ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Matthieu Darras nový umelecký riaditeľ MFF Bratislava

matthieu_darras_resize

Koncepciu 11. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava obohatí jeho nový umelecký riaditeľ pochádzajúci z Francúzska – publicista, žurnalista, filmový kritik a kultúrny manažér Matthieu Darras.Vzhľadom k bohatým skúsenostiam s kinematografiou na celom svete očakávame, že Matthieu bude veľkým prínosom pre náš festival,” hovorí Vladimír Krajniak, výkonný riaditeľ festivalu.

Matthieu Darras vyštudoval sociológiu a politickú vedu v Paríži a Lyone. Štúdiu kinematografie sa začal venovať v Los Angeles, pokračoval reportážami o filmovom priemysle v Hong Kongu a Japonsku. Jeho záujem o ďaleký východ ho priviedol k zostaveniu sekcie o ázijskej kinematografii vo filmovej encyklopédii “Larousse du Cinema”. Od roku 1999 pravidelne spolupracuje s francúzskym filmovým mesačníkom “Positif”. Ročný univerzitný program v Amsterdame podnietil Darrasa v roku 2001 k založeniu európskej asociácie mladých filmových tvorcov “NISI MASA”, ktorá koordinuje širokú škálu aktivít, ako napríklad workshopy dokumentárnych filmov v Rusku a Kosove, scenáristické semináre v Alžírsku, tréningy filmovej žurnalistiky v Turecku a Iráne. Od roku 2005 Matthieu pracuje ako programový riaditeľ sekcie “La Semaine de la Critique ” na filmovom festivale v Cannes. Darras je tiež jedným z umeleckých šéfov Medzinárodného filmového festivalu Alba v Taliansku a pracuje pre medzinárodnú filmovú platformu v Turíne “Torino Film Lab”, ktorá podporuje mladých filmových tvorcov z celého sveta.

Popri práci na dvoch významných medzinárodných filmových festivaloch vo francúzskom Cannes a v talianskej Albe, predstavuje nová pozícia umeleckého šéfa MFF Bratislava pre Darrasa veľkú výzvu. “Keďže MFF Bratislava je najpopulárnejším filmovým festivalom na Slovensku, prvoradou a najdôležitejšou výzvou pre mňa je zvýšiť zvedavosť publika a uspokojiť ich filmový apetít,” hovorí Matthieu. Za vzrušujúci považuje fakt, že spektrum programu na bratislavskom festivale je širšie ako v Cannes a Albe. “Zároveň sa budem snažiť o zdokonaľovanie profilu festivalu, pretože prezentácia dobrých filmov je podstatným, ale stále nie dostačujúcim aspektom urobiť festival výnimočným a úspešným. Bratislavský festival si za roky jeho existencie dokázal vybudovať silnú medzinárodnú reputáciu, najmä zásluhou kvality jeho programu a množstvom divákov. Festival sa môže považovať za úspešný len vtedy, ak dosiahne medzinárodný status a patričné medzinárodné uznanie”, uzatvára Matthieu Darras, nový umelecký riaditeľ MFF Bratislava.
Share/Save/Bookmark