Cinematik sa začína v septembri

Cinematikn_2010_resizePiaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch, ktorý sa uskutoční od 9. do 15. septembra 2010, ponúkne aj bohaté zastúpenie dánskej kinematografie, a to hneď dvoma nesúťažnými sekciami.

 

Sekcia „DoKma: Dánske dokumenty“ prinesie prehľad toho najlepšieho, čo sa na poli dánskeho dokumentu vyprodukovalo za obdobie ostatných piatich rokov. Sekciu zostavuje programový riaditeľ jedného z najprestížnejších dánskych festivalov hraných filmov CPH: PIX Thure Munkholm, ktorý predtým dlhodobo pôsobil ako redaktor programu na významnom dánskom festivale dokumentárnych filmov CPH: DOX.

Výber filmov zo sekcie:

Divoké srdcia – road movie o mladých ľuďoch z dánskeho „mopedového“ gangu Divoké srdcia. Film o hľadaní identity, osobnej slobody, uznania a lásky.

Mechanická láska – dokument o vzájomnom vzťahu medzi robotmi a človekom, o ľuďoch, ktorí majú blízko k umelej inteligencii.

Červená kaplnka – Bezškrupulózny novinár a komici na ceste za humorom v krajine, kde “končí každá zábava“ - v Severnej Kórei. Držiteľ Veľkej ceny poroty za dokument na Sundance 2010

Rešpekt: Nicolas Winding Refn. Nicolas Winding Refn je jedným z najtalentovanejších a najoriginálnejších mladých dánskych režisérov súčasnosti. Vo svojich 24 rokoch napísal a zrežíroval svoj debut, dnes už bezpochyby kultový, nekompromisný pohľad do kodaňského podsvetia pod názvom Pusher. Po tomto debute prišiel Refn opäť so štylizovanou, drsnou drámou Bleeder, ktorá získala prestížne ocenenia na medzinárodných filmových festivaloch po celom svete. Thriller Strach X je jeho prvým anglicky hovoriacim filmom, kde si John Turturro zahral úlohu zamestnanca bezpečnostnej služby, ktorý zúfalo pátra po vrahoch svojej manželky.

Po Fear X Refn nakrútil dve ďalšie pokračovania filmu Pusher (S rukami od krvi: Pusher II a Som anjelom smrti - Pusher 3). V roku 2008 nakrútil film Bronson, sureálny životopis najznámejšieho britského väzňa – Michaela Petersona. Po Bronsonovi nasledoval zatiaľ jeho posledný film, metafyzická vikingská meditácia o objavovaní „nového sveta“ Valhalla Rising.

V roku 2000 získal Refn Cenu Carla Theodora Dreyera za svoje dielo a v roku 2006 Cenu Emerging Masters Award v Seattli. Retrospektívy jeho diela boli uvedené na festivaloch Golden Horse Festival v Taipei v roku 2006, a na festivale Cinema Jove vo Valencii v roku 2007, kde získal aj Cenu za celoživotné dielo.

MFF CINEMATIK odpremieta v rámci sekcie venovanej tomuto výnimočnému režisérovi s originálnou víziou všetky jeho celovečerné filmy. Vo výbere nebude chýbať ani dokument dánskej režisérky Phie Ambo Hráč o neľahkej situácii, do ktorej sa Refn a jeho najbližší dostali po nakrútení filmu Strach X.

CINEMATIK organizuje sekcie DoKma: Dánske dokumenty a Rešpekt: Nicolas Winding Refn v spolupráci s Veľvyslanectvom Dánskeho kráľovstva v Slovenskej republike a Dánskym filmovým inštitútom.

 

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.