ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Štvrtý Be2Can prináša výnimočné filmy aj atraktívne podujatia

Be2Can2016logo resizeBe2Can 4 sa koná od 4. - 10. do 10. 2017 v Bratislave a do konca októbra prebieha v ďalších mestách. V programe prehliadky nájdu návštevníci 3 víťazov z najprestížnejších filmových festivalov - nekonvenčnú love story maďarskej režisérky Ildiko Enyedi O tele a duši, ktorá získala Zlatého medveďa na Berlinále 2017.

Jednu z projekcií uvedie hosť Be2Can 4 – herečka v hlavnej úlohe Alexandra Borbély. Film je nominantom Maďarska na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“. Divací uvidia filmársky virtuóznu drámu pomsty filipínskeho režiséra Lava Diaza Tá, ktorá odišla, ocenenú Zlatým levom na MFF v Benátkach 2016 a víťaza tohtoročného MFF v Cannes ovenčeného Zlatou palmou – konceptuálnu tragikomédiu o kurátorovi galérie moderného umenia Štvorec švédskeho režiséra Rubena Östlunda. Film je nominantom Švédska na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“.

Z ďalších filmov v programe spomeňme najnovší film legendárneho Emira Kusturicu Na mliečnej ceste, unikátny a vizuálne úchvatný dokument o vzniku a vývoji vesmíru režiséra Terrencea Malicka Cesta času, tragikomédiu o nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru Vážený občan od argentínskeho režiséra Gastona Duprata, drámu o transgender speváčke Fantastická žena čilského režiséra Sebastiana Lelia, snímku ruského režiséra Andreja Zvjaginceva Bez lásky o rozvádzajúcich sa manželoch, ktorým sa stratí syn, adaptáciu Dostojevského poviedky Krotká bieloruského režiséra Sergeja Loznicu, film o skupine nemeckých robotníkov v bulharskom zapadákove režisérky Valesky Grisebach Western. Tiež nominanta Francúzska na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“ režiséra Robina Campilla 120 tepov za minútu o parížskych aktivistoch, ktorí sa v 90. rokoch venovali osvete AIDS, film režisérky Lynne Ramsey Nikdy si tu nebol – extrémne brutálny príbeh traumatizovaného vojnového veterána s Joaquinom Phoenixom v hlavnej úlohe, film predstaviteľa gréckej „divnej“ vlny Yorgosa Lanthimosa, ktorý nakrútil nepredvídateľnú fúziu kubrickovského hororu s modernou variáciou antickej tragédie s názvom Zabitie posvätného jeleňa s hviezdnym obsadením (Nicole Kidman, Colin Farrell a Alicia Silverstone). Film je nominantom Veľkej Británie na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“).

Sprievodné podujatia 4. ročníka Be2Can budú naozaj bohaté. Organizátori prehliadky rozširujú tento rok jej program o edukatívny projekt, ktorý reprezentujú dve známe mená z oblasti filmovej vedy a výchovy filmového diváka – prof. Zuzana Gindl - Tatárová, ArtD, skúsená pedagogička VŠMU, dramaturgička a zástupkyňa Slovenskej republiky v Rade Eurimages a Peter Konečný, šéfredaktor portálu kinema.sk a jeden z organizátorov filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch. Ich prednášky o filme sú určené predovšetkým študentom stredných škôl a budú sa konať v Kine Film Europe v Bratislave.

Share/Save/Bookmark