ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Kučeravé myšlienky Ashtona Kutchera

Hodnotenie filmu podľa čitateľov

samec_scene_01Americká erotická komédia – to znie ako paradox. Môže v krajine, preslávenej politickou korektnosťou, bojom proti sexual harassmentu a takou mierou konzervativizmu, že aj americký originál Playboya v porovnaní hoci so srbskou mutáciou pôsobí ako Biblia vedľa Kámasútry, ešte vôbec legálne a v hlavnom prúde vzniknúť erotický film?

Témou azda áno. Hrdina snímky Spread, uvádzanej u nás pod názvom Samec, je typický gigolo. Necháva sa vydržiavať bohatými starnúcimi ženami a za odmenu im poskytuje sex a najmä ilúziu citu. Problém je len v tom, že jeho skutočnou preferenciou sú mladé žabky, nie obstarožné ropuchy. (Vyčkajte na záverečné titulky, uvidíte!)

Predstaviteľ titulnej roly Ashton Kutcher má 32 rokov a za sebou kariéru herca, ktorý získal 6 nominácií na posmešnú cenu Zlatá malina. Lenže už päť rokov je partnerom o 16 rokov staršej herečky Demi Moore, bývalej manželky Bruca Willisa. A pretože pod Samcom je podpísaný aj ako koproducent, nemožno neobdivovať jeho odvahu, úprimnosť a sebairóniu, s akou predvádza cynického, bezcitného, arogantného grázlika.

samec_scene_05Samec stojí a padá s Ashtonom Kutcherom. Nie s jeho hereckým výkonom, pretože Ashton hrať nevie a má ešte menej výrazov ako Arnold Schwarzenegger. Hereckú kariéru založil na sladkej tváričke a výzore exkluzívneho manekýna. Napriek tomu, alebo práve preto, že aj v herectve iba podvádza, vyznieva jeho gigolo Nikki pomerne presvedčivo. Nevadí, že všetky jeho filmové partnerky hrajú o niekoľko kvalitatívnych tried lepšie. Najmä Anne Heche ako bohatá osamelá Samantha, do prepychového domu ktorej sa nasťahuje. No popri plnení si pracovných sexuálnych povinností mu zostáva nadostač síl, chuti i potencie na to, aby sa miloval vari s každou ženou, na ktorú mu oko padne.

Všetko skomplikuje láska. Nikki sa zaľúbi do fešnej servírky Heather (málo známa, ale o to krajšia herečka rusko-židovského pôvodu Margarita Levieva). Romancí, drám i komédií o zaľúbených prostitútkach vznikli stovky, tak prečo nie aj o zamilovanom gigolovi? Nikki však netuší, že v tomto prípade narazil na veľmi zdatnú protivníčku.

Scenár, hocako sa môže ponášať na Kutcherov vlastný život, je dielom debutujúceho autora Jasona Deana Halla. Anglický režisér David Mackenzie je návštevníkom festivalov známy ako tvorca solídnych náročných drám. Za kriminálny thriller Young Adam získal cenu BAFTA ako najlepší britský režisér roka 2003 a za romantickú drámu Hallam Foe si v roku 2007 z berlínskeho festivalu odniesol Strieborného medveďa. Samcom ašpiruje na cenu najvyššiu – pokúša sa ním uchytiť v Hollywoode. A ide na vec mimoriadne opatrne. Vyhýba sa umeniu i akýmkoľvek nárokom na intelekt či vkus diváka tak okato a racionálne, že výsledok pôsobí studeno, bezradne a zároveň vykalkulovane, bez citov i bez humoru. V USA od premiéry 14. augusta 2009 utŕžil na vstupnom len katastrofálnych 250 618 dolárov!

samec_207697lČím viac je sexu v replikách a náznakoch, tým menej ho vidíme na plátne. Žiadne rafinovanôstky, nijaká originalita. Nanajvýš sem-tam odhalený prsník. Takže sklamané sú i diváčky, ktoré sa do kina hrnú v nádeji, že uvidia sladkého Ashtona ako ho pánboh stvoril.

Samec nie je ani komédia, ani erotická. Je len americký. Aj to v réžii Angličana.


Samec (Spread)

USA 2009, 97 minút

Scenár: Jason Dean Hall. Réžia: David Mackenzie. Kamera: Steven Poster. Strih: Nicholas Erasmus. Hudba: John Swihart. Účinkujú: Ashton Kutcher, Anne Heche, Margarita Levieva, Sebastian Stan, Ashley Johnson, Maria Conchita Alonso a ďalší.

Foto: Magic Box

Share/Save/Bookmark