Slovenské archívne dokumenty online

50 SFU resizeVýber zo slovenských archívnych dokumentárnych filmov, ktoré sú trvalou súčasťou nášho audiovizuálneho dedičstva, si od dnes budú môcť záujemcovia z celého sveta pozrieť po prvýkrát online prostredníctvom medzinárodného internetového portálu DAFilms.cz. Slovenský filmový ústav (SFÚ) sa pri príležitosti tohtoročného 50. výročia rozhodol touto formou sprístupniť filmy Martina Slivku, Dušana Hanáka, Martina Šulíka a Deža Ursinyho. Od 16. do 29.decembra 2013 ich bude možné vidieť zadarmo.

Kolekciu archívnych dokumentov od významných slovenských režisérov bude možné vidieť pod názvom Majstri slovenského dokumentu po prvýkrát online na www.dafilms.cz. „Internetový portál DAFilms.cz je online distribučná platforma českého projektu Doc Alliance. Je výsledkom spolupráce siedmich prestížnych medzinárodných festivalov dokumentárneho filmu a ponúka prístup k takmer ôsmim stovkám dokumentárnych filmov z celého sveta. Za minimálny poplatok si ich môžu diváci pozrieť priamo vo svojom prehliadači formou streamingu alebo legálne stiahnuť do počítača,“ hovorí Daniela Chlapíková z distribučnej spoločnosti Filmtopia, ktorá v spolupráci so SFÚ a s podporou Audiovizuálneho fondu (AVF) pripravili  možnosť zoznámiť sa s kolekciou slovenských archívnych dokumentov, ktoré patria v zahraniční k tým najžiadanejším. Počas prvých dvoch týždňov budú sprístupnené zadarmo.

 

obrazy stareho sveta1 resizeNa filmovom portáli DAFilms bude celkovo 26 celovečerných a krátkometrážnych slovenských dokumentov z obdobia rokov 1963 až 1991. Z tvorby Dušana Hanáka to budú film Obrazy starého sveta z roku 1972, ktorý bol v čase svojho vzniku umiestnený do trezoru a k divákom sa dostal až v roku 1988. Vďaka svojej nadčasovej téme o vnútornej slobode jednotlivca patrí v súčasnosti k najčastejšie premietaným filmom z archívu SFÚ na zahraničných podujatiach a medzinárodných festivaloch. Okrem už legendárneho Hanákovho filmu bude možné na platforme vidieť aj režisérovu krátkometrážnu tvorbu, konkrétne filmy Omša (1967), Učenie (1965), Artisti (1965) a Prišiel k nám Old Shatterhand (1966), ktoré sú reálnym obrazom svojej doby a zároveň sú stále aktuálne.

 

Významne je na portáli zastúpená tvorba Martina Slivku, jedinečného slovenského režiséra dokumentárnych filmov, dramaturga, scenáristu, etnológa a pedagóga Filmovej a televíznej  fakulty (FTF) VŠMU. Do ponuky je zaradených deväť jeho krátkych a stredometrážnych filmov z obdobia rokov 1963 – 1973 s tematikou umenia, folklóru a ľudovej tvorivosti, ktoré predstavujú ucelený prierez Slivkovou tvorbou. Ide o najvýznamnejšie diela tohto výnimočného slovenského filmára, sú medzi nimi Voda a práca, Balada v dreve, Ikony, Odosobnení, Odchádza človek, Posledná večera, Bulharské oplakávacie piesne, Národný umelec prof. Karol Plicka a snímka Martin Jonáš.

 

Neskoršie obdobie slovenskej dokumentárnej tvorby reprezentuje výber z dokumentov hudobníka Deža Ursinyho, ktorý sa ako režisér, dramaturg a scenárista venoval sociálno-etnografickej problematike. Túto líniu Ursinyho tvorby na platforme DAFilms zastupujú dve krátke snímky, ktoré nakrútil spolu s Mariánom Urbanom, a to Sanitrárovci (1980) a Gajdoš Antalík (1982). Existenciálne motívy sa v Ursinyho tvorbe objavili po prepuknutí vážnej choroby, ktorá sa stala námetom jeho neskorších filmov. Jedným z nich je aj celovečerný dokument O rakovine a nádeji (1991), ktorý uzatvára trojicu Ursinyho dokumentov. Režisér v ňom reflektuje vlastnú skúsenosť so smrteľnou chorobou v čase, keď s ňou aktívne bojoval, a upozorňuje na jeden zo základných spôsobov zvládnutia vážneho ochorenia, ktorým je nutnosť prevziať zodpovednosť za svoj život do vlastných rúk. Tri ďalšie krátkometrážne filmy Ticho (1988), Hurá (1989) a Etika a politika (1990) v ponuke portálu sú od nášho najúspešnejšieho režiséra z obdobia 90. rokov Martina Šulíka, ktoré nakrútil ešte počas štúdia na FTF VŠMU.

 

Výber dvadsiatich krátkometrážnych a celovečerných filmov dopĺňa na DAFilms.cz kolekcia šiestich dokumentov z rokov 1968 a 1989, reflektujúca významné historické a spoločenské udalosti z Augusta´68 a Novembra´89. Obsahuje kolektívne diela Čas, ktorý žijeme, mimoriadne vydanie Týždňa vo filme pod názvom Čierne dni a film Tryzna z roku 1968. Ďalej filmy Letová správa OK 89 – 90 v réžii Ilju Ruppeldta, Sonda 1/1990 – Vlak Nežnej revolúcie režisérov Rudolfa Ferka a Andreja Horáka z roku 1990 a dokument Evy Štefankovičovej Všetci spolu... (po slovensky) z roku 1991.

 

Kolekciu filmov na internetovom portáli DAFilms.cz pripravil Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s distribučnou spoločnosťou Filmtopia a s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu (AVF).

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.