Dni gréckeho filmu

maly_grecky_krstny_otec_resizeNa prvú polovicu novembra je v bratislavskom kine Mladosť pripravená prehliadka Dni gréckeho filmu. Od 13. do 15. novembra ponúkne šesť gréckych filmov z posledného obdobia. Prehliadka je výnimočnou príležitosťou zoznámiť sa so súčasnou gréckou kinematografiou. Vstup na projekcie je voľný.

Prehliadka Dni gréckeho filmu uvedie filmy z obdobia rokov 2002 až 2007. Najaktuálnejším titulom je snímka Malý grécky krstný otec režisérky Olgy Maley, ktorá rozpráva príbeh jedenásťročného chlapca z prominentnej gréckej rodiny. Vznikla na základe autobiografickej poviedky Nicholasa Papandreua, známeho spisovateľa a brata súčasného gréckeho premiéra Georga Papandreua. Tento titul bude otváracou snímkou celého podujatia. V rovnakom roku vznikol aj dokumentárne ladený film režiséra Thanosa Anastopulosa Náprava, ktorý sa odohráva v súčasnom Grécku, kde medzi ľuďmi rôznych národností a postavenia neustále hrozia etnické konflikty.

hardcore_resizeExistenciálnu tému rieši ďalší z filmov gréckej prehliadky. Eduart v réžii Angeliki Antoniu ponúka príbeh chlapca z nefunkčnej rodiny, ktorý sa dostane do väzenia, kde svoj čin oľutuje a s túžbou po spasení prechádza od zločinu k trestu. Snímka Ružová režiséra Alexandrosa Vulgarisa je podľa jeho vlastných slov o ľudskej mysli, ktorá ľuďom prináša aj strach. Prehliadku uzatvárajú film Hardcore Dennisa Iliadisa o dvoch dievčatách a ich vzájomnom vzťahu s tragickým koncom a komorný príbeh Penny Panagiotopulu o stratenej nevinnosti a o vyrovnávaní sa so stratou blízkeho človeka z pohľadu dieťaťa Ťažké lúčenie: môj otec. Všetky filmy prehliadky budú simultánne tlmočené do slovenčiny a budú mať anglické titulky.

Podujatie organizujú Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Ministerstvo kultúry Helénskej republiky, Veľvyslanectvo Helénskej republiky v Bratislave, Grécke filmové centrum a Slovenský filmový ústav. Koná sa ako recipročné podujatie k Festivalu slovenských filmov z apríla 2007 v Aténach a Thesalonikách.

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.