ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Nenáročný, romantický, rozkošatený Valentín

Hodnotenie filmu podľa čitateľov

Valentin_8_resize„Nenávidím Valentína! Myslím si, že každý deň by mal byť romantický. Láska by sa mala sláviť 364 dní v roku. Na Valentína by ste mali povedať každému, koho nenávidíte, ako veľmi ho nemôžete vystáť. Potom by bol jeden deň nenávisti a 364 dní lásky“, nebránilo vyhlásiť Ashtonovi Kutcherovi a zahrať si jednu z hlavných úloh v americkej romantickej komédii Gerryho Marshalla Valentín. A prečo nie ?

Deň sv. Valentína pripadá na 14. februára a je sviatkom všetkých zamilovaných. Podľa jednej z legiend bol sv. Valentín kňaz žijúci 3. storočí v Ríme. Vojenské výboje cisára Claudia II. sú známe a vraj preto, že ženatí muži sú slabší vojaci, zakázal manželstvo. Sv. Valentín však napriek zákazu sobášil, a keď sa to Claudius dozvedel, dal ho popraviť. Pravdou však je, že sa v Európe tento sviatok slávil aj v stredoveku, najmä v Británii. V ten deň si zamilovaní posielali navzájom listy a kvety. A práve anglickí vysťahovalci ho "preniesli "do Ameriky, tam sa ujal, Európa naň zabudla, a len po druhej svetovej vojne sa vrátil späť na starý kontinent. Jedni ho milujú, iní nenávidia. Ako všetky sviatky. Spomeňme len náš MDŽ, niekto za ním plače, niekomu ho nemožno ani spomenúť. To však nič nemení na fakte, že sa v súčasnosti zamilovaní na celom svete (nielen v Amerike a Európe) v spomínaný februárový deň obdarovávajú rôznymi romantickými darčekmi a kvetmi.

Valentin_2_resizePopularita sviatku zamilovaných zaujala aj amerického režiséra Gerryho Marshalla, majstra romantických komédií. Kto by si nepamätal jeho Pretty Woman a slávnu hereckú dvojicu: Julia Roberts - Richard Gere. Nezabudnuteľné sú aj snímky Frankie a Johnny (Michele Pfeifer - Al Pacino), Nevesta na úteku, opäť osvedčená dvojica Roberts -Gere, Útek do raja, Flamingo Kid, Denník princeznej a mnohé iné. Scenárista, herec, režisér i producent ,Gerry Marshall ,bol teda ten najkompetentnejší, aby opäť diváka vtipne a inteligentne zabavil. Povedzme si však pravdu Valentín nie je Pretty Woman, ani Frankie a Johnny, ale milá, romantická a nenáročná komédia, priťahujúca predovšetkým reprezentatívnym hereckým obsadením, ako je to nakoniec u tohto režiséra vždy.

Až príliš rozkošatený príbeh sa odohráva (kedy inokedy) na Deň sv. Valentina v Los Angeles. Ak sa máme rozhodnúť , ktorého z mnohých hrdinov povýšiť, tak ústrednou postavou je majiteľ kvetinárstva Reed (Ashton Kutcher), ktorý v deň zamilovaných požiada svoju lásku Morley (Jessica Alba) o ruku. Opitý šťastím, lebo dievča ponuku príjme, rozdáva radosť a spokojnosť, až kým nezistí, že všetko je inak. Film dáva dohromady desať príbehov, ktoré síce nesúvisia, ale tento magický deň ich spojí, aj vďaka Reedovmu kvetinárstvu. Nielen Reed je sklamaný, ale ani jeho najlepšiu priateľku Júliu (Jennifer Garner) osud nešetrí rukou Valentin_4_resizeženatého lekára (Patrick Dempsey). Komplikovaný život má aj Kate (Julia Roberts), ktorá prichádza z Iraku na dovolenku, aby po dlhom čase konečne uvidela svojho syna. Jej spoločník v lietadle (Bradley Cooper) je tiež plný očakávania, lebo dúfa, že sa jeho priateľ, známy futbalista (Eric Dane), konečne prizná k svojej sexuálnej orientácii. Ľúbostné ťažkosti pokúšajú aj deti, napríklad desaťročného Edisona a jeho opatrovateľku Grace (hrá ju Emma Roberts, neter slávnej Júlie), ktorá žiada o pomoc starých rodičov chlapca a netuší , že aj oni prežívajú svoju malú drámu. Totiž babička Estelle (stále očarujúca Shirley MacLaine) sa po rokoch prizná manželovi Edgarovi (Hector Elizondo, ktorý musí hrať vo všetkých Marshallových filmoch) k nevere. Zamestnankyňa jednej agentúry Liz (Anne Hathaway) sa zasa, ak nechce prísť o lásku, musí priznať svojmu vyvolenému Jasonovi (Topher Grace) , že si privyrába sexom po telefóne. A takto by sme mohli pokračovať ďalej, lebo príbehy šťastných i zlomených sŕdc sú v tomto filme nekonečné. A preto musím ešte raz zopakovať, že najväčšou slabinou filmu je jeho prílišná zaľudnenosť a priznať, že som neraz pátrala, kto ku komu patrí. Zorientovala som sa, ale chvíľu to trvalo. Najlepšie to vyjadruje fráza: Menej by bolo viac. Nič múdrejšieho nevymyslím.

Valentin_12_resizeNa Deň sv. Valentína v Los Angeles, plný lásky, sklamania a humoru, sa však dobre pozerá, najmä preto, že Garry Marshall si vždy starostlivo vyberá hercov a vie s nimi pracovať. Preto sa ťažko určuje, kto zahral svoj part lepšie ,alebo horšie. Všetci odviedli svoju prácu na výbornú, a to v epizódnych úlohách, v ktorých upútať nie je ľahké. Napríklad Queen Latifah ako Paula Thomas, s nezabudnuteľným šarmom a chuťou prevzala za podriadenú úlohu sexuálnej pracovníčky po telefóne, alebo pravá ruka Reeda, múdry poradca Alphonso v podaní George Lopeza je životná múdrosť sama, či producentka správ Susan, ktorej hodnovernosť dodala Kathy Bates. Keď k tomu prirátame svižné tempo, precíznu prácu kameramana Charlesa Minského a hudbu Johna Debneya potrhujúcu atmosféru romantiky, je to film, na ktorý sa po namáhavom dni oplatí ísť si oddýchnuť. Viac totiž neponúka. Alebo predsa? Možno úvahu, či milovať alebo nenávidieť tento deň. Našťastie, odpoveď na túto dilemu (aj odpoveď pre Asthona Kutchera, ktorý sám k nej prispel) sa ponúka s vkusom a po filmárskej stránke na profesionálnej úrovni.


Valentin (Valentine´s Day), USA, 2010
Scenár: Katherine Fugate, Abby Kohn, Marc Silverstein
Réžia: Garry Marshall
Hudba: John Debney
Kamera: Charles Minsky
Strih: Bruce Green
Hrajú: Julia Roberts, Bradley Cooper, Anne Hathaway, Ashton Kutcher, Jessica Biel, Jessica Alba, Patrick Dempsey, Jennifer Garner, Eric Dane, Shirley MacLaine, Kathy Bates, Hector Elizondo, Queen Latifah
Foto: Continental film

Share/Save/Bookmark