Febiofest: Agnieszka Holland sa stretne s divákmi

Febiofestlogo resizeNa Febiofeste zahrá Longital  k nemému filmu, svetová režisérka Agnieszka Holland sa stretne s verejnosťou, diváci si vytvoria vlastný film na zabudnutý filmový pás, uznávaní filmári uvedú masterclassy, pokrstia sa nové knihy, otvoria výstavy fotografií.

Blížiaci sa 24. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest (2. – 8. marec 2017), pripravil pre divákov bohatý sprievodný program. lHudobná skupina Longital si do svojich rúk zoberie živý doprovod ku klasickému Longital resizenemému filmu z roku 1928 podľa poviedky Edgara Allana Poea – Zánik domu Usherovcov kultového režiséra Jeana Epsteina. Záhadnú atmosféru filmu dotvorí na špeciálnom premietaní trio v obsadení Shina, Daniel SalontayMarián Slávka. Hudobný zážitok skomponovali špeciálne pre túto jedinú príležitosť, na ktorú sa diváci môžu tešiť už 5. marca o 20:30 na zatiaľ utajenom mieste. „Veľmi sa na tento dobrodružný večer tešíme. Hudobné motívy, ktoré pripravujeme, sú inšpirované úlohou gitary, v samotnej poviedke hlavný hrdina využíva tento nástroj ako terapiu – východisko zo svojich psychických stavov. Ďalšia inšpirácia, na ktorej hudobné stvárnenie sa tešíme, je elektrický búrka. A hoci väčšinu hudby pripravujeme na dané obrazy, tento si ZanikDomuUsherovcovg resizeponecháme na spontánnu improvizáciu,“ prezradil Daniel Salontay. „Film je veľmi vizuálny, temný. No zároveň sa odkláňa od hororovej formy nečakaným koncom, a tak na záver pripravujeme aj niečo pekné,“ dodal. Premietanie filmu so živým hudobným sprievodom a navyše na netypickom mieste sľubuje podľa organizátorov nezabudnuteľný divácky zážitok.

 

Tým bez pochýb bude aj stretnutie s tvorcami čerstvo oceneného filmu z prestížneho Berlinale – Cez kosti mŕtvych na čele so svetovou režisérkou Agnieszkou Holland, ktorá prinesie svoj film hneď po svetovej premiére a úspechu na slávnom festivale. Slovenskou premiérou snímky uzavrie 8. marca MFFK Febiofest, ale ešte pred tým sa o 15.00 stretne s verejnosťou v Poľskom inštitúte. Medzinárodne uznávaná režisérka poľského pôvodu zavíta na stretnutie do Bratislavy aj s hudobným skladateľom Antonim Komasom-Łazarkiewiczom, s českým koproducentom Tomášom Hrubým a so zástupcami slovenskej strany, ktorí sa podieľali na jej novom filme, s kameramanom Tomášom Juríčkom a s koproducentom Jakubom Viktorínom.

 

Medzi výnimočné sprievodné podujatia bude patriť aj krst knihy Dejiny slovenskej kinematografie 1896 – 1969, ktorý sa uskutoční 3. marca o 17.00 v Kine Lumiere. „Na konci niekoľkoročného precízneho výskumu a vytrvalej práce autorov stojí publikácia, ktorá dôstojne a veľmi reprezentatívne mapuje jednu z nesmierne dôležitých oblastí našich kultúrnych dejín i kultúrnej identity ako takej,“ hovorí Peter Dubecký, prezident MFFK Febiofest a súčasne riaditeľ Slovenského filmového ústavu, ktorý knihu vydáva. Na festivale uvedie do života novú knihu aj filmový kritik a teoretik Martin Ciel. Monografia Film a politika - Ideológia a propaganda v slovenskom filme 1939 - 1989 skúma, ako sa politika prejavovala v rôznych abnormálnych politicko-spoločenských situáciách a režimoch, ktoré na Slovensku existovali a akým spôsobom zobrazovala vo filme propaganda politickú ideológiu. Krst za osobnej účasti autora je na programe 5. marca o 17.30 v Kine Lumiere.

 

Febiofest na svojej pôde osobne privíta ako hostí dvoch českých filmárov – solitéra súčasného dokumentu Miroslava Janeka, ktorého snímku Normální autistický film čerstvo ocenila česká kritika cenou za Najlepší český dokumentárny film roka 2016, aj nestora československého filmu, dramaturga a scenáristu Lubora Dohnala, ktorý stojí za scenármi filmov zo zlatého fondu – za Jakubiskovými Kristovými rokmi, za Havettovou Slávnosťou v botanickej záhrade či za Petrolejovými lampami Juraja Herza.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.