Katla (TV seriál)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Katla2 resizePo islandskom seriáli Katla, navyše ovenčenom menom majstra, ktorým Baltasar Kormákur nesporne je, asi siahnu s očakávaním mnohí. Magické obrazy severskej prírody a ich asketická estetika je kulisou, ktorá priťahuje akosi automaticky už len svojou terapeutickou, meditačnou krásou. Po prvom diele však je jasné, že tvorcovia si len s touto devízou nevystačili. Aj voľba vysoko atraktívneho prostredia si žiada dej plný neočakávaných obratov a prekvapení, čo avízo sľubne naznačovalo.

Vulkanická činnost sopky Katla je prítomná všade, z vodovodu tečie znečistená voda, všetko je pokryté prachom a Thor Jenssen (Ingvar Sígurdsson) sa vracia domov, bol vulkanológom opraviť generátor. Nabáda dceru Grímur (Gudrún Ýr Eyfjord), aby spolu s manželom Kjartanom (Baltasar Breki Samper, Snímka resizeznámy aj zo seriálu V pasci) odišli do Rejkjavíku. Môžu tam dostať lepšiu prácu, život pod sopkou nemá žiadnu perspektivu. Rodine chýba Ása (Íris Tanja Flygenring), sestra Grímur, ktorá sa stratila v horách. Obyčajné starosti v nezvyčajnej situácii. Vo vulkanickom stredisku skúmajú vzorky zo sopky a zisťujú neštandardné procesy. Darri ( Björn Thors) sa rozhodne preskúmať situáciu na mieste. Okolie je uzavreté, vstup na povolenie. Recepčná Bergrún (Guðrún Gísladóttir) v miestnom hoteli Vik si vykladá karty, ale ona vie viac než jej prezradia. Policajt Gisli musí vyzdvihnúť osobu, ktorá sa objavila neďaleko sopky. Predpokladajú, že je to tuláčka. Jeho žena je chorá, leží v posteli a ošetrovateľka ho upozorňuje, že jej stav sa zhoršuje. Mali by ju previesť do nemocnice v Rejkjavíku. Toľko úvod do postáv a ich vzťahov.

Podivnosti začínajú s výpoveďou zachránenej žeKatla4 resizeny. Po tom, čo ju zbavia vrstvy hliny a popola začne tvrdiť, že sa volá Gunhild (Aliette Opheim), je Švédka a pamätá si, že na ľadovec ju zobral Thor. Pracovala v hoteli Vík. Bergrún zistí, že pred rokmi naozaj takáto žena v hoteli pracovala. Nájdu aj jej telefónne číslo a zistia, že Gunhild existuje, žije so synom v Uppsale. Aj keď všetko považuje za vtip do dediny pod sopkou dorazí. Nikto nevie existenciu ženy vysvetliť a zástup dvojníkov, pokrytých popolom sa zmnožuje. Ďalšou je Ása, stratená sestra Grímur.

S príchodom ľudí z minulosti pracoval už nórsky a treba poznamenať, že oveľa vydarenejší seriál Sprítomnelí (Beforeigners 2019, HBO). Za asistencie silných bleskov sa z mora vynárajú reprezentanti najrôznejších období, od doby kamennej až po Vikingov a začleňujú sa do spoločnosti. Sci-fi je tu Katla5 resizekombinovaná s detektívnymi prvkami, policajti vyšetrujú vraždy , súvisiace s nevšednými javmi. Aj keď bol tento nápad originálny a vcelku zaujímavo rozohraný, seriál sa dopracoval len k prvej sérii. Rozvíjať takýto druh príbehov a dospieť k nejakej prijateľnej pointe vôbec nie je jednoduché, lebo si žiada dôverhodné vysvetlenie a jeho konštrukcia vyžaduje vyšší level vedeckej imaginácie, alebo aspoň dôkladnejšieho ponoru do mytológie, či prírodnej mystiky.

