Febiofest otvorí Wajdov Walesa

Febiofest logo resizeMedzinárodný filmový festival Febiofest 2014 sa začne 21. marca v Bratislave už po 21 krát. Slávnostne ho otvorí najnovší film poľského režiséra Andrzeja Wajdu Walesa, človek z nádeje. Festival má prisľúbenú osobnú účasť režiséra. Počas slávnostného otvorenia festivalu v Bratislave sa budú udeľovať Výročné ceny ASFK.

Festival privíta viacerých zahraničných hostí, vrátane členov medzinárodnej poroty Súťaže krátkych filmov krajín V4; filmy divákom predstaví množstvo tvorcov zo Slovenska i Čiech. Retrospektívnu sekciu venovanú svojej tvorbe osobne uvedie jeden z najvýraznejších súčasných maďarských režisérov György Pálfi. Až v sedemnástich programových sekciách predstaví Febiofest 140 titulov domácej a svetovej produkcie. Festival v Bratislave potrvá sedem dní a od 27. marca poputuje do ďalších ôsmich slovenských miest, kde potrvá až do 17. apríla.

Febiofest sa tento rok opäť uskutoční aj v Košiciach. Pri tejto príležitosti sa tu uskutoční verejná diskusia o budúcnosti filmového klubu a artkina v Košiciach. Festivalové projekcie uvidia diváci celkovo v deviatich slovenských mestách. Momentálne na Slovensku neexistuje festival podobného rozsahu, ktorý by divákom počas jedného mesiaca sprístupnil také široké spektrum filmov a na toľkých miestach. Festival bude v Bratislave, Košiciach, Trenčíne, Martine, Banskej Bystrici, Prievidzi, Kežmarku a v Prešove.
 
Súťaž krátkych filmov krajín V4 predstaví hosťujúcu Ukrajinu

Okrem filmov z vyšehradskej „štvorky“ bude tento rok už v druhom ročníku súťažnej sekcie ako bonus uvedený aj výber piatich titulov z hosťujúcej Ukrajiny. O ocenenie najlepší krátky film sa  bude  uchádzať spolu 25 titulov do 30 minút. Jeden z nich si odnesie i Cenu divákov. Ocenenie spojené s finančnou prémiou 3000€ udelí medzinárodná porota. Febiofest je dnes jediným filmovým festivalom na Slovensku, ktorý udeľuje finančnú cenu pre tvorcu. Ide o nadviazanie na prerušenú tradíciu a snahu organizátora festivalu o priamu podporu projektov mladých tvorcov. V rokoch 2005 až 2009 udelil festival päť finančných cien partnera podujatia pre tvorcu do 35 rokov. Získali ich Juraj Lehotský, Marek Šulík, Milan Balog, Daniela Rusnoková a Ivana Laučíková.

 

Tridsaťsedem slovenských filmov v programe
Febiofest sa v priebehu rokov vyprofiloval na podujatie, ktoré venuje veľkorysý priestor na konfrontáciu súčasnej slovenskej kinematografie s filmovou produkciou susedných krajín. V posledných rokoch výrazne vzrástol počet slovenských diel, ktoré sú na tomto festivale uvádzané vo svetovej alebo v slovenskej premiére. Vzrastá aj záujem samotných tvorcov stretnúť sa s divákmi práve v prostredí tohto podujatia. Tento rok bude z celkového počtu 37 slovenských titulov v programe festivalu osem  uvedených vo svetovej premiére: Prvá: Magda Husáková Lokvencová Zuzany Liovej, Čo mu iné ostáva... Petra Kováčika, Felvidék – Horná zem Vladislavy Plančíkovej, Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom  Patrika Lančariča, Lyrik Arnolda Kojnoka, Pútnik slovenským časom Martina Šulíka, 2013, Fongopolis  Joanny Kożuch, Rodiská a doliny Viliama Jána Grusku.

