Wallace a Gromit: Pomstu spoznáš po perí (Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl)
Volá sa „Períčko“ McGraw – tučniak s prenikavo nepriateľským pohľadom a vždy s dôkladne prepracovaným zlodejským plánom v zálohe. Vynálezcovi Wallaceovi (v pôvodnom znení Ben Whitehead) s jeho verným psom Gromitom, čo neraz za pánička zachraňuje kriticky vyhrotenú situáciu, sa ho podarilo prichytiť pri čine, práve keď sa pokúšal ukradnúť z mestského múzea veľký modrý diamant. Zneužil pri tom vtedy Wallaceov nápad s mechanickými nohavicami, ktoré pôvodne mali slúžiť Gromitovi, ako pomôcka pri venčení. Teraz je uväznený v režime toho najprísnejšieho stráženia v miestnej zoologickej záhrade a už trénuje na adekvátne drsnú pomstu. Samozrejme, spojenú s opätovným pokusom cenný diamant odcudziť a zneužiť pri tom ďalší z Wallaceových neraz neprakticky bláznivých vynálezov, aby bol po zásluhe za zločin obvinený on. Stačí len trpezlivo počkať, kým si stráže v zoo dajú krátku siestu a „hacknúť“ cez ich počítač čokoľvek, hoci len minimálne deštruktívne, čo Wallace vo svojej dielni medzi časom stihol skonštruovať. Bude to potľapkávačka, ktorá by nahradila jeho ruku pri vzdávaní pochvaly milovanému psovi? Alebo trpaslík Norbot (Reece Shearsmith), ktorého mu skonštruoval na pomoc v záhradke?
Snímka Wallace a Gromit: Pomstu spoznáš po perí režisérov Merlina Crossinghama a Nicka Parka je druhým celovečerným komediálnym dobrodružstvom legendárnej stop-motion animovanej plastelinovej dvojice po oscarovom Prekliatí králikodlaka z roku 2005 a tiež trochu nostalgickým návratom celej filmovej série k jej tvorivým koreňom. Po prvý raz sa Wallace a Gromit na striebornom plátne objavili už v roku 1989 v snímke s podtitulom Cesta na mesiac a kritické nadšenie z ich nápaditých „claymation“ gagov im vyslúžilo oscarovú nomináciu v kategórií najlepší krátkometrážny animovaný film. Oscarom v danej kategórií ocenené Nesprávne nohavice z roku 1993 však po prvý raz predstavili takmer arcizlodušskú postavu zlodejského tučniaka „Períčka“ McGrawa. Nasledovalo opäť Oscarom ocenené krátkometrážne dobrodružstvo O chĺpok z roku 1995 a naposledy v roku 2008 „iba“ nominovaná Otázka chleba a smrti, v istom zmysle nápadito „recyklujúca“ to najlepšie z čias spred realizácie prvého wallace-gromitovského celovečeráku. Rovnako tak je aj aktuálny film Wallace a Gromit: Pomstu spoznáš po perí miernou recykláciou už videného, aj keď v odlišných dejových
súvislostiach sa zábavne pohrávajúcou s diváckym očakávaním. Postava „Períčka“ McGrawa robí z príbehu čiastočne remake, čiastočne pokračovanie už spomínaných Nesprávnych nohavíc aj s príjemnou estetikou, či zvukovým designom evokujúcim prelom 80. a 90. rokov.
Scenár Marka Burtona podľa námetu, na ktorom spolupracoval s Nickom Parkom, sa pohráva s motívom umelej inteligencie, pričom ako množstvo súčasných tvorcov nezabúda ukázať varovný prst pri zdôrazňovaní možností, žeby sa dala ľahko zneužiť, ak by napriek svojej užitočnosti padla do rúk nesprávnym osobám. Záhradný trpaslík Norbot je dobrým pomocníkom, pokiaľ ho niekto v nastaveniach nepreklikne z dobrého na zlého. Samovoľne sa rozširuje do armády sebe podobných, aby ho Wallace pre veľký záujem u susedov mohol prenajímať na pomocné práce. Skenuje trávu, kríky, chodníčky a skalky v záhrade nie nepodobne ako svojho času Termínátor (1984) Jamesa Camerona, keď si premeriaval ľudské postavy kvôli oblečeniu, do ktorého by sa po spacifikovaní dokázal obliecť. V lahôdkovo stvárnených intertextových narážkach tvorcovia neváhajú „Períčka“ McGrawa pripodobniť k antagonistovi Mysu hrôzy, či už z originálu režiséra J. Lee Thompsona z roku 1962 alebo Scorceseho remakeu (1991) s Robertom De Nirom. V kľúčovom okamihu sa z neho stane takmer až bondovský arcizloduch „blofeldovského“ typu, ktorý sediac na veliteľskom kresle pred svojou anonymnou masou verných mechanických poskokov nehladká milovanú mačku, ale tuleňa-
albína. A záverečná konfrontácia na palube člna balansujúceho cez okraj aquaduktu pripomenie obdobné krkolomnosti, aké napríklad s vagónmi vlakov v obdobných situáciách dávnejšie „stvárali“ Buster Keaton, keď bol ešte ikonickým Frigom na mašine (1926), prípadne naposledy Tom Cruise v záverečnom dejstve Mission: Impossible - Odplaty, 1. časti (2023).
