Nový film Juraja Lehotského Nina v Karlových Varoch

Pankchardlogo resizeJej rodičia sa rozvádzajú a svet, ktorý poznala, sa rozpadá. Mama a otec  tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale pre svoje nezhody jej vezmú aj posledný sen. Oceňovaný režisér Juraj Lehotský mal túžbu nakrútiť citlivý ponor do detského myslenia, konfrontovaný so svetom dospelých. V momentoch, keď rodina zažíva „malú smrť“ a dieťa sa stáva rukojemníkom v zložitých vzťahoch rodičov.

Jeho nový film Nina bude mať svetovú premiéru na  festivale v Karlových Varoch. Jeho 52. ročník sa uskutoční od 30. 6. do 8. 7. 2017. Nina sa predstaví v súťažnej  sekcii Na východ od Západu„Uvedeniu v súťažnom program festivalu v Karlových Varoch sa tešíme. O to viac, že Juraj Lehotský s ním má vytvorený dlhodobý a blízky vzťah. Bol tu NINA resizetakisto premiérovaný aj jeho prvý hraný film Zázrak, a navyše získal Zvláštne uvedenie poroty. Aj snímka Nina sa na jeho pôde už ocitla, keď sme ju profesionálom prezentovali ešte vo fáze vývoja v rámci Pitch & Feedback,“ povedal producent filmu Ivan Ostrochovský zo spoločnosti Punchart films.

 

Nina má 12 rokov, a domov, aký poznala, je zrazu preč. Otec a mama tvrdia, že napriek ich rozchodu chcú pre ňu len to najlepšie. Ale zahltení nezhodami a vlastnými životnými problémami, akoby mysleli len na seba. Nina žije medzi ich hádkami, raz u mamy, raz u otca. Oboch má rada, ale nerozumie im, cíti sa opustená a oklamaná. Nie je už takmer nič, čomu by mohla veriť. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď však konflikty rodičov ohrozia jej účasť na NINA 2 resizeplaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny ťah.  Postavy rodičov vo filme stvárňujú herec Robert Roth a tanečníčka Petra Fornayová, komplikovanú rolu hlavnej hrdinky Niny hrá Bibiana Nováková. „Najkrajšie sú naše deti, keď rastú, keď sa pýtajú, keď nás volajú. Keď nás potrebujú. Keď s nimi napĺňame ich malé sny. Chcel som plávať životom dieťaťa, pochopiť ho a prežiť jeho pocity v neľahkom období rozchodu vlastných rodičov,“ objasňuje prvotnú ideu filmu režisér Juraj Lehotský.

 

Scenár písali spolu s Marekom Leščákom, s ktorým majú na konte už spolupráce na snímkach Slepé lásky a Zázrak. „Prišlo nám najprirodzenejšie reflektovať svet, v ktorom žijeme. Obaja NINA 3 resizesme ženatí, obaja máme deti a obaja sme boli svedkami toho, ako sa vzťahy našich známych rozpadávali. Z doživotnej lásky sa stala kriminalizácia toho druhého a často boli toho svedkom deti, potomkovia,“ hovorí Marek Leščák. „Našou snahou bolo ukázať dieťa, ktoré sa snaží byť iné, je hravé, verí sebe svojim snom a má oboch rodičov rado. Chce všetko chápať, ale paradoxne napriek jeho ústretovosti mu rodičia v rámci toho, že konajú v "jeho dobre", zoberú to, na čom mu najviac záleží. Výsledok je, že dieťa im nastaví zrkadlo,“ vysvetľuje scenárista. Téma rozpadu rodiny sa podľa filmárov môže na prvý pohľad zdať známa i veľakrát spracovaná. Ale oni sa ju rozhodli spracovať očami dieťaťa. „Nechceme moralizovať, chceme sa zamyslieť sa. Nad láskou, nad nenávisťou a schopnosťou odpúšťať,“ dodal Juraj Lehotský.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.