Filmy, ktoré sa uchádzajú o trofej Febiofestu

Febonovelogo resizeHoci bol dvakrát pripravený a chýbalo len niekoľko hodín do jeho štartu, 27. ročník Medzinárodného filmového festivalu Febiofest sa tento rok vo svojej pôvodnej podobe neuskutočnil. Pôvodný aj náhradný termín zastavila korona kríza. Po znovuotvorení kín sa však Febiofest vracia k divákom znova a v podobe „ozvien“ festivalu ponúkne ďalšiu tohtoročného programového výberu. Od 11. do 14. decembra 2020, presne 9 mesiacov od pôvodného termínu, tak konečne prinesie na plátno dvadsiatku filmov z kľúčovej programovej sekcie Febiofestu – V strede Európy. Medzinárodná súťaž sa odohrá v bratislavskom Kine Lumière.

Diváci tak dostanú jedinečnú príležitosť vidieť zaujímavé krátke hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy zo stredoeurópskeho regiónu, ku ktorým by sa inak pravdepodobne nedostali. Súťaž tvorí už tradične 20 titulov, prihlásených bolo tento rok viac než 200 snímok. Štyri bloky filmov budú doplnené osobnými uvedeniami programového tímu Febiofestu.

Súťažia aj oscaroví nominanti
Publikum sa môže tešiť na animované filmy, ktoré majú za sebou už bohatú festivalovú púť ako napríklad slovenský film Sh_t Happens Michaely Mihályiovej a Davida Štumpfa, ktorý bude ako čerstvý národný nominant reprezentovať Slovensko v boji o nominácie na Oscara 2021. A o hlavnú trofej ShtHappens resizeFebiofestu sa bude uchádzať aj Dcera, ktorá v susednom Česku vyvolala senzáciu po tom, čo získala tento rok nomináciu na Oscara.Medzi krátkymi dokumentami sa nájdu filmy ako Moja pekná krajina, zaznamenávajúci nárast radikalizmu a extrémistickej strany v Poľsku alebo český V Kyjevě se nestříli, ktorý mapuje ukrajinskú spoločnosť po ozbrojenom konflikte v roku 2014. Vo výbere hraných filmov diváci uvidia mrazivú snímku Hra o dvoch tínedžeroch, ktorí sa rozhodnú spáchať samovraždu v priamom prenose alebo maďarskú drámu Banality, nakrútenú na jeden dlhý záber, inšpirovanú tragickými udalosťami na bostonskom maratóne v roku 2013. Vo výbere nemožno zabudnúť ani na experimenty – napríklad na nový film Thorax od jedného z najvýznamnejších autorov súčasnej rakúskej experimentálnej scény Siegfrieda A. Fruhaufa či klip skupiny Čisté tvary Prelomiť vlny v réžii Andreja Kolenčíka, autora tohtoročného festivalového spotu.

Vyhlásenie víťazov online
Medzinárodná porota rozhoduje online v zostave expertov z Nemecka Katharina Stumm, Slovinska Peter Cerovšek a Portugalska Fernando Vasquez. Popri medzinárodnej a študentskej porote sa do hodnotenia súťažných filmov môžu zapojiť aj diváci so svojimi hlasmi, ktoré odovzdajú priamo v kine po projekcii. Oficiálne vyhlásenie víťazov súťaže sa uskutoční 14. decembra 2020 cez sociálne siete po premietaní posledného súťažného bloku. Zároveň z divákov, ktorí sa zapoja do hlasovania vyžrebujeme dvoch, ktorí získajú od festivalu cinepassy na budúci rok a ďalšie filmové ceny.

Štartuje prihlasovanie do ďalšieho ročníka
V budúcoročnom 28. ročníku usporiada MFF Febiofest medzinárodnú súťažnú sekciu V strede Európy už po ôsmykrát. Filmári zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Rakúska môžu svoje diela prihlasovať od 11. decembra 2020 do 11. januára 2021 prostredníctvom formulára uverejneného na webovej stránke festivalu. Aj na budúci rok sa v súťaži stretne 20 krátkych snímok do 30 minút. Ocenenie je už tradične spojené s finančnou prémiou 3000 eur, o víťazovi rozhodne medzinárodná porota a jeden z filmov si odnesie aj Cenu divákov.

Ozveny s Polanskim aj Costa-Gavrasom
V rámci aktuálnych Ozvien Febiofestu premietne Kino Lumière aj ďalšie filmy z programu festivalu - Roman Polanski v novinke Dôstojník a špión, Dostojnikaspion resizeocenenej francúzskymi národnými filmovými cenami César, rozoberá slávnu Dreyfusovu aféru, ktorá otriasla francúzskom v roku 1894 a predznamenala zničujúci antisemitizmus 20. storočia. Tematicky súvisiaca a v dnešnej dobe mimoriadne dôležitá je aj novinka Alejandra Amenabara Kým sa skončí vojna, kde popredný španielsky intelektuál nedokáže rozpoznať blížiacu sa Frankovu diktatúru a nevedomky jej pomáha prevziať moc v krajine. Film Dospeláci v miestnosti velikána svetového filmu Costa-Gavrasa zas priblíži udalosti v Grécku z roku 2015, keď sa tunajšia ekonomika dostala do najväčšej krízy. „Teší nás, že sa opäť vraciame do kín a to hneď s kombináciou veľkých autorov ako Costa-Gavras či Polanski, ktorí už majú viaceré svetové ocenenia za sebou a mladých autorov, ktorí ceny ešte len začínajú zbierať v našej súťaži krátkych filmov. Veríme, že si ľudia popri vianočných nákupoch nájdu cestu do Kina Lumiére - my tam budeme!,” hovorí umelecký riaditeľ Febiofestu Ondrej Starinský.

 Febiofest deťom
Ani Ozveny Febiofestu neopomenú detského diváka. V nórskej roadmovie Los Bandos sa štvorica priateľov vyberie za výhrou na majstrovstvá v rockovej hudbe. Dôkazom, že aj dieťa vie zmeniť svojím pozitívnym postojom svet, je nemecký film Rocca mení svet. 

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.