ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Nominácie na Slnko v sieti 2010

Bez_nzvu_resizeV Historickej budove Slovenského národného divadla sa uskutoční 27. apríla 2010 slávnostné udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti 2010. O ocenenia sa uchádzajú slovenské filmy a s nimi spojené tvorivé výkony, ktoré mali premiéru v rokoch 2008 a 2009. Na televízny prenos tejto slávnosti sa podujala televízia Joj, moderátorom večera bude Jan Kraus, scenár pripravila Adriana Kronerová a režisérom večera bude Jeffo Minařík.

216746_ladislav-chudik_resizeSlovenská filmová akadémia, ako informovali na tlačovej besede, sa rozhodla oceniť za výnimočný prínos slovenskej kinematografii hereckú legendu Ladislava Chudíka a dramaturga, scenáristu, prekladateľa a básnika Alberta Marenčína, lebo zásadným spôsobom ovplyvnili slovenskú kinematografiu.

Členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie v prvom kole a vybrali v jednotlivých kategóriách nominácie na ocenenia. Na základe prihlášok producentov vyberali zo 16 hraných a 15 dokumentárnych dlhometrážnych filmov, 5 krátkych hraných a 12 animovaných filmov.

O cenu za najlepší hraný film sa budú uchádzať Líštičky Miry Fornay, Nedodržaný sľub režiséra Jiřího Chlumského a Pokoj v duši Vlada Balka.

Skvelú úroveň súťažiacich dokumentov potvrdilo vysoké a tesné bodovanie, ktoré prinieslo nominácie až štyrom filmom: Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa, Hranica Jara Vojteka, Osadné Marka Škopa a Slepé lásky Juraja Lehotského a zároveň zabezpečilo nominácie v kategórii réžia práve dokumentaristom – najlepším režisérom sa stane jeden z trojice: Juraj Lehotský, Marko Škop a Jaroslav Vojtek.

Najlepším animovaným filmom sa stane buď film Michaely Čopíkovej About Socks and Love, film Borisa Šimu Chyťte ho! alebo film Michala Meszároša Pružinka.

Nominácie v kategórii krátky hraný film získali filmy: Ďakujem, dobre Mátyása Priklera, Obedár Ľubomíra Mihailo Kocku a Otec Lukáša Hanuláka.

Najlepším hercom v hlavnej úlohe bude Attila Mokos (Pokoj v duši), Karel Roden (Bathory) alebo Samuel Spišák (Nedodržaný sľub).

Najlepším hercom vo vedľajšej úlohe jeden z trojice Roman Luknár (Pokoj v duši), Ondřej Vetchý (Nedodržaný sľub), Robert Więckiewicz (Pokoj v duši).

Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe sa môžu stať Réka Derzsi (Líštičky), Anna Friel (Bathory), Ina Gogálová (Nedodržaný sľub) alebo Tereza Nvotová (Tango s komármi).

Najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe Tereza Brodská (Tango s komármi), Helena Krajčiová (Pokoj v duši) alebo Zuzana Kronerová (Hodinu nevieš).

Nominácie v ďalších ôsmich kategóriách sú:

Najlepší scenár: Jiří Křižan (Pokoj v duši), Juraj Lehotský, Marek Leščák (Slepé lásky), Jaroslav Vojtek, Marek Leščák (Hranica)

Najlepší kameramanský výkon: Ján Ďuriš (Nedodržaný sľub), Juraj Chlpík (Slepé lásky), Martin Kollár (Ako sa varia dejiny), Martin Štrba (Pokoj v duši)

Najlepší filmový strih: František Krähenbiel (Osadné) a (Slepé lásky), Marek Šulík (Ako sa varia dejiny)

Najlepší filmový zvuk: František Krähenbiel (Slepé lásky), Jan Paul (Pokoj v duši), Martin Večeřa (Nedodržaný sľub)

Najlepšia pôvodná filmová hudba
: Jan Jirásek, Simoon Boswell, MAOK (Bathory), Michał Lorenc (Pokoj v duši), Michal Novinski (Nedodržaný sľub), Marek Piaček (Ako sa varia dejiny)

Najlepší výrvarný počin
: Anita Hroššová, Lilianna Gałązka (Jánošik. Pravdivá história – masky), Juraj Jakubisko (Bathory), František Lipták, Marek Zawierucha (Jánošik. Pravdivá história – architekt), Juraj Steiner (Nedodržaný sľub)

Najlepšie návrhy kostýmov: Anita Hroššová, Magdalena Tesławska (Jánošik. Pravdivá história), Jaroslava Pecharová (Bathory), Simona Vachálková (Nedodržaný sľub)

Najlepším zahraničným filmom
sa stane buď film Cristiana Mungiu 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni, Karamazovovci Petra Zelenku alebo Katyň Andrzeja Wajdu.

Share/Save/Bookmark