Filmtopia predstaví na MFF Art Film až desať nových filmov

ArtFilmKošice24logo resizeFestival Art Film Košice, ktorý sa koná v dňoch 21. – 28.6.2024, uvedie v tomto roku až 10 celovečerných filmov z portfólia distribučnej spoločnosti Filmtopia. Tento rok sa koná už 30. ročník festivalu Art Film, ktorého súťažné sekcie sú zamerané predovšetkým na filmy začínajúcich tvorcov, a na filmy z regiónu strednej a východnej Európy. Distribučná spoločnosť Filmtopia pravidelne prispieva do programu festivalu novinkami z domácej aj svetovej kinematografie. Tento ročník je výnimočný v tom, že sa vo všetkých prípadoch jedná o predpremiéry.

Priamo z Cannes prichádzajú na Art Film dve absolútne novinky. Prvou z nich je film Substancia (Substance, UK, USA, FR, 2024) režisérky Coralie Fargeat, ktorý na MFF v Cannes získal Cenu za najlepší scenár a od divákov si vyslúžil 13 minútový potlesk. Hlavné postavy v tejto zábavnej a šokujúcej hororovej satire o honbe za večnou krásou a mladosťou stvárnili herečky Demi Moore a Margaret Qualey.

Film Záblesky nádeje (All We Imagine As Light, FR, IN, NL, LU, 2024) rozpráva príbeh dvoch zdravotných sestier z Mumbaja Prabhy a Any. Režisérka Payal Kapadia si za tento citlivý príbeh odniesla Veľkú cenu na MFF Cannes 2024. Oba filmy budú uvedené v sekcii Panoráma.

Zenith resizeNa Art film Košice čakajú divákov hneď štyri slovenské predpremiéry. V súťažnej sekcii Medzinárodných hraných filmov bude uvedený dystopický tanečný film košického rodákarežiséra Györgya Kristófa Zenit ( SK, HU, CZ, 2023). ,,Aj keď je to niekedy náročné, je treba posúvať hranice a hľadať nové formy,‘‘ hovorí režisér filmu. Film Zenit je originálny filmársky počin, ktorý používa tanec ako jazyk, aby ilustroval dynamiku moci, ktorá formovala politické prostredie v posledných dekádach, a to nielen v strednej Európe, ale na celom svete. Zenit vznikol v spolupráci s renomovaným choreografom slovenského pôvodu Antonom Lachkym. ,,Choreografa, s ktorým sa by sa dal tento film natočiť, sme hľadali roky. Rozhodlo to, že Anton je veľmi otvorený človek, a jeho štýl tanca nie je len abstraktný, ale aj naratívny, že vie vytvoriť pohyb, ktorý posúva príbeh dopredu. Chcel som vytvoriť film, ktorý bude zrozumiteľný aj pre obyčajného diváka,‘‘ hovorí György Kristóf. Jeho debut OUT (2017) bol vybraný do sekcie Un Certain Regard na 70. filmovom festivale v Cannes ako vôbec prvý slovenský film v súťaži.

Akvabely resizeDokument Akvabely z Prandorfa (SK, 2024) sleduje životné cesty piatich dedinských žien, ktoré sa rozhodli venovať zimnému plávaniu. Režisér Pavol Korec ukazuje ženy, ktoré sa neboja zmeniť zabehané pravidlá a aj svoje životy. Film je zaradený v Medzinárodnej súťaži filmov zo strednej a východnej Európy.

Olympijský medzičas (Olympijský mezičas, CZ, SK, 2023 ) česko-japonskej režisérky Haruny Honcoop skúma, aký dopad majú olympijské hry na svoje usporiadateľské mestá. Film, ktorý vznikol v česko-slovenskej koprodukcii, prichádza do slovenských kín 27. júna po premiére v sekcii Slovenská sezóna.

