ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Cena MFF Bratislava pre Juraja Herza

Hodnotenie filmu podľa čitateľov
Foto_Juraj_Herz_resizeJuraj Herz bude hosťom 11. MFF Bratislava hneď z dvoch dôvodov. Režisér zásadných diel českej a slovenskej kinematografie si osobne prevezme ocenenie festivalu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Zároveň pri tejto príležitosti uvedie aj svoj nový film T. M. A. Thriller s prvkami hororu bude mať na MFF Bratislava slovenskú premiéru.

Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii si na uplynulých ročníkoch festivalu prevzali také osobnosti svetového filmu ako anglická herečka Vanessa Redgrave, český herec Jan Tříska, rakúsky režisér Ulrich Seidl a maďarský režisér István Szabó. Juraj Herz (1934) je držiteľom národnej ceny Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej kinematografii a v tomto roku dostal aj Českého leva za dlhoročný umelecký prínos českému filmu. „Mám radosť z každého ocenenia, ale iba nakrátko, pretože sa dívam dopredu“, uviedol Herz v jednom rozhovore. A potvrdzuje to aj režisérov najnovší film T. M. A., ktorý bude na MFF Bratislava uvádzaný v sekcii Panoráma Špeciál.

Filmom T. M. A. Herz žánrovo nadväzuje na svojho legendárneho Spaľovača mŕtvol (1968). Príbeh plný ťaživého napätia zavedie diváka do starého vidieckeho domu. Bohémsky výtvarník a muzikant Marek sa sem vracia, aby na miestach svojho detstva našiel pokoj. Namiesto toho sa dostáva do zajatia temných spomienok na tragickú smrť rodičov, psychicky chorú sestru a ďalšie čudné udalosti, ktoré sa snažil vymazať z pamäti. Hlavnú úlohu bohémskeho Mareka stvárnil Ivan Fraňek, ktorý bol v roku 2005 členom hlavnej medzinárodnej poroty MFF Bratislava. Vo filme si zahrali aj slovenskí herci Andy Hryc, či Zuzana Kronerová.
Share/Save/Bookmark