K pútavosti zápletky pridajú ešte plusové body hlavný policajný inšpektor Albert Mackintosh (Peter Kay), pýšiaci sa prvým zatknutím „Períčka“ McGrawa, a ktorý spravidla rieši len nepodstatné veci – obzvlášť vtedy, keď ide do tuhého... A strážnička Mukherjeeová (Lauren Patel), horlivý policajný zelenáč, čo neváha ihneď pozatýkať aj polovicu mesta napriek tomu, že je v službe prvý deň od deviatej rána. Je to dvojica ako vystrihnutá z Buddy Movies, kedy humor nadobúda ten správny uštipačný ráz schopný osloviť nielen detského diváka v hľadisku. A tak trochu určité „zrkadlo“ voči samotným titulným hrdinom a ich odlišným postojom, ako vôbec narábať s modernými technológiami. Hoci scenár na pár miestach rekapituluje známe scény a zápletky, najvtipnejším sa stáva vo chvíli, keď je vynálezcovi Wallaceovi zabránené využívať, čo skonštruoval. Spomenúť si potom, ako sa používa bežná čajová kanvica alebo iné nástroje dennej spotreby, to nie je len tak!
O kvalitách plastelínovej animácie v prípade aktuálneho, zatiaľ ešte iba v kategórií najlepší celovečerný animovaný film nominovaného Wallace a Gromit: Pomstu spoznáš po perí, nie je dôvod pochybovať. Kamera Davea Alexa Riddetta sníma statické figúrky záber po zábere v rôznych postupných fázach pohybu s tvorivou úspornosťou, ktorá možno predchádzajúcemu výtvoru britského štúdia Aardman Slepačí úlet: Zrodenie nuget (2023) trochu chýbala. Či už komické alebo nápadito akčné scény sú vďaka kultivovanému strihu Dana Hemberyho skvelo rozzáberované a elegantne tlmočia v drobných gestách to významovo z danej scény najpodstatnejšie vždy v tej časti obrazového rámu, ktorú divák rozhodne nedokáže prehliadnuť. Emócie na tvárach postavičiek sú jasne badateľné tak, že im scénu po scéne nechýba určitá miera „oduševnenosti“. Divák im drží palce, keď čelia kritickej situácií, prípadne sa smeje nad ich spontánnymi nápadmi – skrátka, záleží mu na tom, ako to s nimi dopadne.
Neprehliadnuteľné sú v tomto smere návrhy výpravy Matta Perryho, ale aj tradičný hudobný motív série v podaní Lornea Balfeho a Juliana Notta, zdôrazňujúci celkovú dynamiku nakrútených scén.
Wallace a Gromit: Pomstu spoznáš po perí je v prvom rade animovaným filmom nakrúteným čisto pre radosť a s veľkou tvorivou láskou. Na pár miestach síce pripomenie už známe dejové motívy a scény. O originálne nápady v ňom však stále nie je núdza.
Wallace a Gromit: Pomstu poznáš po perí (Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl), Veľká Británia, 2024
Dĺžka: 82 minút
Réžia: Merlin Crossingham, Nick Park
Scenár: Nick Park, Mark Burton
Kamera: Dave Alex Riddett
Hudba: Julian Nott, Lorne Balfe
Casting: Lucy Rands
Producenti: Richard Beek, Claire Jennings
Hrajú: Diane Morgan, Adjoa Andoh, Lenny Henry, Reece Shearsmith, Garth Jennings, Muzz Khan, Peter Kay, Maya Sondhi, Lauren Patel
Distrbúcia: Netflix
Foto: ČSFD cz.