Precious – americký Jób

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

precioussZafír je drahokam modrej farby. Sapphire, anglická podoba tohto slova, je poetka z New Yorku, pôvodne učiteľka v Harleme, ktorá sa preslávila knižkou American Dreams (Americké sny, 1994), portrétmi ľudí ničených chudobou, násilím a zneužívaním. Jej román Push (Tlač, 1996) zaujal „nekompromisnou úprimnosťou rozprávania“ a stal sa literárnou predlohou filmu Precious (Poklad, USA 2009). Oscarom ocenený scenár napísal Geoffrey Fletcher, režíroval Lee Daniels (1959), známy svojím debutom Tieň zabijaka (2005), produkciou Plesu príšer a politickým agitovaním za účasť farebných obyvateľov vo voľbách v kampani Billa Clintona.

Claireece Jonesová, nazvaná svojou matkou pri narodení Precious - Poklad, čo je v kontexte jej ďalšieho životného osudu krutá irónia, je šestnásťročná černoška (politicky korektne povedané Afroameričanka), ktorá žije v Harleme so svojou sadistickou matkou. S pomerne Precious_5_resizeslušnými výsledkami navštevuje strednú školu, hoci, ako sa ukáže neskôr, nevie čítať ani písať. Zrejme na dobré ohodnotenie jej stačí pasívna účasť na hodinách. Škola je pre Precious vítaným vybočením z každodenného stereotypu, ktorý napĺňa práca v domácnosti, najmä vyváranie sýtych, nezdravých jedál, sústavné ponižovanie, fyzické a psychické týranie zo strany matky a dlhoročné sexuálne zneužívanie zo strany otca, ktorého plodom má byť už druhé dieťa (prvé, dievčatko príznačne nazvané Mongo, trpí Downovým sydrómom). Pre druhé tehotenstvo musí Precious opustiť školu, ale riaditeľka jej vybaví alternatívnu výučbu, ktorá je zásadným zlomom v jej živote. Tu sa nešťastná dievčina stretne s ideálnou učiteľkou Blu Rainovou, ktorá sa usiluje nielen komplikované bytosti zo sociálne slabšieho prostredia niečo naučiť, ale najmä ich povzbudzovať, aby si uvedomili svoju vlastnú cenu („každý človek je v niečom dobrý“) a získali potrebné sebavedomie. Pod jej vplyvom sa Precious konečne otvára, začína hovoriť o svojich problémoch a rozhodne sa skoncovať s doterajším životom. Postupne sa jej darí odstraňovať svoju negramotnosť, začína čítať aj „hrubé“ knižky a túži po ďalšom vzdelávaní. Svojim dvom deťom (medzitým porodí zdravého chlapčeka Abdula) chce byť dobrou matkou, postarať sa o ne a dať im lásku, ktorú sama nepoznala. Lenže na dievčinu s nadštandardnou hmotnosťou a napriek zdanlivej pasivite aj buldočou povahou už čaká ďalšia „jóbovka“, tentoraz definitívna...

Precious_6_resizeRežisér Lee Daniels bol v detstve taktiež týraný, hoci iba psychicky, a tak sa dokázal vžiť do pocitov svojej hrdinky. Rozumel predovšetkým jej únikom do ríše fantázie vždy, keď bola realita neznesiteľná. Vtedy si Precious predstavuje naivne nielen to, že bude celebritou z titulných strán časopisov, či objektom túžby obľúbeného matikára, ale aj milovanou dcérou svojej patologicky nenávistnej matky. („Som tu“, povie v alternatívnej škole, a je to lakonicky vyjadrený pocit pohody, ktorý zažíva len zriedka.) Možno, že úderov, ktoré sa sypú na úbohú dievčinu, je až priveľa, čo postupne narúša reálnosť príbehu, v očiach diváka ho spochybňuje a znižuje jeho empatiu. Zdá sa, že tvorcovia diela sa snažili doň vtesnať všetky aktuálne témy súčasnej Ameriky (nie je dôležité, že dej sa odohráva v roku 1987, je však zaujímavé, že jednou z výkonných producentov bola hviezda americkej televíznej talk show Oprah Winfrey). Popri už spomínanom sexuálnom zneužívaní, fyzickom a psychickom týraní sú to aj nefungujúce rodinné vzťahy, izolácia černošskej komunity v harlemskom gete, nezamestnanosť, zneužívanie sociálneho systému, kontroverzný pohľad na homosexualitu a lesbické vzťahy, hrozba AIDS. Niektoré z týchto tém vyplývajú z deja a konania postáv, niektoré sa objavujú iba vo vnútornom monológu Precious, ktorý je akýmsi komentárom diania okolo nej. Nazdávam sa, že menej by bolo aj v tomto prípade viac, tým skôr, že niektoré menšinové témy sú zbytočné. Blu Rainová je dobrou učiteľkou bez ohľadu na to, že žije v spokojnom lesbickom vzťahu, hlavná hrdinka by sa dopracovala k novému životnému pocitu aj bez smrteľnej nákazy a podobne.

