ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Nakrúca sa česko- slovenský film LIDICE

LIDICE sú smutne známym fenoménom – najväčšou tragédiou v moderných dejinách bývalého Československa. V máji 1942 sa stal v Prahe atentát na ríšskeho kancelára a druhého najvyššieho predstaviteľa SS Reinhardta Heydricha, ktorý bol považovaný vo vtedajšej nemeckej ríši po Hitlerovi za muža č. 2. Atentát uskutočnili československí výsadkári – Česi Jozef Valčík a Jan Kubiš a Slovák zo Žiliny rotmajster Jozef Gabčík, ktorí boli na túto úlohu špeciálne vycvičení v Škótsku. Atentát na Heydricha bol ojedinelým diverzným činom na predstaviteľa nemeckých ozbrojených síl v priebehu celej 2. svetovej vojny.

LIDICE-_Adam_Dvorak_Karel_Schwarzenberg_Petr_Nikolaev_resizePred niekoľkými dňami padla prvá klapka česko-slovenského projektu LIDICE, ktorého réžiu kvôli zdravotným problémom prebral po Alice Nellis režisér Petr Nikolaev (Báječná léta pod psa, Kousek nebe, Jménem krále). Nakúcanie sa začalo v priestoroch bývalého väzenia v Mladej Boleslavi za účasti hercov Karla Rodena a Jana Budařa. Pozvanie na túto udalosť prijal minister zahraničných vecí ČR Karel Schwarzenberg, čím nadviazal na akt svojho strýka, bývalého princa Františka Schwarzenberga, ktorý bol hlavním rečníkom pri znovuodhalení rekonštruovaného pomníku v amerických Lidiciach v štáte Illinois v roku 1957.

„Je pravda, že natáčet se začalo již v pondělí 26. července, nicméně klapka, kterou pro nás udělal Karel Schwarzenberg byla více než symbolická. Vždyť i křest lodi se provádí až po spuštění na vodu, když je schopna plout. Obdobně je to i s naším natáčením, na naší „filmové plavbě“. Karel Schwarzenberg nejen symbolicky „klapl“ záběr, ale zároveň nám jako kapitán popřál štěstí,“ vysvetlil producent filmu Adam Dvořák.

Príbeh podľa scenára Zdeňka Mahlera, oceneného cenou Sazky v roku 2007, ponúka pohľad na tragický osud Lidíc počas 2. svetovej vojny, kedy z nezvyčajnej perspektívy: prostredníctvom príbehu troch mužov, ktorých osudy ovplyvnili osobné vzťahy a nevera. Ide o príbeh plný emócií, ktorý poukazuje na to, ako môžu zdanlivé maličkosti zmeniť chod dejín a spôsobiť tragédiu.
Nakrúcanie filmu bude prebiehať v niekoľkých etapách do konca roka, premiéra v ČR bude 9. júna 2011, deň pred smutným výročím tragickej udalosti, slovenská premiéra je plánovaná na jeseň 2011.

LIDICE_-_Karel_Roden_Jan_Budar_resizeProducentami filmu sú spoločnosť Movie, s.r.o. koproducentami Česká televízia, Slovenská televízia, Magic Box a Magic Box Slovakia.

Film je podporený Štátnym fondom pre podporu a rozvoj českej kinematografie a Audiovizuálnym fondom na Slovensku.

V hlavných úlohách sa predstavia špičkoví českí a slovenskí herci: Karel Roden, Zuzana Bydžovská, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Jan Budař a Václav Jiráček.

www.filmlidice.cz

Share/Save/Bookmark