Neveľmi obratne sa v týchto oboroch pohybovali i tvorcovia Katly. Vulkanológovia síce zistia, že vzorky, odobrané zo sopky sú nezvyčajné a vykazujú znaky živého organizmu, ale to je zhruba všetko. Mytologický nábeh mala scéna, keď Thor zahrabe do zeme mŕtveho havrana. S prekvapením však po nejakej dobe zistí, že rovnaký, s bielym pierkom sa oKatla6 resizepäť objavil. Havrani Huginn a Munnin boli poslovia severského boha Ódina. Nosili mu správy z celého sveta. K mytologickému kontextu však rozprávanie nesmeruje, sústreďuje sa na okolnosti, sprevádzajúce prítomnosť stále nových dvojníkov a dvojníčok. Jednou z nich je i živá a zdravá manželka Gisliho, priamo konkurujúca chorej, pripútanej na lôžku, čo vedie Gisliho k snahe vyriešiť tento zapeklitý problém. Podobná dilema stojí aj pred Grímur. Jej optimistickejšie naladená dvojníčka sa iniciatívne chopí manžela Kjartana a ona sa rozhodne pre definitívne riešenie v štýle ruskej rulety.

V tejto, stále neprehľadnejšej spleti zdvojených postáv nič iného než rázne účtovanie ani tvorcom neostávalo. Pôvodným zámerom zrejme bolo poukázať na prírodné sily, ktoré dávajú ľuďom vlastnú Katla8 resizemocenskú lekciu. Táto podstatná ídea sa mihne už len vo verbálnych proklamáciách. Jedna z postáv hovorí o tom, že „ príroda nám pripomína akí sme malí a ako veľmi na nej závisíme“. Účinnejšie včlenenie funkčného prírodného divadla, zvlášť keď ide o činnost sopky, by zrejme podstatne navýšilo rozpočet, ale demonštrovať práve toto spojenie s celým dianím by malo oveľa efektnejší význam, než sledovať vzťahové krízy v bezvýchodných situáciách. Oveľa funkčnejšie vstupuje do deja islandské prostredie a prírodné podmienky napríklad v detektívnom seriále V pasci (Trapped, 2016 -2021, Netflix) , pod ktorý bol ako tvorca podpísaný práve Baltazár Kormákur.

Katla7 resizeKatla (TV seriál), Island, 2021
Dĺžka: 6 h 7 min. (Minutáž: 42–52 min.)
Manažéri projektu: Baltasar Kormákur, Sigurjón Kjartansson
Réžia: Baltasar Kormákur, Börkur Sigþórsson, Þóra Hilmarsdóttir
Scenár: Sigurjón Kjartansson, Davíð Már Stefánsson, Lilja Sigurðardóttir
Hudba: Högni Egilsson
Strih: Sigvaldi J. Kárason, Sigurður Eyþórsson
Zvuk: Huldar Freyr Arnarson, Björn Viktorsson
Scénografia: Frosti Fridriksson, Ylfa Geirsdóttir, Daníel Örn Heimisson, Ásgeir Líndal, Kristín Morthens, Nanna Snorradóttir, Sunneva Ása Weisshappel
Masky: Ragna Fossberg, Rakel María Hjaltadóttir, Guðbjörg Huldís Kristinsdóttir
Producenti: Baltasar Kormákur, Magnús Viðar Sigurðsson, Agnes Johansen
Hrajú: Guðrún Ýr Eyfjörð, Íris Tanja Flygenring, Ingvar Sigurðsson, Aliette Opheim, Þorsteinn Bachmann, Sólveig Arnarsdóttir, Birgitta Birgisdóttir, Helga Braga Jónsdóttir, Agata Árnadóttir Coadou, Skúli Gautason, Guðrún Gísladóttir, Aldís Amah Hamilton, Kristín Þóra Haraldsdóttir, Hlynur Harðarson, Leifur Hauksson, Björn Ingi Hilmarsson, Kolfinna Orradóttir, Valgerður Rúnarsdóttir, Baltasar Breki Samper, Valter Skarsgård, Haraldur Stefansson, Jóhanna Friðrika Sæmundsdóttir, Guðbjörg Thoroddsen, Björn Thors
Distribúcia: Netflix
Foto: ČSFD cz.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.