Futbalová mánia na Art Film Feste

Film Kena Loacha Hľadanie Erica (2009) je zaujímavou zmesou silnej sociálnej drámy a tragikomédie o všedných outsideroch i legendách, ktoré z času na čas vedia zostúpiť z hviezdneho neba, alebo z plagátu na stene, aby svojim fanúšikom pomohli. Presne tak, ako sa stalo britskému poštárovi a futbalovému nadšencovi Ericovi Bishopovi. Jeho život sa mu nepríjemne rozpadá pred očami, nedokáže sa stretnúť s bývalou ženou, adoptovaní synovia sa zapletú do poriadneho problému a on rozmýšľa nad samovraždou. Dokáže mu pomôcť jeho idol, bývalý futbalový hráč Manchesteru United Eric Cantona? Predstaviteľ poštára, Steve Evets bol nominovaný na Európsku filmovú cenu pre najlepšieho herca.

To, že futbalu sa dá prepadnúť kdekoľvek na svete, dokazuje Pohár (r. K. Norbu, 1999), vôbec prvý film nakrútený v tibetskom jazyku. Príbeh podľa skutočných udalostí hovorí o tom, že budhistická filozofia a nadšenie pre futbal si nie sú až tak vzdialené, ako by sa mohlo zdať. Film sleduje dvoch tibetských chlapcov, ktorí utiekli z Tibetu a útočisko našli v budhistickom kláštore v čase, keď vo Francúzsku prebiehajú majstrovstvá sveta vo futbale. Zobrazuje život mníchov a ich futbalové nadšenie so sviežim humorom a zároveň rešpektom. Film získal cenu FIPRESCI na festivale v Pusan.

Futbal z celkom inej strany predstaví britský film Football Factory (r. N. Love, 2004). Vznikol podľa literárnej predlohy Johna Kinga, bývalého člena hooligans a fanúšika futbalového klubu Chelsea F.C.. Na pozadí výbornej hudby sa odohráva divoká jazda pomedzi násilím, bitkami, drogami, sexom a existenčnými problémami, nakrútená dokumentárnym štýlom, aby pomocou britkého humoru poukázala na závažné sociálne problémy.

Pre podobné témy však nemusíme chodiť ďaleko. Režisér Karel Smyczek nakrútil už v roku 1987 závažný film Proč? o negatívnych dopadoch futbalového chuligánstva. Inšpiráciou mu bola skutočná udalosť, pri ktorej skupina mladých fanúšikov zdemolovala vlakovú súpravu a vážne ohrozovala spolucestujúcich a vlakovú sprievodkyňu. Aj po toľkých rokoch ide o nepríjemný pohľad na to, čoho je človek schopný, ak podlieha silnej skupine.

Na celkom iné problémy poukazuje nemecký dokument Skrytý futbal (r. D. Assmann, A. Najafi, 2008). Rozpráva o snahe nemeckého ženského futbalového tímu, zorganizovať priateľský zápas s tímom Iránčaniek, ktoré ešte nikdy nemali možnosť hrať proti inému družstvu. Vybaviť všetky potrebné povolenia na iránskych úradoch alebo zohnať tie správne ženské dresy v Teheráne, je však nesmierne náročné. Film získal na Berlinale 2008 cenu pre najlepší dokument.

Vo „futbalovej“ sekcii nebude chýbať ani slávny vojnový film Johna Hustona Nerovný zápas (1981) o zápase zajatcov s ich nacistickými väzniteľmi, dokument o účasti posledného československého futbalového tímu na majstrovstvách sveta v roku 1990 Ciao, Italia! (1991) a ďalšie tituly.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.