ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Cinematik podporuje debuty i oslavuje klasiku

Cinematik_logo_resizeMedzinárodný filmový festival Cinematik (9. – 15. Piešťany), sa stal členom siete Eye on Films. Tá spája viac ako 40 distribučných spoločností a festivalov a napomáha šíreniu celovečerných autorských debutov mladých európskych tvorcov mimo Európy a naopak. Cinematik sa tak ocitol v spoločnosti festivalov ako MFF Seattle, MFF Mannheim-Heidelberg, poľský New Horizons alebo Tallinn Black Nights

Cinematik taktiež uvedie jeden z debutov, vôbec prvý film, ktorý sa do siete dostal na základe výberu panelu filmových profesionálov. Kanadský Oliver Sherman rozpráva príbeh vojnového veterána, ktorý sa nevie znovu zaradiť do spoločnosti. Vyhľadá vojaka, ktorý mu kedysi zachránil život, no ten už žije s rodinou pokojným životom na vidieku. Sherman, spočiatku iba neškodný čudák, čoraz viac vstupuje do života tejto rodiny, začína byť nestabilný a agresívny.

M_Fritz_Lang_resizeOkrem množstva filmov súčasnej kinematografie prináša festival v sekcii Cinematik Homage i jednu filmovú klasiku. Ako už napovedá názov sekcie, festival chce takýmto spôsobom vzdať úctu a upriamiť pozornosť na významné dielo alebo autora v dejinách svetovej kinematografie.
Tento rok sa pri príležitosti 80. výročia premiéry bude premietať M Fritza Langa. Ide o zásadný film pre žáner krimi, psychologickú drámu o pedofilnom vrahovi, ktorá čerpá z tradície nemeckého filmu dvadsiatych rokov, predovšetkým kammerspielu – a zároveň je to Langov prvý zvukový film. Film zachytáva vrahovu úzkosť (teda nie úzkosť jeho obetí), strach pred blížiacou sa odplatou celého berlínskeho podsvetia za jeho činy. Snaží sa zobraziť videnie sveta človeka, ktorý je zjavne psychicky narušený.
Film bude premietaný po prvýkrát na Slovensku z novej reštaurovanej kópie.

Share/Save/Bookmark