ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Cinematik predstaví kontroverzné a výnimočné filmy

Cinematil logo 25 resizeMedzi najobľúbenejšie súčasti programu Medzinárodného filmového festivalu Cinematik patrí už tradične súťaž európskych filmov Meeting Point Europe a retrospektívna sekcia Rešpekt, tento rok venovaná tvorbe francúzskych režisérov šialených komédií Gustava de Kerverna a Benoîta Delépina. Deviaty ročník festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 10. – 15. septembra v Piešťanoch.

Hlavnú súťažnú sekciu Meeting Point Europe zostavuje na základe hlasovania 17 kritikov z rôznych európskych krajín. Kritici vybrali pre Cinematik najlepšie európske filmy za ostatný rok, ktoré sa na festivale budú premietať, pričom víťaz získa na záver cenu Meeting Point Europe Award. Diváci budú môcť vidieť zaujímavú zmes filmov. Okrem festivalových hitov je vo výbere viacero „nenápadných“ filmov, ktorým sa nedostalo toľko publicity, koľko by si podľa svojich kvalít zaslúžili. Napríklad novinku veľkého estónskeho talentu Veika Ounpuu, ktorý pred troma rokmi festival Cinematik osobne navštívil, Voľný dosah (Free Range). Podobne, ako vo svojich predchádzajúcich filmoch, aj tentokrát Ounpuu skúma miesto človeka v modernej spoločnosti. Hlavný hrdina, filmový kritik síce prišiel o prácu v Zvláštna farba sĺz tvojho tela - Létrange couleur des larmes de ton corps resizenovinách, no naďalej pokračuje v hedonistickom spôsobe života a keď zistí, že jeho priateľka je tehotná, stojí pred voľbou, či sa podriadiť konvenciám spoločnosti, alebo pokračovať v živote tak, ako chce on. Strihač viacerých filmov Michaela Hanekeho Andreas Prochaska nakrútil jedno z prekvapení tohtoročného Berlinale. Temné údolie (Das finstere Tal) je westernový príbeh o pomste zasadený do alpského prostredia. Prochaska dopodrobna pozná svoj žáner, no vyhýba sa klišé a dodáva mu nový dych – podobne ako dvojica režisérov Hélene Cattet a Bruno Forzani, ktorí sa preslávili filmom Amer. Ich najnovší film Zvláštna farba sĺz tvojho tela (L’étrange couleur des larmes de ton corps) je opäť poctou žánru giallo: krásne vizuálne nakrútený, snový triler, plný predstavivosti a originálnych nápadov.

Vo výbere však nechýbajú ani festivalové hity ako Neznámy od jazera (L’inconnu du lac, r. Alain Guiraudie), ocenený v Cannes a vyhlásený za najlepší film roka podľa prestížneho časopisu Cahiers du cinéma.

V rámci sekcie Rešpekt ponúkne Cinematik svojim návštevníkom retrospektívu diel dvojice Gustave de Kervern a Benoît Delépine, aj u nás známych vďaka filmom Louise-Michel alebo Na mamuta! (Mammuth). Títo režiséri sa preslávili hneď svojim debutom Aaltra, svojskou vozičkárskou road-movie plnou nekorektného humoru. Originálna zápletka a nespútanosť prakticky v každom ohľade je vlastná každému ich filmu. Avida, už svojim názvom odkazujúca na Salvadora Dalího (a jeho anagram Avida Dollars), je absurdnou komédiou o únose miliardárovho psa jedným hluchonemým a dvoma narkomanmi. Louise-Michel je príbehom o prepustených z továrne, ktorí sa z pomsty rozhodnú majiteľa továrne zabiť. Na mamuta! je „Easy Rider“ šesťdesiatročného človeka a Veľký večer (Le grand soir) rozpráva príbeh dvoch bratov, bezstarostného punkera a predavača, ktorému sa rozpadá život.

Akreditácie na festival Cinematik je možné zakúpiť si už dnes v sieti Ticketportal za 9, resp. Cinematil logo 25 resize.
  

Share/Save/Bookmark