Na Art Film Fest príde Claudia Cardinale a István Szabó

Art Film Fest 2014 logo resizeNeobyčajné ľudské osudy z rôznych kútov sveta spracované do výnimočných filmov budú dominovať Medzinárodnej súťaži hraných filmov blížiaceho sa 22. ročníka Art Film Festu, ktorý sa uskutoční od 21. do 27. júna 2014 v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. O festivalovú trofej, Modrého anjela, sa bude v najdôležitejšej a divácky najsledovanejšej sekcii festivalu uchádzať 11 diel talentovaných režisérov.

„Pre tohtoročnú súťaž som videl približne 150 filmov. V mnohých prípadoch išlo o náročnú voľbu, pretože už dávno neplatí, že by diela začínajúcich filmárov boli menej kvalitné. Naopak, dnes aj tie najvýznamnejšie svetové prehliadky oceňujú takýchto filmových tvorcov a ich diela sú veľkým lákadlom pre publikum. Viaceré z vybraných súťažných filmov získali vo svojich kategóriách najvyššie pocty na festivaloch v Benátkach, San Sebastiane, Sundance alebo Cannes,“ povedal riaditeľ Art Film Festu a zostavovateľ súťaže Peter Nágel.

 

Aj preto bude zaujímavé sledovať, či sa im dostane rovnaké prijatie a ocenenie aj u slovenských divákov a 5-člennej medzinárodnej poroty v zložení: slovenský režisér a producent Mátyás Prikler, afganská divadelná a filmová herečka Wazhma Tota Khil, český  režisér Radim Špaček, maďarský režisér Szabolcs Hajdu a rumunský divadelný a filmový herec Răzvan Vasilescu.

 

Hercova misia: Claudia  Cardinale, Ivan Trojan

CIRO PROTA 2012 CARDINALE 2.jpg resizeArt Film Fest aj tento raz udelí dvom osobnostiam cenu Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme. Vo Festivalovom parku vlastnoručne pripevnia mosadzné plakety so svojim menom noví laureáti ocenenia. Na začiatku festivalu jedna z najznámejších tvárí českého filmu - Ivan Trojan a na záver festivalu zavíta do Trenčianskych Teplíc legendárna diva Claudia Cardinale.

 

 

Zlatá kamera: István Szabó, Ondrej Šulaj
Cenou Zlatá kamera Art Film Fest tento rok ocení dvoch filmových profesionálov za ich výrazný prínos do oblasti kinematografie. Zlatá kamera poputuje počas otváracieho ceremoniálu do rúk jedného z najúspešnejších maďarských režisérov, držiteľa Oscara Istvána Szaóa. Na záverečnom večere si ocenenie prevezme jedna z legiend slovenskej scenáristiky, prezident Slovenskej filmovej a televíznej akadémie - Ondrej Šulaj.  

 

Súťažná jedenástka

Art Film Fest tento rok rozdelil program do 12 sekcií vrátane pôct oceneným osobnostiam. O hlavné ceny, Modrých anjelov, sa bude uchádzať 11 filmov Medzinárodnej súťaže hraných filmov a 35 filmov v Súťaži krátkych filmov. Na divákov čakajú filmy z obľúbených sekcií Okolo sveta, Európske zákutia, Slovenská sezóna, Láska a anarchia, Prísľuby z Východu, Nočná prehliadka, novinkami sú sekcie Focus: Alan Clarke a Téma: Vojna a film.


Ivan Trojan resizeSlovenskú premiéru bude mať v súťaži česko-francúzsky film oceňovaného scenáristu a režiséra Petra Václava Cesta ven, s ktorým sa česká kinematografia po 16 rokoch vrátila na scénu festivalu v Cannes. Trpký príbeh mladej rómskej ženy, ktorá bojuje o obyčajný šťastný život, uviedli vo svetovej premiére v sekcii nezávislých filmov L´ACID v Cannes, kam sa dostalo len 9 titulov zo stoviek snímok z celého sveta. Od 26. júna bude Cesta ven v slovenskej kino distribúcii. Festivalovým priaznivcom sa v súťažnej sekcii predstaví aj americko-kensko-somálska snímka Rybolov bez sietí (Fishing Without Nets) 27-ročného amerického režiséra a scenáristu Cuttera Hodiernea, pocteného v januári v Sundance Cenou pre najlepšieho režiséra. Napínavá psychologická dráma rozpráva príbeh mladého zásadového muža, ktorý chce zabezpečiť rodinu, a preto sa pridá k somálskym morským pirátom. Film, nakrútený vo východnej Afrike so somálskymi nehercami, umne spája víziu veľkolepého akčného trileru s kvalitami artového diela. Tiež z Afriky pochádza príbeh tanzánsko-nemecko-talianskeho filmu Biely tieň (White Shadow) izraelského režiséra a scenáristu Noaza Desheho, ktorý sa pri ceste na „čierny kontinent“ dozvedel o lovení albínov a rozhodol sa o tejto tabuizovanej téme nakrútiť film.  Posledné desaťročie sú totiž albinotickí černosi v Tanzánii, Kongu a Keni ľudskými terčami a kmeňoví čarodejníci ponúkajú veľké sumy peňazí, aby získali časti ich tiel pre magické obrady. Toto je kronika o Aliasovi, prenasledovanom albinotickom chlapcovi, na ktorého hlavu je vypísaná cena. Režisér získal na festivale v Benátkach za svoj prvý hraný film ocenenie Luigiho De Laurentisa za najlepší debut .

 

Istvan.Szabo resizeS oceneniami z festivalu v Benátkach prichádza aj britsko-taliansky film Tichý život (Still Life) režiséra a scenáristu Uberta Pasoliniho. Za hrdinu si vybral zamestnanca pohrebníctva, ktorý je zodpovedný za pochovávanie ľudí, čo nemajú žiadnych príbuzných. Snaží sa im poskytnúť dôstojnosť a s tým sa ujme aj ďalšieho „klienta“. V jeho byte však objaví stopu, ktorá naznačuje, že nebol na svete celkom sám a rezervovaný úradník vníma svoje pátranie ako duchovnú cestu. Tichý život bol uvedený v sekcii Horizonty v Benátkach, kde získal niekoľko ocenení, vrátane najlepšieho filmu a réžie. Na okraj spoločnosti zachádza aj nórsky film List kráľovi (Letter to the King) režiséra kurdského pôvodu Hishama Zamana. Najlepší škandinávsky film roka 2014 ukazuje v mozaikovitom príbehu skupinu niekoľkých utečencov na výlete do Osla. Je to deň, kedy si môžu napraviť minulosť a zdôvodniť novú budúcnosť. Mladý muž, skôr ako bude deportovaný, si chce u bývalého zamestnávateľa vyzdvihnúť plat, majster bojových umení hľadá prácu, mladá žena má túžbu po pomste. A 83-ročný Mirza nesie so sebou list adresovaný nórskemu kráľovi, aby splnil jeho posledné želanie. Talentovaný nórsky tvorca sa ocitá v súťaži Art Film Festu po druhýkrát, minulý rok festival uviedol jeho debut Pred snehom. Intímny vzťah medzi matkou a jej dospievajúcim synom zobrazil vo filme Sendvičový klub (Club Sandwich) mexický režisér a scenárista Fernando Eimbcke. Sleduje Palomu a jej 15-ročného syna Hectora, ktorý na spoločných prázdninách v prímorskom letovisku stretáva dievča, s ktorým zažíva prvé dotyky lásky a sexuality. Intenzívny a zvláštny vzťah s matkou sa narúša a Paloma zažíva ťažké časy. Mexická hviezda nezávislých filmov bravúrne demonštruje svoj smutno-smiešny štýl na pôdoryse puberty a strachu z odlúčenia. Za tretí hraný film získal v San Sebastiane Striebornú mušľu pre najlepšieho režiséra.

 

Sulaj-Slovensky filmovy ustav-fotoarchiv.jpg resizeZ rodinného prostredia vychádza aj austrálska snímka 52 utorkov (52 Tuesdays) režisérky Sophie Hyde. Na plátna prináša tínedžerku Billie, ktorej matka sa rozhodne pre zmenu pohlavia. Veľmi blízky vzťah medzi dcérou a matkou sa zmení a Billie začne tajne skúmať vlastnú identitu a sexualitu s dvoma staršími spolužiakmi, testujúc limity vlastnej sily, túžby a nezávislosti. Za hraný debut 52 utorkov, uvedenom tiež v Sundance, získala Sophie Hyde Cenu za réžiu v sekcii svetových filmov, a následne v Berlíne vyhrala súťaž Generation 14plus. O hlavnú cenu Art Film Festu sa uchádzajú aj čilsko-francúzska snímka Zabiť človeka (To kill a Man) režiséra a scenáristu Alejandra Fernándeza s Veľkou cenou poroty zo Sundance a s Cenou KFN v Rotterdame, kazašský film Vlastníci (The Owners) režiséra a scenáristu Adilkhana Yerzhanova, ktorý mal premiéru v oficiálnom výbere na tohtoročnom Cannes, venezuelsko-peruánsko-argentínsko-nemecký film Pelo Malo – nanič vlasy (Pelo Malo) režisérky a scenáristky Mariany Rondón, ktorý získal Zlatú mušľu za najlepší film na festivale v San Sebastiane a Cenu FIPRESCI na MFF v Solúne. Ako posledný titul sa do súťažnej kolekcie podarilo získať ukrajinský film Klan (The Tribe) režiséra a scenáristu Myroslava Slaboshpytskiyho, ktorý výrazne zaujal na nedávnom festivale v Cannes, kde bol vybratý do Týždňa kritiky a získal tri ocenenia vrátane Grand Prix.

 

Bohatá hudobná nádielka
Na festivalových návštevníkov čaká aj bohatá hudobná nádielka. Festivalová kaviareň v Trenčianskych Tepliciach bude hudbou žiť každý večer už tradične v réžii všestranného hudobníka Oskara Rózsu. Vystúpia slovenské kapely Chiki liki tu-a, Walter Schnitzelsson, DJ Vec a Martin Valihora, DOLEDOLE so Zdenkou Prednou, Katarzia a jej frajeri.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.