Jediná (Only)

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Jedina8 resizeŤažko sa tomu verí, ale v posledných dňoch sa dostal do programu HBO GO sci-fi film z roku 2019, v ktorom postavy nosia rúška, platí všeobecná karanténa, ľudia umierajú vo veľkom a vlády krajín sa snažia dostať situáciu pod kontrolu. Iste, ide o pevne zavedený subžáner a jeho vrcholom je zrejme pandemická dráma Contagion v réžii Stevena Soderbergha, tá mimochodom momentálne dostala prostredníctvom internetu druhý dych. Každopádne sledovať v momentálnej situácii drámu Jediná jej pridáva výrazné body navyše.

Sme v čistokrvnom sci-fi a problémy, s akými musia bojovať postavy, sú omnoho závažnejšie než tie naše dnešné. Opäť Jediná resizeplatí, ako pri väčšine mysterióznych drám, že najlepšie je vopred si o deji nič nezisťovať, takže my vám priblížime námet skutočne iba v skratke.

Okolo Zeme preletela istého dňa v nebezpečnej blízkosti kométa a vďaka jej pôsobeniu začal padať na našu planétu sivý hustý prach. Ten v sebe obsahuje látku spôsobujúcu smrť počas niekoľkých dní, avšak obeťami sú iba ženy, muži zostávajú prenášačmi nevyliečiteľnej choroby. Viete si predstaviť svet, kde by panovali takéto podmienky a ako by sme sa ako ľudstvo zachovalo? Hrozí nám vyhynutie? Sú ženy povinné dobrovoľne sa nechať uväzniť v nemocniciach a nechať na sebe prevádzať Jedina2 resizepokusy? Režisér a scenárista Takaschi Doscher vo svojom druhom celovečeráku sa na vec pozerá prostredníctvom páru mladých ľudí snažiacich sa prežiť ako pandémiu, tak aj vlastný milostný vzťah. Will si uvedomuje, že musí zostať za každú cenu racionálny a nesmie podľahnúť tlakom emocionálne labilnejšej partnerky. Tá labilita však vychádza z faktu, že aj Eva ako žena môže kedykoľvek začať na sebe pociťovať príznaky smrteľnej choroby. Postupne sa ale začne pochopiteľne cítiť u milujúceho Willa ako Jedina6 resizeväzeň.

Jediná boduje najmä v zobrazení sveta s absolútne novými podmienkami pre život. Sledujeme panoramatické zábery vyľudnených ulíc, ošarpané a opustené mestské štvrte, nekompromisné policajné záťahy a útek hrdinov z mesta týmto prostredím. Chvíľkovým útočiskom a oázou pokoja sa stáva neďaleký les, riešenie problémov však neposkytne. Po druhé boduje Doscher v psychologickom zobrazení vývoja vzťahu hlavných hrdinov. Pomáhajú mu v tom aj herci Leslie Odom Jr. a skúsená Freida Pinto. Na nej stojí ešte väčšie bremeno, pretože Jedina7 resizemusí zahrať ako milujúcu partnerku, tak ženu čakajúcu na svoj možno nezvratný osud a bojujúcu s pocitom straty vlastnej slobody. Pinto sa herecky od krásneho objektu túžby v oscarovke Milionár z chatrče posunula v hereckom prejave výrazne ďalej, dá sa však predpokladať, že jej občasné výstupy môžu viacerým divákom liezť na nervy a jej Eva sa im tak odcudzí. Bolo by to však chybou, ide o jasný autorský zámer a o snahu o čo najväčšiu autenticitu.

Relatívne komorný príbeh je prerozprávaný v retrospektívnej forme, čo ho rozhodne oživuje, pretože akčnejšie pasáže, ktoré Jedina3 resizeby sme sledovali iba v prvej časti sujetu, sú tak rovnomerne rozdelené do celej dĺžky stopáže. Snahou o čo najvernejšie zobrazenie neľahkých psychických stavov oboch hrdinov v kontraste s nutným racionálnym rozhodovaním v poslednej chvíli a dôrazom na temnú atmosféru nemá film intenciu diváka zahltiť hutnejším príbehom alebo zvratmi. Iste, najlepšie je vopred nič nevedieť, postupne podávané informácie však nemajú ohurovať otáčaním fabule o 180 stupňov, ale iba vyplňujú fikčtívny svet a robia ho uveriteľnejším. Priamočiara dejová línia však bude bezpochyby tou hlavnou príčinou, prečo sa Only nedostalo výraznejšieho pozitívneho prijatia. Taktiež nemá príliš zmysel hľadať vo filme hlbšie metafory a skryté interpretácie, jeho sila plynie práve z Jedina4 resizeexplicitne zobrazeného a nie z toho, že by mal byť predovšetkým silnou alegóriou súčasného sveta. Každopádne nikomu v tom brániť nemienime, tematicky spriaznené Tiché miesto práve z implicitných významov výrazne ťažilo. Jediná je dielom určeným najmä pre fanúšikov pomalšie rozprávaných sci-fi príbehov zameraných na budovanie atmosféry, ale osloví aj priaznivcov komorne ladených vzťahových drám. Ak vás zaujme, výrazne vám odporúčame aj relatívne nový horor z kanadskej produkcie s názvom Radius z roku 2017.

Jedina5 resizeJediná (Only), USA, 2019
Dĺžka:  98 minút
Réžia: Takashi Doscher
Scenár: Takashi Doscher
Kamera: Sean Stiegemeier
Hudba: Michael Dean Parsons, John Kaefer
Strih: Joshua Land
Scénografia: Erik Louis Robert
Kostýmy: Dana Konick
Producenti: Gabrielle Pickle, Eyal Rimmon
Hrajú: Freida Pinto, Leslie Odom Jr., Chandler Riggs, Jayson Warner Smith, Joshua Mikel, Mark Ashworth, Noor Naghmi, Maggie Parto, Tia Hendricks, Charles Green
Distribúcia: HBO GO
Foto: ČSFD. cz

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.