ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Filmový kabinet deťom pokračuje už štvrtý rok

ASFKlogo resizeFilmový kabinet deťom je výchovno-vzdelávací projekt z dielne Asociácie slovenských filmových klubov, ktorý sa prvý raz predstavil v roku 2014. Kým prvé tri roky sa lektorky na prezentáciách venovali všeobecným témam vzniku animácie ako takej, tento školský rok prichádzajú s konkrétnejšou témou. Malým divákom budú vysvetľovať základy plôškovej techniky.

Projekt ASFK, ktorý bol spustený v roku 2014, začínal ako projekt pre bratislavské školy. Vďaka úspechu a ohlasom od učiteľov však vznikol dopyt aj v ostatných mestách, a tak sa projekt vydal do regiónov. Lektorky prezentovali do dnešného dňa projekt pred takmer 9 000 deťmi z celého Slovenska.  Filmový kabinet deťom je určený pre prvé a RobertTappert resizedruhé ročníky základných škôl, prípadne predškolské ročníky.  Jeho koncepcia je navrhnutá tak, aby sa deti hravou formou dozvedeli informácie o plôškovej animácii a slovenských tvorcoch, ktorí touto metódou tvoria animované filmy.
Pásmo slovenských animovaných príbehov je poskladané z troch blokov, v každom deti uvidia dva príbehy z jednej série večerníčkov Danka a Janka, Mimi a Líza a Drobci.

Cieľom projekcie je overiť si nadobudnuté skúsenosti a informácie priamo v kinosále. Praktickú zručnosť deti spolu s lektorkami predvedú aj na tvorivom workshope, na ktorom si zostroja svojho plôškového, pohyblivého panáčika.  „Našou snahou je ponúknuť deťom iný druh kinematografie, na aký sú zvyknuté z kín  a tiež začať si „vychovávať“ filmového diváka už od malička,“ hovorí koordinátorka projektu Martina Mlichová. „Okrem zacielenia na plôškovú animáciu z hľadiska techniky sme sa v téme zamerali  na súrodeneckú alebo kamarátsku dvojicu, ktorá je povahovo celkom odlišná. Radi by sme deťom ukázali, že priateľstvá a vzťahy môžu fungovať aj keď sú ich aktéri rozmanití, že rozmanitosť je vo svete bežná a naopak – prináša pozitívne skúsenosti. V príbehoch sa tak deti naučia, aké je dôležité načúvať tomu druhému, nechať si poradiť a spojiť rozdielne názory tak, aby sa napokon dobrodružstvá vyriešili s pozitívnym výsledkom,“ dopĺňa. Workshop je vedený vždy dvoma lektorkami – animátorkami a doplnený je aj metodickým materiálom, vďaka ktorému môžu rodičia s deťmi pracovať aj po odchode z kina. V jeho štvrtom ročníku opäť vycestuje aj do regiónov a počet detí, ktoré sa ponoria do tajov animovaného filmu, sa tak možno dostane cez magickú hranicu 10 000.

Share/Save/Bookmark