Tobruk ocenený v texaskom Austine

Tobruk_2Skutočnosť, um a starostlivosť, s akou Václav Marhoul a jeho tím venovali vojnovému filmu Tobruk, prinášajú ďalšie plody. Najčerstvejšie je ocenenie tohto režiséra, scenáristu a producenta na filmovom festivalu v texaskom Austine, kde mu bola udelená Hlavná cena poroty v kategorii hraný film – scenár. Právě kvalite scénárov prikladá prestižná texaská prehliadka významnú dôležitosť a na ňu sa sústreďuje aj mimo sútaž. Tento rok sa konala v dňoch 22.29. október 2009.

Úspešné ťaženie Marhoulovho filmu pokračuje. Tobruk bol pozvaný aj do súťažnej sekcie festivalu v Seville, kde bude navyše 7. novembra vyhlásený medzi filmami nominovanými na Europské filmové ceny. Potom ho čaká ďalší festival v Damašku.
Významné ocenenie Václava Marhoula a jeho práce v texaském Austinu môže potešiť Čechov aj Slovákov, pretože film Tobruk má okrem vysoko oceňovanej umeleckej hodnoty tiež hodnotu pre svet informačnú, a síce o tom, že Čechoslováci neboli za 2. svetovej vojny úplne nečinní. Film totiž hovorí o československém dobrovoľníckom prápore, ktorý v púšti za nesmiernych ťažkostí bránil spolu so spojencami severoafrický prístav Tobruk.
Festival v Austine patrí medzi vybrané akcie akreditované Akademiou filmového umenia a vied (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Každý rok oceňuje aj výnimočnú osobnosť z oblasti filmovej tvorby a výroby – tento rok Oscarmi oceneného producenta, režiséra a herce Rona Howarda, na jeho konte sú filmy ako Apollo 13, Čistá duše alebo posledné dva filmy nakrútené podľa bestsellerov Dana Browna Da Vinciho kód a Anjeli a démoni s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.