Prehliadka k Pamätnému dňu obetí holokaustu

Lumierelogo resizeV dňoch od 25. do 31. januára 2018 sa v bratislavskom Kine žLumière uskutoční prehliadka pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. Predstaví sedem filmov, ktoré sa vyrovnávajú s dnes stále aktuálnou témou holokaustu, a jej súčasťou sú aj diela, ktoré na Slovensku dosiaľ neboli uvedené.

Prehliadku vo štvrtok o 18.00 hod. otvorí poľský film Dotyk anjela (2014) od Mareka Tomasza Pawłowského, ktorý sa premietne za jeho osobnej účasti. „Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si pripomíname 27. januára na výročie oslobodenia nemeckého nacistického koncentračného  a vyhladzovacieho tábora  Auschwitz – Birkenau, dotykanjela resizemedzinárodného symbolu  zločinov proti ľudskosti. Boli v ňom uväznení a zavraždení občania takmer všetkých  európskych krajín okupovaných Nemcami, prevažne Židia. Viac ako 1,1 milióna ľudí  sa nedožilo  oslobodenia a hoci mnohé obete holokaustu nemajú ani vlastné hroby, spomienku na nich uchovávajú ľudia, pamätné miesta a inštitúcie. Je dôležité si tieto udalosti neustále pripomínať a rozvíjať citlivosť budúcich generácií na problém holokaustu a zločiny proti ľudskosti,” hovorí Monika Olech z Poľského inštitútu v Bratislave, ktorý je spolu so Slovenským filmovým ústavom organizátorom prehliadky. Tá vznikla z podnetu slovenského režiséra Dušana Trančíka.

Úvodným filmom prehliadky je beletrizovaný dokument Dotyk anjela, ktorý odhaľuje neznámy tragický príbeh nádeje na židovskú emigráciu. „Skôr ako vznikla myšlienka tábora Auschwitz – Birkenau, bol na jeseň roku 1939 v meste založený Úrad pre židovskú emigráciu do Palestíny. Tisíce ľudí z celého Sliezska s nádejou na záchranu prichádzali do obyčajného mestečka Osvienčim. Žiaľ, vzhľadom na ľahostajnosť sveta, myšlienka legálnej emigrácie Židov stroskotala,“ približuje Monika Olech film, ktorý osobne uvedie režisér, scenárista a producent Marek Tomasz Pawłowski, absolvent Fakulty réžie Štátnej vysokej divadelnej školy vo Varšave. Počas prehliadky sa premietne aj poľská filmová dráma vychádzajúca z reálnych udalostí Spravodlivý (2015) režiséra a scenáristu Michała Szczerbica, ktorého  matka  dostala medailu za záchranu šesťročného židovského dievčatka.

Diváci prehliadky budú mať tiež jedinečnú príležitosť vidieť americko-britský film Popieranie holokaustu (2016) režiséra Micka Jacksona, dramatický príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktorý nebol uvedený v slovenskej distribúcii. Film sa týka právneho sporu spisovateľky a historičky Deborah E. Lipstadtovej, ktorú obvinil z urážky na cti vojnový historik David Irving, pretože ho verejne označila za popierača holokaustu a falšovateľa dejín. Premietne sa aj maďarský film Saulov syn (2015) Lászlóa Nemesa, ocenený Oscarom za najlepší cudzojazyčný film, o maďarskom Židovi, ktorý v koncentračnom tábore objaví telo svojho syna a chce mu bez ohľadu na neustále hroziace nebezpečenstvo obstarať riadny židovský pohreb.

Slovenskú kinematografiu na podujatí zastúpi oscarový film Obchod na korze (1965) Jána Kadára a Elmara Klosa, komorný príbeh jednoduchého stolára v hlavnej úlohe s Jánom Kronerom, ktorý osvetľuje temné obdobie našich národných dejín a hovorí o nemožnosti kompromisu so zlom, o slabosti, strachu, nevedomosti a hlúposti ako živnej pôde pre hlásateľov násilia. Židovku s tragickým osudom v tejto snímke stvárnila poľská herečka Ida Kamińska. Zo súčasnej kinematografie sa premietne koprodukčná česko-slovenská snímka V tichu (2014) Zdeňka Jiráského o zabudnutých osudoch židovských hudobníkov, poznamenaných nástupom nacizmu, a prehliadku uzavrie polohraný dokumentárny film Optimista Dušana Trančíka (2008) o životných osudoch Ľudovíta Wintera, židovského zakladateľa svetoznámych kúpeľov v Piešťanoch. Film ho zobrazuje ako veľkého nadšenca, ktorého pri realizácii jeho sna nedokáže nič odradiť a v stredu 31. januára o 18.00 hod. ho divákom osobne predstaví režisér.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.