Silnou stránkou tohto filmu sú herecké výkony. Mo´Nique, populárna komediálna herečka, získala za stvárnenie postavy matky Oscara. Jej Mary je nenávistné monštrum, ktoré dlhé roky dopúšťa zneužívanie svojej dcéry, ba, paradoxne, trestá ju za to, že v nej vidí sokyňu. Motívy svojho správania sa snaží objasniť a najmä ospravedlniť v záverečnom rozhovore so sociálnou pracovníčkou takým presvedčivým spôsobom, že v nej vyvolá plač. Ťažko však uveriť v premenu tejto sadistickej ženy, ktorá si nezaslúži označenie matka, na normálneho tvora, dá sa predpokladať, že aj teraz jej ide iba o pravidelný prísun dcériných sociálnych dávok. Jej monológ o absencii lásky a Precious_3_resizenezvládnuteľnej túžbe po nej je však hereckým výkonom, ktorý neušiel pozornosti akademickej poroty. Oscara by si však zaslúžila aj dvadsaťštyriročná Gabourey Sidibe, ktorá stvárnila titulnú postavu ako svoj filmový debut (isté skúsenosti má s amatérskym divadlom). Hoci väčšinu filmu iba mlčí a díva sa, pasívne prijímajúc všetky údery osudu, vo chvíli, keď sa pretrhne vnútorná hrádza jej sebaovládania, je to záplava bolesti, smútku, hnevu a množstva nezodpovedaných otázok. Najsympatickejšou postavou je učiteľka Rainová v podaní Pauly Pattonovej, láskavý a dobrý človek, plný nefalšovaného záujmu o iných ľudí, vždy pripravený nielen vypočuť si ich problémy, ale aj reálne ich riešiť. Bonusom filmu je obsadenie dvoch hudobných superhviezd do epizódnych úloh. Tmavou parochňou a absenciou líčidiel na nepoznanie zmenená Mariah Carey hrá sociálnu pracovníčku pani Weissovú, ktorá je druhou bútľavou vŕbou Precious, a rocker Lenny Kravitz vytvára postavu ošetrovateľa Johnnyho, sympatického vegetariána s priateľským vzťahom k mladej rodičke. Ani jeden z nich nevytŕča z dobre zohraného hereckého kolektívu, hrajú disciplinovane a presvedčivo.

Precious_4_resizeKladné hodnotenie si zaslúži aj kamera Andrewa Dunna, ktorá nielen pozorne sleduje tváre protagonistov, ale zasvätenými pohľadmi do harlemského geta vytvára akúsi sociologickú sondu do života jeho obyvateľov, veľmi autentickú a presvedčivú. Také sú aj dramatické zábery z alternatívnej školy, pôrodnice a Preciousinho domova, ktoré svojou „roztrasenosťou“ (ručná kamera) podčiarkujú realitu.

Film sa končí optimisticky a môže dodať nádej všetkým ľuďom, ktorí sa necítia dobre ani vo svojom tele, ani vo svojom živote. Ukazuje, že cesta k zmene vedie cez vzdelanie a starostlivo budované sebavedomie, pričom prepotrebným sprievodcom na tejto namáhavej ceste je láska. Niekde za titulkami však zostáva trčať otázka, čo bude s Precious a jej dvoma deťmi na newyorskej ulici, po ktorej tak odhodlane vykročila, vo chvíľach, keď smrteľná choroba vypukne naplno...

Precious_1_resizePrecious, USA 2009
Námet: román Push od Sapphire
Scenár: Geoffrey Fletcher
Réžia: Lee Daniels
Kamera: Andrew Dunn, B.S.C.
Strih: Joe Klotz
Hudba: Mario Grigorov
Hrajú: Gabourey Sidibe, MoˇNique, Paula Patton, Mariah Carey, Lenny Kravitz, Sherri Shepherd
Foto: Film Europea

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.