cenovo prijateľné ubytovanie v benátskych vysokoškolských internátoch.

Festivalové dianie sprostredkuje do celého sveta internetová televízia na adrese www.labiennalechannel.org.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.