Kino Lumière uvedie cyklus o migrantoch

Lumierelogo resizeBratislavské Kino Lumière uvedie v októbri vo Filmotéke, študijnej sále Slovenského filmového ústavu, cyklus Nepozvaní hostia, ktorým reaguje na súčasnú utečeneckú krízu v Európe. Výber štrnástich filmov tematizuje prisťahovalectvo, imigráciu a je ukážkou reflexie tejto dnes opäť aktuálnej témy v rôznych historických a spoločenských súvislostiach. Cyklus tvoria oceňované filmy významných režisérov.

„Legálni prisťahovalci i nelegálni imigranti nie sú horúcou témou len v súčasnosti,“ hovorí Miro Ulman, člen programovej rady Kina Lumière. „Riešil ich už Rainer Werner Fassbinder na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia v Nemecku, v osemdesiatych rokoch potom Jim Jarmusch v USA a Theo Angelopoulos v Grécku a v novom tisícročí Ulrich Seidl a bratia Dardennovci. Ale nielen oni, ako ukazuje náš výber le havre10 resizevenovaný týmto témam.“ Zámerom cyklu je poukázať na to, či sa niečo zmenilo v pohľade a vo vnímaní väčšinovej spoločnosti na „nepozvaných hostí“ počas posledných štyridsať rokov. V kolekcii sú aj filmy režisérov, z ktorých mnohí mali s témou imigrácie osobnú skúsenosť.
   

V úvode cyklu sa premietnu dve diela významného nemeckého režiséra Rainera Wernera Fassbindera Katzelmacher (1969) a Strach jesť duše (1974) o robotníckych gastarbeiteroch v Nemecku, ktoré sú kritikou západnej spoločnosti, jej predpojatosti, xenofóbie a malomeštianskeho myslenia, blízkeho extrémnym postojom. Rovnako sa téme imigrácie vo svojej tvorbe opakovane venuje aj slávny grécky režisér Theo Angelopoulos, jeho oceňovaný film Krajina v hmle (1988) je existenciálne road movie dvoch detí z Grécka, putujúcich za neexistujúcim otcom do Nemecka. Režisér Fatih Akin, potomok tureckých rodičov v Nemecku, vo svojej snímke Proti múru (2004) na príbehu mladého páru hovorí zasa o fanatickej viere a jej dôsledkoch. Cesta za zasľúbeným životom dvoch slobodomyseľných ľudí sa stala témou aj trinásteho celovečerného filmu režiséra Tonyho Gatlifa Exil (2004) a iránsky režisér Arash T. Riahi vo filme o troch iránskych utečencoch Na chvíľu slobodní (2008) zobrazuje zložitú situáciu ľudí utekajúcich zo svojich domovov a prechodný stav žiadateľov o azyl.

 

medzi stenami 01 resizeZ iného uhla pohľadu reflektuje tému prisťahovalectva film Cudzejší ako raj (1984) režiséra Jima Jarmuscha o dievčine z Maďarska, ktorú v Amerike nečaká vysnívaný raj, ale nemilosrdná realita, alebo film Nepozvaný hosť (2007) režiséra Toma McCarthyho, v ktorom starší muž poskytne mladému prisťahovaleckému páru bez domova azyl, vďaka čomu začne objavovať „nový“ svet. Premietnu sa aj Dom obesenca (1988) Emira Kusturicu o malom chlapcovi z rómskej osady a jeho túžbe po voľnosti, slobode a bohatstve života, aj film z trilógie Krzysztofa Kieślowského Tri farby: Biela (1994) o nerovnom poľsko-francúzskom manželstve, o medziach komunikácie, individuálnej samote i stave dnešnej spoločnosti.


Do cyklu sú zaradené aj Import Export (2007) známeho rakúskeho dokumentaristu Ulricha Seidla, ktorý prináša pravdivú výpoveď o hľadaní šťastia a súčasných sociálnych pomeroch na Východe i Západe, a film o mladej Albánke v Belgicku a jej túžbe po obyčajnom živote Mlčanie Lorny (2008) režisérskej dvojice bratov Dardennovcov. Adaptácia rovnomennej knihy pedagóga a spisovateľa Françoisa Bégaudeaua Medzi stenami (2008) z prostredia školy na parížskom predmestí, kde žijú predovšetkým imigranti, je pohľadom do mikrokozmu súčasnej multikultúrnej francúzskej spoločnosti, za ktorú jej režisér Laurent Cantet získal Zlatú palmu na MFF Cannes. Cyklus uzavrie snímka úspešného fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho Le Havre (2011). S charakteristickou dávkou nadhľadu v nej rozpráva príbeh čističa topánok z francúzskeho prístavného mesta Le Havre, ktorému do života vstúpi trinásťročný africký chlapec na úteku.

 

Cyklus Nepozvaní hostia uvádza Filmotéka – Študijná sála slovenského filmového ústavu v Kine Lumière, vstupné na projekcie je 3,00 eur/2,00 eur.
Viac: http://www.aic.sk/kinolumiere

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.