Kalmanovden resizeFilm Kálmánov deň (Kálmán-nap, HU, SK, USA, 2023) maďarského režiséra Szabolcsa Hajdu rozpráva o fáze života, kedy má mnoho ľudí pocit, že už ich nič nové a zaujímavé nečaká. Jeho hrdinovia sa boria s banálnymi problémami bežného života, ktoré sa im v tomto momente zdajú neprekonateľné, a na povrch začínajú vychádzať najrôznejšie frustrácie. Szabolcs Hajdu je jedným z najznámejších maďarských filmových a divadelných režisérov a scenáristov svojej generácie. Jeho predošlé filmy Biele dlane a Bibliothéque Pascal sa stali maďarskými národnými nomináciami na cenu Oscar. Film Kálmánov deň, ktorý vznikol v maďarsko-slovensko-americkej koprodukcii, bude uvedený v sekcii Slovenská sezóna. Do slovenských kín prichádza 22. augusta 2024.

V rámci Slovenskej sezóny má svoju festivalovú premiéru aj dokument režiséra Víťazoslava Chrappu Via Slovakia (SK, 2024), ktorý rozpráva neobyčajný osobný príbeh turistu Slavomíra Duchoviča na jeho cestách po Slovensku.

Priscilla resizeV sekcii Panoráma bude mať svoju slovenskú predpremiéru aj novinka režisérky Sofie Coppola Priscilla (Priscilla, US, 2023), ktorá rozpráva skutočný príbeh Priscilly Beaulieu, manželky kráľa rock’n’rollu Elvisa Presleho. Za stvárnenie Priscilly bola Cailee Spaeny nominovaná na Zlatý glóbus pre najlepšiu herečku v hranom filme – dráme. Do slovenskej distribúcie príde film 25. júla 2024.

Na Art Film Košice má svoju slovenskú premiéru filmový hit debutujúcej talianskej režisérky Paoly Cortellesi Aj zajtra je deň ajzajtrajeden resize(C'è ancora domani, IT, 2023) ktorý v Taliansku prekonal všetky rekordy návštevnosti. Zábavná a dojemná retro tragikomédia rozpráva príbeh Delie, obyčajnej ženy v domácnosti, ktorá sa rozhodne vzoprieť sa násilníckemu manželovi. Príbeh, ktorý sa odohráva v povojnovom Taliansku a svojou estetikou odkazuje na to najlepšie z talianskeho neorealizmu, je originálnym mixom, ktorý nadchol divákov v celej Európe – je vtipný aj bolestivý, romantický aj angažovaný, dramatický a zároveň ľahký a plný nádeje. Aj zajtra je deň je zaradený do sekcie Panoráma, do slovenských kín prichádza 4. júla.

Rodinný poklad (Treasure, DE, FR, 2024) režisérky Julie Heinz je ďalšou neobvyklou kombináciou žánrov, ktorá má svojou slovenskú predpremiéru v sekcii Panoráma. Táto trpká komédia, ktorej dej sa odohráva v roku 1991, kedy sa hudobná novinárka rodinnypoklad resizeRuth vydáva so svojim otcom do jeho rodiska – Poľska, rozpráva o vyrovnávaní sa s minulosťou v podobe holokaustu. Hlavné úlohy Ruth a jej otca Edeka vo filme, ktorý mal svetovú premiéru na Berlinale 2024, si zahrali Lena Dunham a Stephen Fry.

„Sme veľmi radi, že má tento rok Filmtopia na Art Filme také výrazné zastúpenie. 10 filmov v rôznych programových sekciách a jeden z nich aj v hlavnej súťaži. Tešíme sa z toho, že sa nám podarilo priniesť na festival absolútne novinky, dva filmy dokonca z nedávno ukončeného festivalu v Cannes, ktoré slovenskí diváci uvidia v Košiciach exkluzívne a teda úplne po prvý krát,“ dodáva riaditeľka Filmtopie Silvia Učňová Kapustová.

Foto: MFF Art Film

 

 

 

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.