Novinky z filmových Karlových Varov 4

 

Príbeh filmu sa odohráva počas druhej svetovej vojny a hovorí okrem krutostí vojny aj o túžbe otca po dcérea naopak, ktorí jeden druhého považujú za mŕtvych, ale v kútiku duše dúfajú v zázrak. Nikita Michalkov, ktorý je predsedom Zväzu filmových tvorcov Ruskej federácie, prezidentom Ruského fondu 15124-nikita-michalkov-mff-karlovy-vary-1999_resizekultúry, prezidentom moskovského MFF a Národnej filmovej akadémie o svojom filme na tlačovej besede okrem iného povedal: „Dávno som chcel nakrútiť film o vojne, a to z viacerých príčin. Jednou z nich bola reakcia na skvelý Spielbergov film Záchráňte vojaka Ryana. Pretože keď som videl vychádzať v Paríži mladých ľudí z kina a hovorili o filme, zistil som, že nepochopili, že je to tá istá vojna, ktorá priniesla víťazstvo v druhej svetovej vojne. A myslím si, že pravdu o nej vojne aj u nás málokto vie, pretože sa vžil istý stereotyp. Nehovorím, že nevznikli krásne filmy o vojne, ako Balada o vojakovi alebo Osud človeka, ale mnohé poznačil príznak klišé – oslobodzujúca víťazná armáda, hrdinskí vojaci, generáli. Nastal však už čas ukázať aké to bolo v skutočnosti, čo dlhé roky cenzúra nepovoľovala. A mám pocit, že je veľmi nebezpečné zabúdať aké to bolo, pretože vojna v Kambodži, Afganistane, Maledivách, je ďaleko. Skutočná vojna sa odohráva len tam, keď bojujete na svojom území. Nie je to len vojna vojakov, generálov, ale vojna všetkých - žien, detí, starcov, polí, lúk, pastvín, riek. Keď sme narátali, že bojovalo 30 miliónov ľudí , tak som zistil, že každý mal svoju vojnu a vlastné spomienky.“

K favoritom festivalu patrí nesporne český film 3 sezóny v pekle Tomáša Mašína, ktorý vznikol na motívy autobiografie Egona Bondyhu. Píše sa rok 1947, Praha je plná energie aj extravagantnosti. Devätnásťročný Honza sa oddáva bohémskemu životu, aby po roku 1948 precitol zo snívania. O snímke, ktorá mala na Slovensku premiéru si len pripomeňme, že hovorí o vzbure mladého človeka proti spoločnosti, konvenciám i vlastnému otcovi, ale aj o vzbure 14999-3-sezony-v-pekleľudí proti neprávosti doby. A tiež, že získala troch Českých levov za kameru, zvuk a tiež hlavný predstaviteľ Kryštof Hádek za hlavnú úlohu iste aj preto, že je na debut je umelecky zrelé dielo.

Z ostatných súťažných filmov ruský príspevok Drugoje nebo (Druhé nebo) režiséra Dmitrija Mamuliu hovoriaci v metaforách a tajných náznakoch o hľadaní zmyslu života, je na môj vkus aj príliš depresívny, pochmúrny a bezvýchodiskový. O čo je ruský film ubíjajúcejší o to s väčším pôvabom, nadhľadom a humorom kormidluje príbeh absolvent FAMU Rajko Grlič v chorvátsko-srbsko-slovinskom filme Neka ostane medju nama (Nech to ostane medzi nami). Sukničkárov, nepolepšiteľných záletníkov sa nedotkne nič ani vojna, ani smrť otca (zdedili jeho gény), ani utrápené miki_manojlovic_resizemanželky a milenky. Vzťahy sú tak poprepletané, že sa v nich nikto nevyzná, ale čo na tom, veď to ostane v „rodine“. Film prekypuje humorom, lascívnymi scénami (nie nechutnými) a možno ho označiť za nemoralizujúcu komédiu s trpkou príchuťou a navyše hereckým koncertom neopakovateľného Mikiho Manojloviča. Bola to odmena a dôstojná bodka za hlavnou súťažou.

V Mestskom karlovarskom divadle premietli legendárny český horor Petrolejové lampy režiséra slovenského pôvodu Juraja Herza. Film nezostarol, obecenstvo zaujal a tvorca si pri tejto príležitosti prevzal ocenenie najvyššie Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii, ktorý mu odovzdal prezident festivalu Jiří Bartoška.

Filmová nadácia RWE & Barrandov Studio odovzdala v Karlových Varoch cenu za literárnu prípravu celovečerných hraných filmov. Víťazom sa stal Jaro Rehák za dramatickú a pritom menej známu epizódu 16188-jiri-bartoska-a-eva-zaoralovaz pohnutých dejín 20. storočia. Ide o reálny príbeh židovských vysťahovalcov, ktorí utekali pred nacizmom z Európy do Palestíny na dunajskom kolesovom parníku. Počet pasažierov však niekoľkonásobne prevyšoval kapacitu lode. Scenár má názov Na drugu stronu (kapitánom bol Rus) a Rehák pracoval na scenári 10 rokov.

Na festivale nemohla chýbať ani tradičná Média party, na ktorej je zvyčajne celý festival kvôli uvoľnenej aneprotokolárnej atmosfére. Novinári, ako každý rok, vždy niečím prezidenta festivalu a umeleckú riaditeľku prekvapia. Tentoraz si Eva Zaoralová a Jiří Bartoška vyslúžili za sedemnásťročné „manželstvo“ džínsové bundy a spievali im k tomu známy hit z filmu Starci na chmeli Milenci texaskách. „Prezident poďakoval slovami: „ Nie je to manželstvo z lásky, ale z rozumu a spravili ste z nás idiotov. A ak všetko dobre pôjde budeme tu nabudúce ako idioti znovu.“

Foto:

Nikita Michalkov

Záber z filmu 3 sezóny v pekle. Na obrázku Kryštof Hádek

Miki Manojlovič

Eva Zaoralová a Jiří Bartoška

 

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.