Slovenské filmy do sveta

November patrí k tým mesiacom, kedy sa nielen v domácom prostredí, ale aj v mnohých zahraničných mestách v blízkom i vzdialenom okolí konajú väčšie či menšie filmové podujatia. Tento mesiac sa slovenské filmy premietali už v troch talianskych a dvoch maďarských mestách, ďalej v Cottbuse, Varšave, Breste, Pekingu či na Srí Lanke. V najbližších dňoch sú slovenské filmy zaradené do programu prehliadok v Egypte, Francúzsku a Maďarsku.


4. Slovenské filmové noci – Káhira (Egypt)
(16. – 17. november)


Už v pondelok 16. novembra sa v egyptskej Káhire začína podujatie Slovenské filmové noci. Jeho tradícia vznikla pred štyrmi rokmi z iniciatívy Veľvyslanectva SR v Káhire so zámerom prekročiť priepasť medzi krajinami na dvoch brehoch Stredozemného mora, a to prostredníctvom filmového festivalu s prezentáciou slovenskej kinematografie. Aktuálny ročník tohto nekomerčného podujatia sa venuje 20. výročiu Nežnej revolúcie a jeho hlavnou témou je koncept slobody, revolúcie a oslobodenia. Program festivalu je rozdelený do dvoch blokov, pričom prvý s názvom „al-hurijja“ sa nesie v znamení prekladu tohto arabského slova, ktorým je „sloboda“. V tejto súvislosti sa na podujatí budú premietať dokumenty z obdobia Nežnej revolúcie, a to Letová správa OK 89 – 90 Ilju Ruppeldta a Sonda 1/1990 – Vlak Nežnej revolúcie v réžii Rudolfa Ferka, Vladimíra Mináča a Andreja Horáka. Druhý blok odprezentuje ročníkové práce študentov VŠMU rovnako na tému sloboda a vyvrcholením celého programu bude blok Pocta Elovi Havettovi s jeho dvoma celovečernými filmami Slávnosť v botanickej záhrade a Ľalie poľné. Ako sprievodné podujatie sa uskutočnia prednáška a workshop animátorky Ivany Šebestovej s mladými egyptskými umelcami na American University v Káhire.


7. Festival slovenského a stredoeurópskeho filmu – Cran-Gevrier (Francúzsko)

(19. – 25. november)

Festival slovenského a stredoeurópskeho filmu, ktorý sa pravidelne koná v družobnom meste Trenčína, vo francúzskom Cran-Gevrier, nadväzuje na predchádzajúce ročníky podujatia, z ktorých na každom mala svoju prezentáciu aj slovenská kinematografia. Tento rok ju budú reprezentovať úspešné slovenské a koprodukčné projekty, medzi nimi dokumenty Slepé lásky Juraja Lehotského, Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa, hrané filmy Pokoj v duši Vlada Balka, Obsluhoval som anglického kráľa Jiřího Menzla a dobové filmy z revolučného obdobia roku 1989 Letová správa OK 89 – 90 Ilju Ruppeldta a Všetci spolu... (po slovensky) Evy Štefankovičovej. Pre francúzskych divákov je pripravená aj kolekcia filmov študentov bratislavskej VŠMU, ktorá sa bude skladať zo snímok Havran, O ponožkách a láske, (R)evolúcia, Chyťte ho!, O Soni a jej rodine, Studený spoj a Alfonzova mucha. Na slávnostnom otvorení sa odpremieta Pokoj v duši za osobnej účasti jeho režiséra Vlada Balka, festivalu sa zúčastnia aj Viera Ďuricová, zástupkyňa slovenského spoluorganizátora, ktorým je Slovenský filmový ústav (SFÚ), a dvaja študenti VŠMU. Stretnutie slovenského a stredoeurópskeho filmu nadväzuje na päť ročníkov Festivalu slovenského filmu, ktorý sa v Cran-Gevrier konal od roku 1995 ako bienále.

Slovenský filmový týždeň – Szombathély (Maďarsko)
(23. – 27. november)


Prehliadka Slovenský filmový týždeň je mimoriadnou akciou na prezentáciu slovenskej kinematografie v zahraničí. Filmový program je bohatý s dôrazom na najaktuálnejšiu slovenskú tvorbu a jeho súčasťou sú aj sprievodné podujatia, ktoré dotvárajú obraz slovenskej kinematografie v rôznych kontextoch. Úvodný večer prehliadky bude patriť filmu Juraja Jakubiska Bathory, najnavštevovanejšiemu slovenskému filmu v histórii samostatného Slovenska od roku 1993, a premietne sa za osobnej účasti režiséra. Po jeho uvedení sa uskutoční beseda s Jurajom Jakubiskom a s historikom Gáborom Várkonyim. Uvedené budú aj filmy Cinka Panna Dušana Rapoša, Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského, Ženy môjho muža Ivana Vojnára a Pokoj v duši Vlada Balka, ktorý celú prehliadku uzavrie, takisto za jeho osobnej účasti a účasti generálneho riaditeľa SFÚ Petra Dubeckého. Ako sprievodné podujatia sa uskutočnia výstava slovenských filmových plagátov z rokov 1960 – 1970, ktorú otvorí veľvyslanec SR v Maďarsku Peter Weiss, ďalej prezentácia Slovenskej agentúry cestovného ruchu (SACR) pod názvom Pozývame Vás na Slovensko a džezový koncert skupiny Nu Fold.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.