O cenu Febiofestu sa uchádza aj víťaz zo Sundance

Febio logoSlovenský film s cenou z New Yorku, český film s cenou zo Sundance aj rakúsky film s nomináciou na Oscara sa popasujú o hlavnú cenu Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý v Bratislave potrvá od 17. do 23. marca 2016. V súťažnej sekcii s názvom V strede Európy sa stretne dvadsiatka krátkych hraných, dokumentárnych, animovaných aj experimentálnych filmov z krajín V4 a z Rakúska.

Ocenenie MFFK Febiofest spojené s finančnou prémiou 3000 eur udelí medzinárodná porota v zložení: medzinárodne oceňovaný slovenský režisér animovaných filmov Andrej Kolenčík, poľská sales agentka Katarzyna Siniarská a kurátorka Vienna International Shorts Ann-Katrin Dorner. Jeden z  filmov si odnesie aj Cenu divákov.

„Krátke filmy sú najslobodnejším formátom súčasnosti. Vznikajú väčšinou na filmových školách a ukazujú tak divákom, ako môže slovenská kinematografia vyzerať o pár rokov. Ale čím ďalej, tým viac, sa tento formát presadzuje aj u renomovaných tvorcov. Tento rok sme vyberali zo 150 prihlásených snímok a predstaví sa zatiaľ najsilnejšia zostava súťažných filmov v histórii festivalu,“ zhodnotil umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek.

 

Zahradnici resizeDomácu kinematografiu bude vo festivalovej súťaži reprezentovať 5 krátkych snímok. Medzi nimi aj krátky film Miry Fornay Záhradníci, ktorý bol uvedený na prestížnom festivale v Rotterdame, odkiaľ si režisérka v roku 2013 odniesla hlavnú festivalovú cenu za dlhometrážny film Môj pes Killer. Tento raz ju MFF Rotterdam vybral ako jednu zo šiestich tvorcov z celého sveta, aby sa vyjadrili k téme obnovenia, rekonštrukcie. Jej krátka snímka zobrazuje príbeh albínskeho afrického utečenca, ktorý zachráni život ženy. Tá mu poďakuje tým, že ho načas pozve do svojho domu. Medzi dvomi odlišnými postavami vznikne napriek rozdielnosti puto, avšak ženin syn – neonacista ho núti pokračovať v jeho ceste.  

 

Chronos 2V súťažnej kolekcii dominuje aj jeden z najúspešnejších slovenských filmov minulého roka – snímka Chronos režiséra Martina Kazimíra. Študent réžie Vysokej školy múzických umení za ňu okrem domácich ocenení získal spomedzi stovky filmov prvú cenu na medzinárodnom festivale sci-fi filmov v New Yorku. Zobrazuje vyčerpaného podnikateľa v podaní Richarda Stankeho, ktorý sa ocitne v hotelovej izbe, kde plynie čas naopak.

Zo slovenského animovaného filmu sa v súťaži objaví lyrická snímka Marty Prekopovej Mila Fog, ktorá sa ocitla vo výberoch viacerých zahraničných prehliadok. V mnohom pripomína snímku Terrencea Malicka Strom života, autorka sa v ňom vyznáva z fascinácie krásou prírody a celého vesmíru.

 

O ocenenie Febiofestu sa bude zo susednej českej kinematografie uchádzať film Ondřeja Hudečka Furiant. Queer romanca, zasadená do malebného prostredia českých krajín 19. storočia, rozpráva pravdivý, ale utajený príbeh zo života dramatika Ladislava Stroupežnického. Z viac ako ôsmich tisícok krátkych filmov z celého sveta ho vybrali na prestížny festival v Sundance, odkiaľ si dokonca odniesol cenu za najlepšiu réžiu.

 

VšetkobudevporiadkuV súťažnom ringu snímok zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska si festivaloví diváci budú môcť pozrieť aj rakúsky krátky film Všetko bude v poriadku z dielne nemeckého režiséra Patricka Vollratha, ktorý bol študentom oscarového režiséra Michaela Hanekeho. Príbeh osudovej cesty rozvedeného otca a jeho osemročnej dcéry má na konte ocenenie z Cannes a nomináciu na Oscara.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.