 

Svoje filmy uvedie maďarský režisér György Pálfi
Profilové sekcie budú tento rok zamerané na tvorbu troch európskych tvorcov. Celovečerné i krátke diela príde do Bratislavy osobne uviesť jeden z najvýraznejších maďarských režisérov súčasnosti György Pálfi. Výber z tvorby talianskeho režiséra Paola Sorrentina prinesie okrem dvoch celovečerných filmov aj jeho štyri krátke diela. Pozvanie na festival prijal aj český dramaturg, režisér a scenárista, dokumentarista Jan Gogola ml., ktorý sa dramaturgicky podieľal aj na niekoľkých úspešných slovenských filmoch (o.i. Kauza Cervanová R. Kirchoffa). V Bratislave uvedie profilovú sekciu venovanú vlastnej tvorbe.  

 

Bohatý výber svetových noviniek
O pozornosť slovenských divákov sa bude uchádzať výber najzaujímavejších zahraničných titulov minulého roka z rôznych kútov sveta v sekcii Panoráma. Medzi pätnástimi titulmi uvidia napríklad najnovší film Wesa Andersona Grandhotel Budapešť, Dvojníka Richarda Ayoadeho, či Tanec reality Alejandra Jodorowskeho. Jedna z dlhoročne nosných programových sekcií festivalu Súčasný poľský film predstaví tento krát deväť poľských filmov z rokov 2012 a 2013 za osobnej účasti viacerých tvorcov. Westernová klasika uvedie najlepšie „kovbojky“ ako napríklad Divoká banda Sama Packinpaha a ďalšie štyri tituly. Program sekcie doplní krst publikácie SFÚ Rozprava o westerne Petra Michaloviča a Vlastimila Zusku. Špeciálna sekciu pre kinofilov Kino-Ikon Plus tento krát upriami pozornosť divákov na islandský film XL Marteinna Thórssona. Ochutnávka: Projekt 100 prinesie „vzorku“ z desiatich titulov, ktoré uvedie Projekt 100 v roku 2014 – 2001: Vesmírna odysea Stanleyho Kubricka, či Koyaaniqatsi Godfreyho Reggia. S veľkým záujmom sa stretla sekcia Klubový Jukebox.  Aj tento krát ju hlasovaním zostavili sami diváci a Febiofest uvedie 5 titulov „na divácke želanie“.

Zvláštne uvedenia, netradičné projekcie a sprievodné podujatia
Febiofest si každoročne pripomína významné kinematografické výročia a udalosti a tento krát ich prinesie v sekciách Zvláštne uvedenie: premietne reštaurovanú a digitalizovanú verziu (DCP) jedného z najúspešnejších filmov, ktoré vznikli po roku 1989, medzinárodne ocenenú Záhradu Martina Šulíka a pri príležitosti 45.výročia vzniku filmu Slávnosť v botanickej záhrade debutovú fériu Ela Havettu o „našom zázraku“. Sekcia 30 rokov Fóra mladého filmu uvedie víťazný film III. FMF 1988 Malá Viera sovietskeho režiséra Vasilija Pičula. V sekcii Pocty si festival pripomenie tvorbu Stanislava Barabáša, Jozefa Kronera, Miklósa Jancsóa a Philipa Seymoura Hoffmana.

 

Pre detských divákov je pripravený Filmový kabinet deťom – na predstaveniach určených pre školy uvedie Febiofest výber animovaných filmov s lektorskými úvodmi. Na  divákov čaká  prekvapenie – Filmová noc s Febiofestom. Na pôde festivalu prebehne moderovaná diskusia Vyšehradský salón (Film Industry), dve výstavy fotografií; krsty publikácií; diskusie s tvorcami, atď. Pre divákov bude otvorená denná festivalová kaviareň v Kine Lumiere a afterparty budú prebiehať v klube A4-priestor pre súčasnú kultúru.
Viac: www.febiofest.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.