Nič nového, chvalabohu

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

doba-ladova21Nič si nenahovárajme: rodinné digitálne animované komédie Doba ľadová a Doba ľadová 2 vznikli ako čisto komerčné produkty. Neprišli vychovávať, vzdelávať, bojovať, presadzovať rodinné hodnoty, ba ani rozprávať veľké príbehy – ale rozosmievať, zabávať, poskytovať oddych a dobrú náladu. Stará dobrá poctivá komercia. Cieľ splnili. Na vstupenkách do svetových kín utŕžili dovedna vyše miliardy dolárov. Ponúkli prostý zemitý, no nie nevkusný slovný i situačný humor, prístupný všetkým divákom, zaujímavo štylizovanú animáciu, ktorej nejde o to byť skutočnejšia ako skutočnosť – a predovšetkým: hrdinov, ktorých si publikum zamilovalo.

Prvá Doba ľadová z roku 2002 bola variáciou na Knihu džungle – mamut Manny, šabľozubý tiger Diego a pojašený leňochod Sid sa usilovali vrátiť ľuďom stratené dieťa. Tu ešte badáme náznaky vyšších ambícií. Dvojka z roku 2006, v ktorej sa črieda rozrástla o mamuticu Ellie a dve bláznivé vačice, si za ústredný motív vybrala legendu o potope sveta a Noemovej arche, ale len po stránke sujetu, nie idey.
doba-ladova_08Doba ľadová 3 už žiadnu podobnú hlbšiu líniu nemá. Ak niečo varíruje, nuž len klasické príbehové schémy – a samu seba. Na prvý film sa ponáša tým, ako výdatne sa nechala inšpirovať digitálne animovanou disneyovkou Dinosaurus. A ak by sme už silou-mocou potrebovali nájsť korene v klasike, tak azda v Stratenom svete A. C. Doyla. Nám, na východ od raja, však viac pripomína vedecko-fantastický román Sannikova zem ruského klasika V. A. Obručeva a rovnomenný sovietsky film z roku 1973. O podzemnom svete, v ktorom sa zastavil čas. Napokon, ani Zemanova Cesta do praveku nie je úplne od veci.
Aj trojka pre osvieženie prináša zopár nových postavičiek. Hrdinom, ktorý sa však nestane príslušníkom divokej bandy, je jednooký obyvateľ podzemnej ríše veľajšterov, lasičiak Buck. Ďalší z pestrej galérie čudákov a bláznov, blízky príbuzný piráta Jacka Sparowa. Mama trojice malých tyranosauríkov zasa pripomenie dračicu zo Shreka. Zabudnúť nemožno na zanovitého veveričiaka Scrata, ktorému filmári nadelili partnerku menom Scratte. Nie je síce škrata, ale zato riadna potvora. A ešte jedného prírastku sa v tomto filme dočkáme. V prípadných pokračovaniach môže z neho vyrásť zaujímavý hrdina.
doba-ladova_20Animátor brazílskeho pôvodu, predtým tvorca digitálnych vizuálnych efektov Carlos Saldanha je podpísaný i pod oboma predchádzajúcimi časťami. Zadanie opäť spĺňa na výbornú. Recyklát tém, motívov, postáv i odkazov z najrôznejších oblastí popkultúry podáva na spôsob neveľmi objavného príbehu, ktorý je opäť najmä zámienkou na rozohranie série krátkych zábavných scénok, zväčša komických. A opäť to všetko najmä vďaka prostej radosti z hry pospolu funguje, nenudí, neuráža, takže divák vďačne odpustí nepôvodnosť či predvídateľnosť. Je to vďačný princíp, pretože umožňuje bez rizika i bez väčších nárokov na scenár nakrúcať stále nové pokračovania. Kým o ne bude publikum stáť.
doba-ladova18Producenti, našťastie, nepodľahli lákaniu rýchlych peňazí a neumožnili tvorbu rôznych televíznych seriálových derivátov. Hrdinovia sa nám tak rýchlo neprejedia, nezunujú, neznechutia. Ako hneď pri prvej Dobe ľadovej, i teraz treba skonštatovať: po záverečných titulkoch sa nám nechce z kinosály, sme zvedaví, chceme viac, tešíme sa na pokračovanie. No keďže Saldanha na rok 2011 plánuje animovanú komédiu Rio, čaká nás asi dlhá doba medziľadová.

 


Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
USA 2009, 94 minút
Námet: Jason Carter Eaton. Scenár: Michael Berg, Peter Ackerman, Mike Raiss, Yoni Brenner. Réžia: Carlos Saldanha, Michael Thurmeier. Výtvarník: Peter De Séve, Michael Knapp. Hudba: John Powell. V slovenskom znení: Richard Stanke, Jozef Švoňavský, Ján Kroner, Elena Podzámska, Viktor Horján, Tibor Frlajs, Pavol Plevčík a ďalší.

 

 

Foto: Tatrafilm

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.