ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Česko-slovenský Cirkus Rwanda bude mať premiéru v Karlových Varoch

KarloveVarylogo resizeČeský principál prevracia očami, keď rwandským akrobatom zasvietia oči pri pohľade na ozajstnú trampolínu. V bohatej Európe je bežnou súčasťou cirkusu, v Afrike je luxusom pneumatika, na ktorej sa dá skákať. Perfekcionistická a bohatá Európa naráža na spontánnu a chudobnú Afriku. A nový česko-slovenský dokumentárny film Cirkus Rwanda pozoruje, ako sa českí a rwandskí cirkusoví umelci pustia do tvorby spoločného predstavenia. Vzídu z tohto stretu víťazi alebo porazení?

Cirkus Rwanda režiséra Michala Vargu bude mať svetovú premiéru na áčkovom festivale v Karlových Varoch v sekcii Zvláštne uvedenie. Jeho 53. ročník sa uskutoční od 29. júna do 7. júla 2018. Slovenská premiéra je naplánovaná počas 19. ročníka festivalu Jeden svet od 11. do 16. októbra 2018 v Bratislave. Snímka následne poputuje do slovenských kín a nezávislých kultúrnych centier vďaka distribučnej spoločnosti Filmtopia.

Dokument rozpráva príbeh stretu dvoch silných protagonistov – Rosťu Nováka, zakladateľa presláveného súboru Cirk CirkusRwanda resizeLa Putyka, ktorý je naplno oddaný svojej práci, je to profesionál a perfekcionista a Eliseé Niyonsenga z rwandského akrobatického súboru Future Vison Acrobats, ktorý je rozhodnutý cirkusovým umením pomáhať osirelým deťom. Rosťa a Eliseé sú veľké protiklady a naprieč dvoma kontinentmi sa rozhodnú vytvoriť spoločné predstavenie. Od tohto momentu sa začne odvíjať bez pochýb jedinečný príbeh pre obe strany. Rosťa po prvýkrát v živote ide do Afriky, okrem iného aj s plným batohom liekov a predsudkov. Eliseé sa zas ocitá v zimnej Prahe. Ako sa obaja vyrovnajú s kultúrnym šokom? A ako sa im navzájom podarí skĺbiť európsky zmysel pre presnosť a detail a africkou bohorovnosťou? Napokon, obsah novej cirkusovej šou má vychádzať práve z nárazu dvoch úplne odlišných kultúr a navyše bude reflektovať panujúce stereotypy o Afrike a Európe.

„Zmyslom nášho filmu je ukázať, že pokiaľ má byť spolužitie rôznych kultúr úspešné, nemôžeme k nemu pristupovať so zažitými dogmami,“ zdôraznil režisér Michal Varga, pre ktorého je Cirkus Rwanda celovečerným debutom. „Počas nakrúcania sme boli aj svedkami eskalácie utečeneckej krízy v Európe, čím sa význam tohto dokumentu o spolupráci celkom odlišných kultúr dostáva do celospoločensky významného konceptu. Myslím si, že film ako Cirkus Rwanda potrebujeme v tomto období o to viac, keď sa na juhu Európy stavajú ostnaté ploty a ľudia utekajúci pred vojnou sú vnímaní ako nebezpečná zver. Pre toto by sa mala téma a príbeh filmu šíriť aj za hranice Česka a Slovenska,“ povedal Jakub Viktorín, slovenský koproducent snímky zo spoločnosti nutprodukcia. Za slovenskú stranu do projektu vstúpila aj RTVS.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex