Filmotéka Kina Lumière uvedie unikátne archívne filmy

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Lumierelogo resizeV cykle Carte Blanche vo Filmotéke Kina Lumière majú významné osobnosti z oblasti filmového a kultúrneho života pri príležitosti ich výročí možnosť vybrať filmy z dejín kinematografie, ktoré považujú za dôležité, a predstaviť tak svoj filmový vkus i osobné preferencie. V októbri svoj výber ponúkne Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorého hlavným kritériom bolo uviesť na veľkom plátne pozabudnuté archívne skvosty.

Peter Dubecký vybral pri príležitosti jeho tohtoročných 60. narodenín päť celovečerných filmov, ktoré doplnia štyri krátkometrážne snímky. Cyklus otvorí v stredu 18. októbra o 19.00 hod. film Prípad Barnabáš Kos (1964) režiséra Petra Solana. Táto stále aktuálna satirická tragikomédia pranierujúca malomeštiacke prežitky, pokrytectvo a PripadBarnabasKos resizeintrigánstvo, nakrútená podľa poviedky Petra Karvaša zo zbierky Čert nespí, bude uvedená v zdigitalizovanej a reštaurovanej verzii. Premietne sa spolu s krátkym dokumentárnym filmom Tri tony šťastia (1979) Vladimíra Balca, za ktorý jeho nedávno zosnulý režisér získal v roku 1980 Hlavnú cenu a Čestné uznanie poroty FICC na Západonemeckých dňoch krátkeho filmu v Oberhausene.

Okrem Solanovho filmu sa v kolekcii podľa výberu Petra Dubeckého objavia filmy, ktoré diváci v súčasnej  Filmotéke uvidia po prvýkrát. Ako hovorí, vybrať filmy bolo pre neho „mimoriadne zložité, nekompromisné – a veľmi subjektívne. Stanovil som si podmienky, aby sa väčšina filmov premietala z 35 mm filmového materiálu, aby som priniesol aj niečo nové, čo sa v Kine Lumière v tomto storočí ešte nepremietalo, a aby som niečo aj ´zachránil´ pre náš archív. Ďalšie dôvody sa týkajú výsostne mojich spomienok a zážitkov – a teda sú emočne veľmi silné. Takže tento výber piatich celovečerných a štyroch krátkometrážnych filmov nie je vôbec akademicky objektívny či historicky proporcionálny. A sú to väčšinou 60. roky, ku ktorým pociťujem veľkú nostalgiu.“

Filmotéka uvedie filmový debut divadelného režiséra Petra Zadeka Som slon, madam (1969), ktorý získal Strieborného medveďa na MFF Berlín v roku 1969. Jeho hlavným hrdinom je mladík búriaci sa voči akýmkoľvek autoritám, až sa jeho správanie stane bizarným. Podľa Dubeckého je tento film „príkladom bláznivého až provokatívneho experi¬mentovania konca 60. rokov minulého storočia v šate pop-artu. Je to uvoľnená komédia inšpirovaná sústavnou revoltou s vynikajúcou muzikou The Velvet Underground a Andyho Warhola.“ Premietne sa tiež paródia na dobrodružné rytierske filmy Brancaleonova armáda (1966) od  Maria Moncelliho. Odohráva sa v roku 1000 n.l. v malej talianskej dedine, kde nemeckého rytiera presvedčia jej obyvatelia o tom, že mu rímsky cisár udelil majetok v podobe mesta Aurocastro. „Vynikajúci slovný humor, skvelý Vittorio Gassman, vyložene učebnicový a ´neopozerateľný´ film,“ vysvetľuje dôvody výberu Dubecký. Na plátne sa premietne aj veľkolepý historický vojnový opus Paríž horí (1966) režiséra Reného Clémenta, ktorý vykresľuje dramatický obraz posledných dní pred oslobodením Paríža v roku 1944. „V tomto emocionálne mimoriadne pôsobivom vojnovom filme zaujme okrem iného aj skvelá práca s archívnym materiálom v čiernobielom širokouhlom formáte,“ uzatvára Dubecký. Kolekciu doplní western Williama A. Wellmana Jazda do Ox-Bow (1943) v hlavných úlohách s Henrym Fondom a Anthonym Quinnom. Z krátkych filmov sa premietnu ešte dokumenty Prišiel k nám Old Shatterhand (1966) Dušana Hanáka, Fotografovanie obyvateľov domu (1968) Dušana Trančíka a animovaný film Socha (1969) Jaroslavy Havettovej. Filmy sú zaradené do programu Filmotéky od 23. do 28. októbra.

Cyklus Carte Blanche uvádza Filmotéka od februára 2016. V minulosti svoj výber filmov predstavili Ján Štrasser, Pavel Branko, Zuzana Gindl-Tatárová, Eduard Grečner a Albert Marenčin.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.