Filmy Ozona, Paskaljeviča, Polanskeho na Art Film Feste

vizual_AFF2010_resizeEurópa so svojimi mnohými národnými kinematografiami predstavuje zaujímavé dejisko filmového sveta. Jej veľkú rôznorodosť sa pokúsi priblížiť sekcia Európske zákutia, ktorá obsahuje celkovo 24 titulov, čím sa prakticky stáva najrozsiahlejšou programovou sekciou Art Film Festu. Ponúka filmy známych i menej známych režisérskych osobností, oceňované na prestížnych zahraničných festivaloch, ktoré sa zvyčajne do bežnej kinodistribúcie nedostanú.

Takým je napríklad izraelský film Ajami (r. S. Copti, Y. Shani, 2009), ktorý sa tento rok uchádzal o Oscara pre najlepší neanglicky hovorený film. Na konte má Zlatú kameru z Cannes, alebo nomináciu na Európsku filmovú cenu pre na objav roka. Sugestívny príbeh zachytáva niekoľko prepletených línií a osudov z predmestia Ajami, ktoré sú poznačené neustálym napätím a nebezpečne silnými predsudkami medzi Židmi a Palestíncami.

Aktuálna novinka českej dokumentaristky Olgy Špátovej Oko nad Prahou (2010) približuje výnimočný a zároveň tragický osud svetovo-známeho architekta Jana Kaplického. Film ukazuje absurdné peripetie okolo jeho nerealizovanej Chobotnice – stavby novej budovy Národnej knižnice v Prahe ale aj jeho novú lásku. Najlepší španielsky film minulého roka Cela 211 (r. D. Monzón, 2009), hovorí o dramatickom strete dvoch rozdielnych svetov väzňov a dozorcov, ale aj o nadobúdaní moci a jej prehnanom uplatňovaní. Na svojom konte má množstvo rôznych ocenení a zo šestnástich nominácií na národné ceny Goya získal napokon osem, napríklad pre najlepší film, scenár či herca.

Dokument, ktorý môže divákom zmeniť pohľad na svetovú históriu – tak je prezentovaná Šoková doktrína (2009) režisérov Mata Whitecrossa a Michaela Winterbottoma. Autori vychádzali z rovnomenného knižného bestselleru Kanaďanky Naomi Klein o príčinách blížiaceho sa krachu kapitalizmu vo svete a prinášajú otvorený pohľad na súvislosti medzi krízou, vládami a veľkými obchodnými korporáciami v problémových krajinách. Dokumentárny film významnej režisérky Lucy Walker Krajina odpadkov (2009) sa zasa zameriava na popredného brazílskeho umelca Vika Muniza fotiaceho ľudí, ktorí využívajú a recyklujú odpadky z najväčšieho smetiska na svete v Rio de Janieru. Snímka získala Cenu divákov na Sundance ako aj ocenenie Amnesty International a Cenu divákov na festivale v Berlíne.

Okrem spomenutých diel sa návštevníci Art Film Festu môžu tešiť aj na najnovšie filmy Francoisa Ozona, Gorana Paskaljeviča, Romana Polanskeho, Detleva Bucka, Sylvaina Chometa či Hansa Pettera Molanda.

 

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.