Kvalitné slovenské dokumenty na Cinematiku

Cinematik logo 2013 resizeJednou z dvoch súťažných sekcií na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik je súťaž celovečerných slovenských dokumentov s názvom Cinematik.doc. Tento rok sa o cenu Cinematik.doc Award uchádza 11 filmov, ktoré mali premiéru v období od septembra 2012 do septembra 2013. O víťazovi rozhodne 5-členná medzinárodná porota. 8. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 6. – 12. septembra v Piešťanoch.

Slovenskú premiéru bude mať na Cinematiku film Zamatoví teroristi trojice režisérov Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes, ktorí si z MFF Karlove Vary odniesli cenu filmových kritikov Fedeora. Ide o portrét velvet terrorist 01 resizetroch mužov odsúdených v 80. rokoch v Československu za terorizmus. Stanislav Kratochvíl, František Bednár a Vladimír Hučín sa romantickým spôsobom postavili režimu a chceli vyhodiť do vzduchu prvomájovú tribúnu, zavraždiť prezidenta Husáka, respektíve odpaľovali stranícke vitríny. To, čo sa niekomu môže zdať ako zúfalý a ojedinelý pokus o odboj, je zároveň v istom zmysle hrdinstvom, prejavom idealizmu a zhnusenia z vtedajšieho režimu. Protagonisti sa dnes pozerajú späť na svoje činy a my spolu s režisérmi sledujeme, ako ich protikomunistický postoj a väzenie ovplyvnili ich životy: jeden má problém nadväzovať vzťahy, druhý pred svojimi synmi s hrdosťou rekonštruuje svoje zámery,  tretí je „celoživotný rebel“ a zaúča do boja svoju nasledovníčku.

 

V súťažnom výbere sa nachádzajú aj Absolventi Tomáša Krupu, ktorí hovoria o mladých ľuďoch a ich probléme profesionálne sa uplatniť, Banícky chlebíček Romana Fábiana o zašlej baníckej sláve Horného Gemera a sociálnych následkoch zatvárania baní v regióne, dokumentárna tragikomédia Jara Vojteka Cigáni idú do volieb o snahe rómskeho aktivistu Vlada Sendreia uspieť v miestnych voľbách, či cestopis o mestečku medzi dvoma národnými parkami Zabudnutý Dubois – Neobjavená kráska režiséra Miroslava Béreša.

 

Hodina dejepisu Dušana Trančíka sa venuje problému slovensko-maďarských vzťahov a odlišnému vnímaniu Trianonskej zmluvy, Peter Važan vo svojom filme Kampañeros sleduje mítingy pred poslednými parlamentnými voľbami, Kauza Cervanová Roberta Kirchhoffa sa vracia k známemu kriminálnemu prípadu a spochybňuje rozsudok o vine obžalovaných. Adam Oľha sa vo svojom filme Nový život snaží pochopiť, čo sa stalo s jeho rodinou po tom, čo ju opustil jeho otec, Adam Hanuljak sleduje problémy mladých rodičov vo filme O mladých rodičoch 2 a Pavol Barabáš pokračuje v mapovaní osudov ľudí, ktorí zdolávali Vysoké Tatry vo filme Príbehy tatranských štítov II – Posadnutí horami.

 

O udelení ceny Cinematik.doc Award rozhoduje porota v zložení Tristan Priimägi (Estónsko), Pamela Pianezza (Francúzsko), Reinhard Bradatsch (Rakúsko), Petr Siska (Česká republika) a Daniel Vadocký (Slovensko).

V predchádzajúcich ročníkoch sa stali víťazmi Jaro Vojtek s filmom Hranica v roku 2010, Erika Hníková s filmom Nesvadbovo v roku 2011 a Jana Bučka a Marek Šulík s filmom Zvonky šťastia v roku 2012.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.