ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Osem filmov z Cannes uvedie Film Europe

FilmEuropelogo resizePorota 72. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes v sobotu 25. mája udelila hlavné ceny. O Zlatú palmu sa tento rok uchádzalo 21 filmov. Spoločnosť Film Europe uvedie do slovenských a českých kín päť filmov z hlavnej súťažnej sekcie vrátane držiteľa Ceny poroty (Bedári, réžia Ladj Ly) a Ceny za réžiu (Mladý Ahmed, réžia bratia Dardennovci)  a taktiež ďalšie tri snímky z vedľajších sekcií vrátane nového počinu provokatívneho Gaspara Noého Lux Aeterna.

Ktoré filmy prinesie Film Europe?  Cenu poroty získali Bedári - Francúzsko 2019,  ktoré ako celovečerný debut nakrútil režisér Ladj Ly. Cenu za najlepšiu réžiu získal tandem Jean-Pierre & Luc Dardennovci za film Mladý Ahmed. Bratia Dardennovci majú už dve Zlaté palmy za filmy Rosetta (1999) a Dieťa (2005). Zvláštnu cenu poroty a zároveň cenu FIPRESCI, udeľovanú Medzinárodnou federáciou filmových kritikov, získala snímka To musí byť nebo - Francúzsko, Kanada, Turecko 2019, réžia Elia Suleiman, ktorý získal už v roku 2002 Cenu poroty za film Boží zásah

JanazArku resizeZvláštnu  cenu poroty v sekcii Istého poľadu (Un certain regard) získal film Jana z Arku (Jeanne) - Francúzsko 2019, réžia Bruno Dumont, ktorý má na konte už Veľkú cenu poroty za  film Flandry (2006). Cenu pre najlepší  film vo francúzskom jazyku v sekcii Directors' Fortnight (Quinzaine des Réalisateurs) získala snímka Bezstarostné dievča - Francúzsko 2019, réžia Rebecca Zlotowski.

EasyGirl resizeZ neocenených to budú Pardon, nezastihli sme vás - Veľká Británia 2019, réžia Ken Loach, ďalej Zľutovanie Francúzsko,2019, réžia Arnaud Desplechin. Z mimosúťažných snímok príde do distribúcie film Lux Aeterna, Francúzsko 2019, réžia Gaspar Noe.

Share/Save/Bookmark